Jeśli chcesz założyć sklep internetowy, staniesz przed poważnym wyzwaniem. Istnieje wiele rozwiązań dotyczących tego, jak może odbyć się ten proces. Na rynku są gotowe rozwiązania oparte na modelu SaaS, jak i silniki open source, na których może zostać oparty Twój sklep. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W tym artykule dowiesz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie. 

Sklep oparty o SaaS

Zacznijmy od tego, czym jest sklep SaaS.

Sklep SaaS (software as a service z ang. oprogramowanie jako usługa) to rodzaj witryny opartej na jednej z internetowych aplikacji, które są oferowane jako gotowe rozwiązania, które mogą być poddawane modyfikacjom.

Sklepy oparte o SaaS są przede wszystkim najlepsze, dla osób, które chcą szybko dostać gotowe rozwiązanie. Przygotowanie sklepu w ramach szablonów dostępnych w tych serwisach nie jest trudne – specjaliści zrobią to w kilka dni. Ponadto decydując się na sklep jako usługę, nie trzeba przejmować się takimi kwestiami, jak hosting. To coś, co jest od razu zawarte w jej ramach, ale wydajność serwera jest wystarczająca głównie dla małych sklepów. Dla dużych sklepów ze znaczną ilością produktów mogą występować problemy z płynnym działaniem. Dodatkowo im większy sklep na SaaS, tym droższy.

Kolejną kwestią dotyczącą sklepów w modelu SaaS jest to, jak proste są w obsłudze. Interfejsy użytkownika są bardzo jasne, więc administracją sklepów opartych na jednym z nich mogą zająć się nawet osoby bez znajomości systemów front-endowych. Dodatkowo dostępne jest multum szablonów, więc jest olbrzymia szansa na to, że uda się uzyskać właśnie taki efekt, jaki się chce. Z drugiej strony może to obniżać oryginalność Twojego sklepu internetowego. Najbardziej atrakcyjne szablony są najbardziej popularne – możliwe że stosuje je już Twoja konkurencja. Reasumując, największą zaletą sklepów opartych na SaaS, jest to, jak szybko mogą zacząć działać. Kilka dni wystarczy na uruchomienie sklepu. Największe wady to wysokie koszty i mierna wydajność dla bardzo dużych sklepów.

Na koniec warto dodać, że sklepy w ramach usługi najczęściej nie pozwalają na dodanie własnych funkcji, których nie ma w szablonie. Trzeba brać na to poprawkę, jeśli chce się wcielać w życie pomysł, na który jeszcze nie wpadła konkurencja. Koszt założenia sklepu nie jest jednorazowy. Konieczne są płatności, w ramach abonamentu, które znacznie przewyższają cenę samego hostingu.

Sklep oparty o jeden z darmowych CMS’ów

CMS to tak zwane systemy obsługi treści. To najczęściej darmowe oprogramowanie, na którym można oprzeć działanie swojego sklepu, pozwalają uniknąć konieczności tworzenia silnika sklepu od zera.

CMS’y stanowią alternatywę dla SaaSów, na których można przygotować sklep. Na rynku jest dostępne wielu narzędzi do zarządzania treścią strony, w zależności od potrzeb wybiera się jeden z nich. Część systemów sprawdza się najlepiej, podobnie jak SaaS dla małych sklepów, jednak w przeciwieństwie do nich, możliwości personalizacji sklepu są nieskończone. Wprawiony programista przygotuje dla Ciebie wszystko dokładnie tak, jak tego chcesz.

Inne CMS’y całkowicie eliminują problemy z wydajnością. Stosując je można posiadać sklep z setkami produktów. Interfejsy użytkownika też nie są specjalnie skomplikowane, odrobina praktyki w zupełności wystarcza. Do bardziej popularnych systemów dostępne są gotowe wtyczki, które dodają kolejne funkcjonalności. Programista, może też stworzyć unikatowe rozwiązanie tylko dla Twojego sklepu.

Na sam koniec warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do SaaS tutaj opłata jest jednorazowa, jeśli odliczymy od niej koszt hostingu. Wystarczy jeden raz zapłacić, aby uzyskać unikatowy sklep według własnego życzenia. Oczywiście usprawnienia i modyfikacje będzie trzeba opłacić, ale to całkiem zrozumiałe. Ponadto na sklep oparty na CMS trzeba czekać znacznie dłużej niż na taki oparty na SaaS. Ilość niezbędnej pracy jest znacznie większa.

Już wiesz, które rozwiązanie jest właściwe dla Ciebie? Skontaktuj się z nami. W Ministerstwie Reklamy potrafimy ekspresowo tworzyć sklepy oparte na SaaS i zupełnie unikatowe oparte na CMS. Przekonaj się zaglądając w nasze portfolio.

Przeczytaj też: Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń w sklepie internetowym?

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Marcin Morcinek