Statystyki odwiedzin oraz jakości ruchu na naszej stronie internetowej są z pewnością jednymi z najważniejszych. Wiele osób nie wykorzystuje ich potencjału, nie monitoruje ich i nie wykorzystuje do ulepszania swojego serwisu. Powody tego są różne np. brak wiedzy o sposobach analizy ruchu albo brak świadomości korzyści, jakie niesie ze sobą ta wiedza.

W tym wpisie przedstawiamy wszystkie informacje związane z tym, jak sprawdzać ile osób odwiedza Twoją witrynę, jakiej jest to jakości ruch i jakie wnioski możemy wysnuć na podstawie tych informacji.

Jak sprawdzić ruch na stronie?

Aby analizować ruch na swojej stronie internetowej masz kilka możliwości do wyboru. Dzielą się one na dwie główne grupy — narzędzi Google i narzędzi zewnętrznych. Narzędzia Google są w pełni darmowe i dostarczają bardzo dokładnych oraz obszernych statystyk. Narzędziami tymi są Google Analytics oraz Google Search Console. Aby skorzystać z tych narzędzi, wystarczy założyć konto i powiązać z nim witrynę. Sam proces jest dokładnie opisany i będzie różnić się w zależności od wybranej metody weryfikacji. Po sparowaniu witryny możemy znaleźć tam informacje podstawowe i rozszerzone o ruchu odwiedzającym naszą stronę. Podłączenie narzędzi analitycznych Google jest darmowe i proste. Wystarczy zweryfikować dostęp do witryny, potwierdzić, iż jesteśmy ich właścicielami np. logując się przez platformę lub umieszczając odpowiedni kod HTML na stronie.

O narzędziu Google Analytics i jego zastosowaniu przeczytasz również tu: Google Analytics – kopalnia danych, do której warto wchodzić

W obu narzędziach będziemy mogli sprawdzić liczbę wejść na stronę oraz liczbę użytkowników odwiedzających naszą witrynę. Poznamy też dane dotyczące czynnika CTR czyli stosunku klikalności do wyświetleń wyników w wyszukiwarce. W Google Analytics i Google Search Console dostępne są również bardziej zaawansowane dane. Te dotyczą źródła wizyt. Dowiemy się zatem czy wejścia odbywały się z wyszukiwarki, social mediów, były to wejścia bezpośrednie, ruch odsyłający z innych stron czy kliknięcia w reklamy. Logując się do Google Serach Console lub Google Analytics znajdziemy też wiele innych informacji w odpowiednich zakładkach pogrupowanych tematycznie. Mogą to być dane użytkowników dotyczące innych  przeglądanych witryn czy tego, czy są to nowi czy też powracający użytkownicy. Ruch ten jest badany bezpośrednio przez Google oraz wymaga dostępu do witryny internetowej. Jeśli chcesz zatem poznać informacje o ruchu na Twojej witrynie, może zrobić to za darmo w narzędziach Google Search Console i Google Analytics.

google-alaytics-google-search-console

Otrzymasz w nich dane takie jak:

  • liczbę wejść na stronę
  • liczbę użytkowników, którzy odwiedzają witrynę
  • źródła wizyt
  • dane odnośnie użytkowników wchodzących na serwis
  • informacje o aktywności na poszczególnych podstronach 
  • wiele innych szczegółowych statystyk ruchu w witrynie

Narzędzia zewnętrzne

Drugą grupę narzędzi, przy pomocy których możemy monitorować ruch na stronie internetowej, stanowią narzędzia zewnętrzne. Są to różnego rodzaju programy, serwisy czy witryny, które dostarczają danych na temat ruchu związanego z Twoim serwisem. Dane te mogą mieć różny charakter, a serwisy analityczne mogą być zarówno darmowe jak i płatne. Głównie opierają się one na danych, których nie otrzymamy, korzystając z narzędzi Google. Będą to z pewnością szerokie informacje o tym, spod jakich fraz uzyskujemy najwięcej wejść oraz te dotyczące źródeł wizyt czy ruchu pozyskiwanego z systemów reklamowych np. z Google Display Network. Narzędziami takimi są np. SENUTO, SEM Rush, SEMSTORM czy Ahrefs. Są to narzędzia, w których, należy utworzyć konto, a następnie możemy używać ich online.

Porada: Bardzo dobrą wskazówką jest porównywanie ruchu z naszej witryny internetowej z ruchem ze stron konkurentów. Do tego celu możemy używać narzędzi zewnętrznych — niepotrzebujących dostępu do naszej strony. W ten sposób będziemy mogli bardziej świadomie podejmować decyzje np. odnośnie rozwijania serwisu, aby wyprzedzić pod tym względem konkurencyjne witryny.

jak-mierzyc-jakosc-ruchu-na-stronie-www

Jakiej jakości jest ruch?

Aby dowiedzieć się jakiej jakości jest to ruch, pierwszym krokiem będzie analiza wejść na naszą stronę. Każda strona internetowa ma inny cel i charakter, a więc należy indywidualnie spojrzeć na ten parametr. Sama statystyka — nawet najdokładniejsza dostarcza jedynie precyzyjnych danych podzielonych na różne grupy czy kategorie. Należy w pierwszej kolejności określić, na czym zależy nam najbardziej i czy jest to np. sam ruch przy celu zwiększania znajomości marki czy np. powracanie stałych klientów na serwis. Następnie należy przeanalizować zebrane dane o wejściach, aktywnościach na konkretnych podstronach czy ruchu użytkowników i zastanowić się np. nad porównaniem statystyk z innymi witrynami lub czy dane parametry są zadowalające. W ten sposób możemy rozpoznać zbyt małą liczbę powrotów czy zbyt krótki czas przebywania użytkownika na stronie.

Ogólnie przyjmuje się, iż wysoka jakość ruchu to wysoki współczynnik CTR czyli wejść po wyświetleniu wyniku w Google, długi czas sesji i przebywania w witrynie, spora aktywność użytkowników na stronie czy powracanie do serwisu.

Co mogą powiedzieć te dane i jak wykorzystać tę wiedzę?

Dane te odpowiedzą nam na pytanie czy wszystkie elementy witryny działają prawidłowo, czy żaden z nich nie odstaje znacząco np. od danych statystycznych. Dzięki danym analitycznym będziemy mogli poprawić niedziałające elementy lub skupić się nad rozwojem tych, które dają nam obecnie największy ruch. Prowadząc sklep lub stronę dowiemy się, czy użytkownicy chętnie na nie powracają, czy pozostają na nich, gdyż spełniają ich wymagania, oraz jakie sekcje cieszą się największym powodzeniem. Dane te mogą powiedzieć nam zatem sporo o problemach strony, potencjale czy kierunku rozwoju i obecnym ruchu. Dzięki nim będziemy mogli dostosowywać stronę i zwiększać jej efektywność.

Skorzystaj z naszych usług

Mierzenie statystyk witryny internetowej, analiza danych czy rozbudowa i pozycjonowanie serwisu to wymagające procesy. Z chęcią pomożemy Ci w ich wykonaniu oraz wdrożeniu. Jesteśmy agencją SEO z dużym doświadczeniem oraz wieloma realizacjami. Nasi specjaliści na bieżąco śledzą trendy i najnowsze rozwiązania, aby wdrażać je i skutecznie promować marki klientów. Do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny, analizując potrzeby klientów i dobierając najlepsze rozwiązania. Jeśli chcesz promować się poprzez swoją stronę internetową, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas, pozostawiając nam wszystkie inne kwestie.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna