Instagram na świecie ma ponad 2 miliardy użytkowników, a w samej Polsce jest ich 12 milionów. Jeśli interesuje cię cena reklam na Instagramie, to znasz najprawdopodobniej już jego potencjał. Miliony użytkowników, atrakcyjna forma reklamy i naprawdę niska cena. Cena reklamy na Instagramie jest oczywiście zmienna, ale zaraz przedstawimy Ci ogólne szacunku. Zostań z nami do końca i poznaj także inne zagadnienia powiązane z tematem. 

Reklama na Instagramie cena, konkretniej ta przeciętna

Tak, nie każemy Ci czekać do końca artykułu, żeby dostać potrzebną informację. Mamy nadzieję, że to docenisz i zostaniesz z nami do końca.

Cena reklam na Instagramie oscyluje w dość sporym przedziale w zależności od tego, jaki model rozliczenia wybierzesz:

 • 0,20$ – 2$ wyniesie opłata za jedno kliknięcie użytkownika w rozliczeniu CPC
 • 6,70$ wyniesie średnio opłata za 1000 wyświetleń reklamy w modelu CPM
 • 0,01$ do 0,05$ za interakcje każdego użytkownika z postem w modelu CPE (służącym do promocji profilów użytkowników IG).

Źródło: badania serwisu WebFX

Mówimy oczywiście tylko i wyłącznie o wartościach uśrednionych.

Wisienką na torcie jest to, że reklamy na Instagramie są około 2-krotnie tańsze od odpowiadających na platformie Facebook. Reklama na Facebooku też ma bardzo dużo zalet, przeczytasz o nich w tym artykule.

Czytaj dalej i dowiedz się od czego zależy cena i jak skonfigurować reklamę. 

To jak na razie tylko gołe dane, teraz w kolejnej części wytłumaczymy, czy reklamy na Instagramie są warte swojej ceny. (Spoiler: tak).

Nagłówek: Ile kosztuje reklama na Instagramie. Ceny reklam na Instagramie wahają się od 0,20 do 2 dolarów za CPM oraz wynoszą średnio 6,7 dolarów za CPM i od 0,01 do 0,05 dolarów za CPE. Wartości na grafice są uśrednione

Czy w Instagram Ads konieczna jest jakaś opłata aktywacyjna? Jak wygląda rozliczenie?

Nie, nie ma żadnej opłaty aktywacyjnej i jeśli ktokolwiek twierdzi, że tak jest, to po prostu kłamie. Reklama na Instagramie opiera się na bardzo prostej zasadzie. 

Najpierw tworzysz stronę wizualną reklamy, wybierasz cele reklamy, grupę docelową i na końcu licytujesz się z innymi reklamodawcami o wyświetlenia. Licytacja ta jednak nie polega wcale na prezentowaniu jednej kwoty dla całego miesiąca kampanii, czy na przykład budżetu na jedną reklamę. 

Jest zupełnie inaczej. Licytujesz się ile zapłacisz za jedno zdarzenie, na które umawiasz się z Instagramem. Nie jest to cennik reklamy Instagram. To jak wiele zapłacisz będzie zależało przede wszystkim od tego, jak wiele pieniędzy będziesz wpłacać do menadżera reklam.

Systemy reklamowe więdzą jak wydać Twoje pieniądze i nie będą mieć problemu nawet z dużym budżetem. Z tego powodu ustala się limity dzienne, czy konfiguruję reklamę tak, by działała tylko w określone dni. Dzięki temu możesz łatwiej kontrolować wydatki Twojej firmy na reklamę. 

Więc ile kosztuje reklama na Instagramie za miesiąc? To zależy od Twoich potrzeb i od Twojej branży. Jeśli chcesz uzyskać duży efekt to zapłacisz dużo, a jeśli chcesz jedynie delikatnie poprawić wyniki sprzedaży to nie musisz od razu rzucać tysięcy na stół. 

Jak można więc najprościej policzyć koszt reklamy na Instagramie? Twój dzienny budżet razy ilość dni w miesiącu. Dodatkowo jest to estymacja, która nie mówi ani trochę jaki osiągniesz efekt. Z tego powodu zachęcamy do zostania z nami dalej i poznania czynników, które wpływają na najważniejszy element, czyli cenę, którą określasz licytując się o daną grupę odbiorców reklamy. 

W dalszej części artykułu dowiesz się, jak stworzyć reklamę na Instagramie.

Czy warto reklamować się na Instagramie?

Tak. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje reklama na Instagramie, decyzja o rozpoczęciu kampanii reklamowej na tej platformie jest prawie zawsze dobra. Ten rodzaj reklamy ma liczne zalety, które poruszymy teraz w punktach poniżej.

1. Bardzo wielu potencjalnych odbiorców reklamy

Instagram ma ponad 12 milionów użytkowników w Polsce i 2,3 miliarda na świecie. To po prostu mnóstwo osób, do których może dotrzeć Twój przekaz marketingowy. Ponadto te osoby spędzają tam średnio ponad 30 minut dziennie. Są tam niezależnie od pory roku, pory dnia, czy niezależnie od obecnych wydarzeń.

Użytkownicy oglądają reklamy mimochodem, a forma ich prezentacji sprawia, że ślepota banerowa jest mniej prominentna w tym środowisku. Ponadto wtyczki takie jak Adblock nie działają, a użytkownik zobaczy reklamę w każdych warunkach.

Ponadto wiele użytkowników to bardzo wiele różnych osób, do których z pewnością dotrą Twoje produkty i oferta. Biorąc pod uwagę, jak niska jest cena kampanii na Instagramie, trzeba też docenić, że łatwo dotrzeć do grupy, która robi najwięcej internetowych zakupów. Czyli osób w wieku od 20 do 30 lat.

Na Instagramie dotrzesz także do osób z różnych środowisk i interesujących się różnymi rzeczami. Twoje reklamy mogą trafić do przedsiębiorców, klientów, do osób, które interesuje dany typ produktu, czy lokalu.

Przekształcając nieco pewne przysłowie: podaj produkt, a Instagram znajdzie ludzi, którzy powinni zobaczyć Twoją reklamę.

2. Cena reklam na Instagramie

Cena reklamy na Instagramie jest niewygórowana, nawet w przypadku najbardziej „krwiożerczego” modelu rozliczeniowego, czyli CPC. Opłaty są pobierane uczciwie, platforma nie zawyża ilości kliknięć, ani wyświetleń.

Dodatkowo opłaty w Instagram Ads, chociażby za kampanie CPM pozwalają uzyskać rewelacyjny zasięg za naprawdę niewielką kwotę. Instagram służy w końcu przede wszystkim do budowania wizerunku marki. Najlepiej się w tym sprawdza. Jest też skuteczny w promocji, chociażby odzieży, czy ogólnie produktów, nieco mniej w przypadku usług.

Jeszcze jedną, paradoksalną, zaletą platformy Instagram Ads jest to, że reklamy osiągają niski CTR. Co to dla Ciebie oznacza? Mało ludzi faktycznie kliknie Twoje reklamy, jednak w rozliczeniu CPC nie przyjdzie Ci zapłacić za wyświetlenia, a efekt zwiększenia świadomości marki u klientów i tak wystąpi.

Dodatkowo koszt reklamy na Instagramie nie jest żadną stałą wartością. Płacisz tylko i wyłącznie za efekty i wyświetlenia, czy kliknięcia, które faktycznie się wydarzą. Nie ma też żadnego stałego abonamentu. Jeśli nie masz na początku dużego budżetu, to z powodzeniem możesz wykorzystywać drobniejsze kwoty i osiągać z ich pomocą wymierne efekty.

Po prostu to tylko i wyłącznie Twoja decyzja ile przeznaczysz na kampanię, kiedy ją włączysz, kiedy wstrzymasz, a kiedy zwiększysz budżet. Cennik reklamy na Instagramie zależy tylko i wyłącznie od Twoich decyzji. 

3. Precyzyjny dobór grup docelowych w Instagram Ads

Z pomocą Instagram Ads możesz bardzo dokładnie wybrać, kto, kiedy, gdzie i jak zobaczy Twoje reklamy. Platforma pozwala nie tylko na wybór samych użytkowników, ale także miejsca w aplikacji Instagrama, w którym pokaże się Twoja reklama.

To pierwsze to bez wątpienia największa zaleta platformy. Dzięki hiperpersonalizacji reklam możesz, bardzo dokładnie określić komu pokażą się Twoje reklamy. Zobaczą je tylko użytkownicy, których może zainteresować Twój produkt.

Sprzęt sportowy zobaczą tylko osoby, które mogą się tym zainteresować, a książki młodzieżowe również ich odbiorcy. To świetna informacja, bo nie będziesz marnować budżetu tam, gdzie nie jest on potrzebny. Koszt reklamy na Instagramie zawsze będzie odpowiadać wynikom, które osiągniesz.

Rewolucyjnym dodatkiem dla firm, które oferują usługi i chcą się reklamować, jest to, że reklamy mogą podlegać też geotargetowaniu. Innymi słowy, Twoja reklama pizzerii w Katowicach nie pokaże się w Warszawie, czy firmy wykonującej usługi ziemne w województwie Łódzkim poza jego granicami. Restauracje mogą być reklamowane nawet tylko wtedy, gdy użytkownik zbliży się na odpowiednią odległość od Twojego lokalu.

Warto też dodać, że personalizację się na tym nie kończą. Twoje reklamy mogą być przykładowo wyświetlane w określonych godzinach, bądź dniach, na przykład w weekendy (kiedy oferta jakiejś usługi, szczególnie rozrywkowej, może schodzić najlepiej). 

Możesz także wybrać, jakich urządzeń będą używać użytkownicy, którzy zobaczą Twoją reklamę. Potencjalnych konfiguracji jest nieskończoność, a któraś z nich na pewno pozwoliłaby zoptymalizować wydatki Twojej firmy. 

4. Reklamy na Instagramie nie da się przeoczyć

Instagram wprost idealnie wykorzystał koncept reklamy natywnej. Natywnej, czyli takiej, która wcale nie wygląda na reklamę. 

Jeśli używasz Instagrama, to z całą pewnością wiesz, jak łatwo złapać się na oglądaniu reklamy, myśląc, że to normalny post. Zasadniczo jedyne co je odróżnia od normalnych postów to oznaczenie, jako sponsorowane i czasami link, bądź inne rozszerzenia. 

Nie powinno więc dziwić, że jak pokazują statystyki, reklamy Instagram Ads osiągają najwięcej interakcji z użytkownikami wśród wszystkich platform reklamowych.

Poza tym to te reklamy nie rzucają się w oczy w negatywny sposób. Wydają się być całkowicie naturalne i na miejscu w danym kontekście. 

Ponadto reklamy nie są wcale limitowane do jednej sekcji aplikacji, czyli głównego feedu. Mogą zostać zaprezentowane także w innych miejscach. Przykładowo, reklamy w reelsach osiągają największy CTR ze wszystkich reklam na Instagramie, nawet jeśli to niespodziewane. 

Reklamy wyświetlają się również podczas przeglądania stories, czy highlights. Zwyczajnie nikt nie uniknie oglądania Twoich reklam. To w połączeniu z hiperpersonalizacją reklam sprawia, że Twoje reklamy zawsze osiągną efekt. Odpowiednio zaprojektowana reklama znajdzie odbiorców, a dla Ciebie znajdzie klientów

To już ostateczny dowód na to, że tak, reklama na tej platformie się opłaca. 

Reklama na Instagramie cena – co na nią jeszcze wpływa? 

W tej sekcji przyjrzyjmy się szczegółowo czynnikom, które bezpośrednio wypływają na cenę reklamy na Instagramie. Jest ich naprawdę wiele, nie powinno to jednak dziwić. Cena będzie różniła się w zależności od kilku głównych czynników, które za chwilę rozwiniemy: 

 • odbiorców reklamy
 • dnia tygodnia
 • konkurencji
 • jak dużo możesz zapłacić za kliknięcie
 • relevance score
 • estimated action rate 

Użytkownicy, czas i branża 

To, jak duży będzie koszt reklamy na Instagramie, zależy w znacznej mierze od tego, do kogo będzie targetowana dana reklama

Jak pokazują statystyki, chociażby za reklamy, które są kierowane do kobiet, przyjdzie zapłacić Ci kilkanaście procent więcej, bo kobiety statystycznie bardziej reagują na reklamy. 

Podobnie przyjdzie Ci więcej zapłacić za reklamy prezentowane w weekend, kiedy zaangażowanie użytkowników jest największe, a reklamy osiągają najwyższe CTR. 

Dużo droższe są także reklamy przy okazji różnych świąt, chociażby tych z grudnia, a także przy różnych innych drobnych okazjach, jak np. wrzesień i powrót dzieci do szkół.

Bardzo dużo zależy też od branży reklamy. Przede wszystkim w części branż, inni reklamodawcy będą w stanie zapłacić znacznie więcej za kliknięcia reklam. Dlaczego? Bo koszt pozyskania klienta w tych branżach jest bardzo wysoki, a potencjalny zwrot z reklamy bardzo duży (np. branża nieruchomości).

Jak działa system licytacji reklam na Instagramie?

Reklama na Instagramie opiera się na modelu licytacji, w którym różni reklamodawcy informują platformę, jak wiele są gotowi zapłacić za pojawieniu się ich reklamy na tablicy użytkownika.

To, kim jest „użytkownik” zależy od tego, jak każdy z reklamodawców z osobna zdefiniuje jego cechy w parametrach reklamy. Jeśli zatem wielu reklamodawców zdefiniuje podobnego użytkownika, to wszyscy będą o niego konkurować. 

Jeśli więc podadzą te same stawki i w grę nie wchodzą inne czynnik (a zawsze wchodzą) to reklamy będą w zasadzie wyświetlane losowo, bądź po kolei. Z tego właśnie powodu dochodzimy do elementu licytacji. Każdy reklamodawca musi ustalić wysokość maksymalnej stawki, którą jest gotowy zapłacić. 

Na podstawie tych stawek maksymalnych system Instagram Ads będzie oceniać, która z reklam zostanie wyświetlona użytkownikowi. Pamiętajmy też, że ustalając maksymalną stawkę, zapłacisz pełną kwotę bardzo rzadko, zazwyczaj to będzie część tej opłaty. Pełna kwota dotyczy w zasadzie tylko użytkownika, który pokrywa się dokładnie z Twoimi parametrami, a takich nie ma wbrew pozorom aż tak dużo.

Podobnie jak w przypadku reklam na Facebooku, reklamy na Instagramie także mogą podlegać dynamicznej zmianie stawki licytacji, którą można ustawić w parametrach reklamy. Sprawia to, że system reklamy automatycznie może zwiększyć Twoją stawkę maksymalną, jeśli przyniesie to wymierne korzyści, to dobra opcja szczególnie, jeśli nie masz czasu na bieżąco monitorować kampanii reklamowej.  

Relevance score

Relevance score, czy też wynik trafności, to parametr, który określa jak dobrze odbierane są Twoje reklamy przez użytkowników. Celem Instagrama jest promowanie tych reklam, które są skuteczne, wysokiej jakości i nie nadszarpują wizerunku platformy.

Z tego powodu na podstawie relevance score, który jest określany przez algorytm podczas trwania kampanii, wpływa na to, jak często pokazywana będzie Twoja reklama.

Reklama z wyższym relevance score może zostać pokazana nawet zamiast droższej reklamy o niższym czynniku trafności. Z tego powodu należy dbać o to, żeby każda reklama miała odpowiednio wysoki poziom. Jeśli borykamy się z wyjątkowo niską statystyką, warto także zweryfikować, czy przypadkowo nie zepsuliśmy doboru grupy docelowej.

Estimated action rate

Estimated action rate to z kolei parametr, który jest nam prezentowany jeszcze przed rozpoczęciem kampanii reklamowej Instagram. Algorytm sam zgaduje, jak wielu osobom będzie w stanie zaprezenotwać Twoją reklamę i na podstawie tych faktów jest w stanie określić mniej więcej potencjalną cenę kampanii Instagram Ads. Ponadto, podobnie jak relevance score, tutaj Instagram także gromadzi dane o parametrach takich jak CTR, czy engagement rate i na ich podstawie decyduje o kolejności i cenie reklam.

Jak widać czynników jest naprawdę dużo, ale łatwo się w tym połapać, kiedy już zacznie się to robić :).

Koszt Instagram Ads w kontekście modeli rozliczeniowych

To jak dużo zapłacisz za reklamę na Instagramie będzie zależało w znacznym stopniu od tego, na który z modeli rozliczeniowych się zdecydujesz. Równie ważną rolę pełnią także cele reklam, które określamy podczas ich konfiguracji, czy rozszerzenia reklam. W tej cześci przyjrzymy się najważniejszym z tych czynników związanych z modelem rozliczeniowym.

Model CPM

Reklamy oparte na zasadach płatności CPM są zdecydowanie najłatwiejsze do zrozumienia. W tym przypadku tworząc reklamę przyjdzie Ci zapłacić za każde 1000 wyświetleń reklamy, niezależnie od tego, czy będzie to pierwsze wyświetlenie użytkownika, ani niezależnie od tego, czy użytkownik kliknie tę reklamę. 

CPM to dobry model, ale raczej niekoniecznie dla kampanii, które są nastawione bezpośrednio na konwersję. Ich funkcjonalność jest nieco ograniczona względem reklam CPC. 90% reklam w modelu CPM to posty promowane, bądź obrazki z linkiem, które nie są nastawione na natychmiastową konwersję

Oczywiście fakt tego, że te reklamy są nieco mniej skuteczne w natychmiastowym pozyskiwaniu konwersji znajduje swoje odzwierciedlenie w opłatach. Reklamy CPM zapewnią największy potencjalny rozgłos z najniższą cenę reklamy na Instagramie. 

Model CPC

Jeśli chcesz zwiększyć swoje konwersje jak najszybciej, to model CPC będzie zdecydowanie najlepszy dla Ciebie. CPC to inaczej opłata za kliknięcie, czy też konwersję. Kiedy korzystasz z tego modelu rozliczeniowego Instagram Ads zapłacisz tylko za reklamy, które kliknie użytkownik. 

W tym przypadku nie zapłacisz wcale za reklamy, których nie zauważył użytkownik. Płacisz tylko za to, co miało w ogóle szansę osiągnąć pożądany efekt. 

Ponadto reklamy CPC pozwalają na wybieranie większej ilości celów reklamowych niż CPM. W ich przypadku możesz tworzyć kampanie nastawione czysto na konwersje. Możesz także skupić się przykładowo na pozyskiwaniu leadów, czy zdobywaniu zamówień na dania z Twojej restauracji. W zasadzie wszystko jest możliwe. 

Korzystając z reklam CPC możesz także tworzyć całe galerie produktów, które będą mogły być wyswietlane użytkownikom. W dużym skrócie, możesz zrobić wszystko. 

Przy tym należy dodatkowo zaznaczyć, że reklamy na Instagramie nie osiągają zazwyczaj wysokiego współczynnika CTR. Innymi słowy kliknięcia reklam są raczej stosunkowo rzadkie biorąc pod uwagę ilość wyświetlanych użytkownikom reklam. 

To, że użytkownicy nie klikają reklam, nie oznacza jedak, że nie zwracają na nie uwagi. Wręcz przecwnie. Każda wyświetlona reklama daje efekt zwiększenia świadomości o marki, niekoniecznie natomiast doprowadzi do konwersji. 

Mimo wszystko, za puste wyświetlenia nie zapłacisz, a jedynie za kliknięcia, to całkowicie usprawiedliwa wyższą cenę tego rodzaju reklamy, która i tak prawie zawsze się zwraca. 

Reklamy w modelu CPC nie są tylko i wyłącznie domeną reklamy na Instagramie, jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej zapraszamy do artykułu poświęconego tylko i wyłącznie tej metodzie rozliczenowej. Klik. 

Model CPE

Jeśli chodzi o model CPE to tutaj mamy do czynienia z wersją, w której zdecydowanie najmniej chodzi o pozyskiwanie konwersji. Tutaj naszym celem jest promocja marki i jej profilu w ramach platformy Instagram. Choć może się to wydawać marnotrastwem budżetu, to jest to w rzeczywistości dobra inwestycja. Dobrze prowadzony profil na Instagramie, który zdobędzie followersów dzięki reklamom CPE stanie się w zasadzie darmową platformą reklamy. 

Jak płacimy w modelu CPE? Za każdą interakcję, której dokonają użytkownicy względem reklamy.

Może to być polubienie reklamy, zaobserwowanie Twojego profilu, czy w końcu komentarz. Celem takiej reklamy jest promocja profilu w social media, po prostu. Zresztą, to nie tylko dobra opcja dla sklepów e-commerce, ale także dla początkujących influencerów chcących zbudować bazę obserwujących, czy dla lokalnych firm, które chcą zaistnieć bardziej w świadomości ludzi z ich miasta. 

Jak stworzyć już teraz reklamę na Instagramie? 

Konfiguracja reklamy na Instagramie jest naprawdę prosta, jeśli masz przy sobie telefon, bądź komputer z dostępem do firmowego profilu to możesz to zrobić tu i teraz. Metody są dwie. 

Reklamy możesz tworzyć bezpośrednio z poziomu aplikacji Instagram na telefonie, pod warunkiem, że masz tam konto firmowe. Druga opcja to tworzenie reklam za pomocą aplikacji Meta Ads Manager, tak, tej samej, którą tworzy się reklamy na Facebooku. 

#1 metoda, reklamy z poziomu aplikacji Instagram 

W pierwszej kolejności potrzebujesz oczywiście konta firmowego. Za pomocą standardowego kreatora postów możesz tworzyć reklamy, jeśli wybierzesz taką opcję. Dodaj filmik bądź obrazek, wybierz funkcję promuj i tutaj zaczyna się zabawa. Promować możesz także istniejące wpisy, czy stories. 

W pierwszej kolejności musisz wybrać cel reklamowy, to właśnie w zależności od niego będzie zmieniać się model rozliczeniowy reklamy. Podajemy listę celów:

 • ruch
 • instalacje aplikacji
 • zasięg
 • konwersje
 • rozpoznawalność marki
 • pozyskiwanie kontaktów 
 • aktywność

Po wybraniu odpowiedniego celu możesz zostać także poproszony o wybór treści przycisku CTA (wezwanie do działania), który znajdzie się bezpośrednio pod Twoją reklamą. Ostatni element to konfiguracja Twojego bidu za reklamę (licytacja) i wybór grupy docelowej.

Instagram zasugeruje Ci przeciętną stawkę za daną grupę docelową, która notabene Instagram może stworzyć sam na podstawie profili Twoich obserwujących. Mimo wszystko polecamy jednak ręczną konfigurację, która pozwoli Ci na znacznie lepsze wykorzystanie budżetu. 

#2 metoda, Meta Ads Manager 

Kreacja reklam za pomocą Meta Ads Manager to zdecydowanie bardziej profesjonalna opcja, ma jednak nieco większe wymagania. Przede wszystkim, Twój profil firmowy na Facebooku i Instagramie muszą być połączone, inaczej ta metoda nie będzie dla Ciebie możliwa. 

Meta Ads Manager ma bardzo dużą zalętę, jest czytelniejszy niż sama aplikacja Instagrama i pozwala w intuicyjny sposób projektować i planować kampanie reklamowe na Instagramie. Ponadto, jeśli już wcześniej zdarzało Ci się tworzyć reklamy na Facebooku to poczujesz się jak w domu. Konfigurator jest identyczny, tylko tym razem musisz zaznaczyć właśnie reklamę na Instagramie a nie na Facebooku. 

Po raz kolejny musisz stworzyć reklamę, wybrać jej cel, wybrać grupę docelową i ustalić budżet. Tylko tyle i aż tyle. Potem zostanie Ci czekać na efekty. 

Dajemy też tutaj mały disclaimer. Nie warto stosować dokładnie tych samych reklam na Facebooku i na Instagramie. Bardziej się opłaca wysilić i stworzyć dwie oddzielne kampanie, które będą bardziej dopasowane do specyfiki kanału i pozwolą na obniżenie ceny kampanii Instagram Ads. To z kolei sprawi że odpowiedź na pytanie, ile kosztuje reklama na Instagramie cię nie powali. Zapłacisz tyle ile zalicytujesz, inna sprawa jak dobrze wykorzystasz ten budżet

#3 metoda, postaw na specjalistów od reklamy na Instagramie

Tak, to autoreklama, ale wydaje nam się dość naturalna w tym miejscu. Zdajemy sobie sprawę z tego jak trudne jest prowadzenie firmy i dla bardzo wielu z naszych klientów obsługa reklam na własną rękę często zwyczajnie nie jest możliwa czasowo.

Z tego powodu oferujemy usługi takie jak prowadzenie kampanii reklamowej na Instagramie, czy na Facebooku (albo obu na raz). Nasz cennik reklamy na Instagramie podobnie jak ten oficjalny nie jest skonkretyzowany. Standardowo rozliczamy się w modelu opłata aktywacyjna + miesięczna opłata + twój budżet do wykorzystania na Instagramie. To właśnie ten trzeci element zadecyduje w największym stopniu ile będziesz płacić co miesiąc za kampanię na Instagramie. 

Warto też pamiętać, że przygotowywanie skutecznych reklam to zdecydowanie więcej niż wybór posta i rozpoczęcie promowania. 

To także bardziej skomplikowane zadania: praca graficzna, dobór odpowiedniej formy reklamy, analiza tego jaka grupa docelowa będzie najlepsza dla Twoich produktów. Monitorowanie kosztów i skuteczności kampanii, tego jak duży jest stopień zwrotu, czy wykonywanie testów A/B. To wszysto nie są intuicyjne ani proste rzeczy. 

Decydując się jednak na taką usługę u nas masz to wszystko w pakiecie. Ty nam dajesz budżet, a my wykorzystujemy go najlepiej jak się da, tak aby żadna złotówka nie poszła na marne. Nawet z opłatą, która przyjdzie Ci zapłacić nam, a nie samemu Instagramowi uzyskasz często lepsze efekty niż z kampanii, która będzie konfigurowana automatycznie przez platformę, bądź osobę bez doświadczenia. 

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to zostawiamy numer do naszego konsultanta, poznaj szczegóły naszej oferty i zdecyduje samodzielnie czy to opcja dla Ciebie. 

Podsumowanie

Teraz już wiesz ile kosztuje reklama na Instagramie. A raczej wiesz, jak możesz się przekonać o tym na własnej skórze. Nie istnieje jedna uniwersalna cena kampanii, a możemy mówić ogólnikowo jedynie o kosztach średnich. Zwyczajnie nie ma możliwości podanie jednej uniwersalnej ceny, tak jak nie ma uniwersalnego rozmiaru buta

Mimo wszystko jesteśmy pewni, że po lekturze artykułu udało nam się nieco rozjaśnić Twoje wątpliwości dotyczące źródeł ceny Instagram Ads, a także podstaw jej konfiguracji. To w dalszym ciągu nie jest koniec artykuły i zapraszamy jeszcze do sekcji FAQ, gdzie mogą być odpowiedzi na pytania, których nie udało Ci się znaleźć powyżej. Jeszcze raz zachęcamy do kontaktu z naszym doradcom klienta, jeśli chcesz, żeby najskuteczniejsi specjaliści zajęli się Twoją kampaniom nawet od jutra. 

FAQ

Czy mogę ustawić limit dziennego wydatku na reklamy na Instagramie?

Tak, na Instagramie istnieje możliwość ustalenia limitu dziennego wydatku na reklamy. Pozwala to na kontrolowanie budżetu reklamowego i uniknięcie przekroczenia zakładanego budżetu. Limit budżetu może być odmienny dla różnych kampanii, dzięki czemu możesz skupić swój budżet na tych najważniejszych działaniach reklamowych. 

Limit dzienny wydatków jest praktycznie najważniejszym parametrem Twojej kampanii reklamowej na Instagramie, który wprost zdecyduje o tym, do jak wielu osób dotrze Twój przekaz reklamowy. 

Czy istnieją ograniczenia co do treści reklam na Instagramie?

Tak, istnieją określone ograniczenia co do treści reklam na Instagramie. Nie można publikować treści obraźliwych, nieodpowiednich dla dzieci, zawierających przemoc czy nielegalnych treści. Dodatkowo, Instagram posiada określone wytyczne dotyczące dopuszczalnych formatów reklamowych i wymiarów zdjęć.

Limitowane są również treści związane z polityką, które zdecydowanie ciężej promować na platformach zarówno Facebook, jak i Instagram.

Duże problemy mają także sklepy, które chcą reklamować bieliznę. Niestety, ale algorytm ma tendencję do uznawania ich za nagość. Całe szczeście odwołanie się od decyzji prawie zawsze przynosi pożądany efekt.

Czy mogę kierować reklamy na Instagramie do określonej grupy odbiorców?

Tak, na Instagramie można kierować reklamy do określonej grupy odbiorców na podstawie określonych kryteriów, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna, zainteresowania czy zachowania zakupowe. Dzięki temu można skuteczniej docierać do potencjalnych klientów i zwiększać efektywność kampanii reklamowych.

To także największa zaleta całego systemu reklamowego. Decyzja o zastosowaniu automatycznego doboru grupy docelowej jest najczęściej pomyłką. Najlepiej się sprawdza zwyczajna metoda prób i błędów, która przy odpowiednim monitorowaniu zawsze pozwala określić jakie rozwiązanie jest najlepsze przy danej kampanii reklamowej, usłudze, czy produkcie.

Czy reklamy na Instagramie działają lepiej dla określonych branż?

Tak, reklamy na Instagramie działają lepiej dla niektórych branż niż dla innych. Branże, które mają silną obecność wizualną, takie jak moda, piękno, podróże, kulinaria czy design, zazwyczaj osiągają lepsze wyniki w reklamowaniu na Instagramie. Jednakże, to nie oznacza, że reklamy na Instagramie nie są skuteczne dla innych branż. Wszystko zależy od dobrze zaplanowanej kampanii reklamowej i dopasowanej do specyfiki danej branży.

Czy warto reklamować na Instagramie, jeśli moja grupa docelowa nie jest młoda?

Tak, warto reklamować na Instagramie, nawet jeśli grupa docelowa nie jest młoda. Chociaż Instagram jest popularny wśród młodszych użytkowników, to w ostatnim czasie coraz więcej osób w starszym wieku korzysta z tej platformy. Dlatego warto przemyśleć kampanię reklamową i dobrać odpowiednie kryteria, aby dotrzeć do właściwej grupy odbiorców. Zresztą, jeśli platformie nie uda się znaleźć odpowiednich odbiorców to nie zapłacisz za reklamę, ot cała magia performance marketingu, w którym liczą się wyniki. 

Jakie są najważniejsze trendy w reklamach na Instagramie?

Obecnie jednym z najważniejszych trendów w reklamach na Instagramie jest wykorzystanie storytellingu, czyli opowiadania historii związanych z marką. Kolejnym ważnym trendem jest wykorzystanie influencer marketingu, czyli współpraca z popularnymi influencerami, aby promować markę. Warto również wykorzystać interaktywne funkcje Instagrama, takie jak quizy, ankiety czy pytania, aby zaangażować użytkowników i zwiększyć efektywność kampanii reklamowych.

Czy istnieją narzędzia do automatyzacji reklam na Instagramie?

Tak, istnieją narzędzia do automatyzacji reklam na Instagramie, takie jak Hootsuite, Sprout Social czy Buffer. Pozwalają one na łatwe zarządzanie reklamami na Instagramie, planowanie i publikowanie postów oraz monitorowanie efektów kampanii reklamowych. Automatyzacja reklam na Instagramie może zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność kampanii reklamowych.

Czy istnieje minimalna stawka dla reklamy na Instagramie? 

I tak i nie. Teoretycznie wystarczy Ci tyle ile wynosi twój najniższy bid (suma, która oferujesz za akcje np. 1000 wyświetleń, kliknięcie). Jednocześnie oficjalne stanowisko Instagrama jest zgoła inne. Platforma sugeruje, że minimalną kwotą od której powinniśmy zacząć jest 5 dolarów w okresie 6 dni, szczególnie dopiero po rozpoczęciu danej kampanii. Ma to pomóc platformie w ocenie jakości kampanii, jak i pomóc algorytmowi lepiej dobierać użytkowników, którzy będą widzieć Twoje reklamy.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej