CTR to inaczej click-through-rate, czyli współczynnik tego, jak wiele wyświetleń (głównie reklam), przełożyło się na kliknięcia. Statystykę opisuje się wzorem: 

CTR = ilość kliknięć / ilość wyświetleń * 100% 

CTR nie bierze pod uwagę ilości konwersji, które wystąpiły w wyniku kliknięć i musimy o tym pamiętać przez cały artykuł. Jak zatem zwiększyć CTR i sprzedaż? 

Czym jest CTR i dlaczego CTR jest ważne?

CTR to statystyka, która wykorzystuje się przede wszystkim w ocenie wyników kampanii typu PPC. Czyli tych, w którym reklamodawca płaci za to, że użytkownik kliknie, a nie po prostu zobaczy reklamę.

Ten typ działań marketingowych można prowadzić m.in. za pośrednictwem platformy Google Ads, czy Facebook Ads (w tym na Instagramie), a nawet na TikToku.

Odpowiadając na pytanie, co to jest CTR, nie możemy też zapomnieć, że dotyczy on także pozycjonowania stron internetowych. To jak wiele użytkowników zobaczy Twoją stronę w SERP (wynikach wyszukiwania na dane hasło), także pozwala określić wynik CTR.

A dlaczego CTR jest ważne? Bo pozwala Ci dokładne określić, jak skuteczne są Twoje reklamy, czy Twoja strona, w przyciąganiu uwagi użytkowników, czy to social mediów, czy wyszukiwarki internetowej. To właśnie dzięki tej statystyce w łatwy sposób możesz badać, które elementy kampanii marketingowej odstają od reszty.

Kolejne zastosowanie współczynnika ilości kliknięć do wyświetleń to pomiar skuteczności CTA. Skuteczne call-to-action powinno osiągać wysoki CTR, w końcu jego jedyną rolą jest wywołanie kliknięcia i nie pełni drugorzędnej funkcji jak „zwiększenie świadomości o firmie”. Za pomocą CTR mierzalne są także przejścia przez linki, które umieszczasz na przykład w swoim contencie.

Podsumowując, CTR można wykorzystywać w bardzo wielu miejscach Twojej działalności, a pozyskane informacje możesz wykorzystywać do optymalizacji swoich działań marketingowych.

Jaki CTR jest dobry?

Jaką wartość współczynnika CTR można uznać za dobrą?

Nie jest to oczywiste pytanie, możemy jednak założyć, że dobry współczynnik to taki, który przekracza średnią dla danej branży. Warto też wiedzieć, że te wartości są skrajnie różne i wynik np. 5% CTR może być rewelacyjny, a w innym kontekście być co najwyżej mierny.

Należy mierzyć swoje siły odpowiednią miarą i oferując niszowe produkty, czy usługi CTR nigdy nie będzie ekstremalnie wysoki. Ponadto bierzmy pod uwagę, którą część naszych działań próbujemy zmierzyć. Inna wartość CTR jest dobrym wynikiem dla call-to-action na landing page’u, a inna dla reklamy typu banerowego. Jeszcze inna dla reklamy w mediach społecznościowych.

Po prostu wynik nie jest równy innemu wynikowi.

Zawsze, ale to zawsze, oceniając wynik CTR, konieczne jest wzięcie pod uwagę ilości dokonanych konwersji. O ile to one są głównym celem danej kampanii. Nawet jeśli Twoje działania osiągają rewelacyjny CTR, a nie dochodzi do konwersji, to w rzeczywistości po prostu przepalasz budżet.

W końcu przede wszystkim liczy się ilość konwersji, niezależnie od tego, jaki osiągasz CTR. Bardzo wysoki CTR przy małej ilości konwersji może świadczyć, chociażby o tym, że Twoja reklama, choć chwytliwa i prowokująca kliknięcia, ma nieodpowiednio dobraną grupę docelową, która wcale nie jest zainteresowana konwersją. Inna potencjalna odpowiedź na ten problem, to rozminięcie się tego, co mówi reklama z prawdą.

Na przykład na reklamie  może pojawiać się inna cena, niż ta, która znajduje się na faktycznej stronie.

Innymi słowy, jeśli nie dajesz tego, co obiecujesz w CTA reklamy, to na pewno duża klikalność nie przełoży się na konwersje.

Teraz, skoro już ustaliliśmy, co to jest CTR, możemy przejść do tej drugiej części, czyli tego, jak poprawić CTR.

8 sposobów, jak zwiększyć CTR reklam i CTR SERP

Aby zwiększyć CTR, należy przede wszystkim skupić się na formie tego, co prezentujesz, a także przeanalizować dokładnie Twoją grupę docelową. Jej doprecyzowanie może przełożyć się na wzrost CTR i ilości konwersji. Oczywiście, prowadząc jakiekolwiek optymalizacje reklam, nie należy opierać swoich decyzji na przypuszczeniach.

Z tego też powodu konieczne jest notowanie wzrostu CTR, czy konwersji po różnych zmianach w kampaniach. Należy także przeprowadzać testy A/B, które pozwalają dokładnie określić, która forma przynosi większy CTR. Patrzmy także na to, czy wraz ze wzrostem click-trough-rate wzrasta także ilość konwersji. Jeśli nie, to ewidentnie robicie coś źle.

Co zrobić, żeby zwiększyć CTR? Stwórz profil idealnego klienta

Być może już znasz hasło „buyer persona”, czyli tego, jak wygląda Twój klient idealny. Aby Twój CTR był wysoki, a wraz z nim rosła ilość konwersji, to koniecznie musisz przeanalizować to, komu sprzedajesz usługę bądź produkt.

Jeśli już działasz na rynku i sprzedajesz produkty, to najłatwiejszym sposobem, aby stworzyć buyer persona, jest przeanalizować, kto faktycznie kupuje Twoje produkty. To właśnie wśród tego rodzaju osób masz największą szansę, zarówno na konwersje, jak i wysoki CTR.

Tworzenie profilu klienta wymaga od Ciebie między innymi analizy tego, czego ten klient szuka i jaki problem możesz dla niego rozwiązać. Dzięki tej wiedzy możesz odpowiednio dostosować treści Twoich reklam, czy zmodyfikować landing page, bądź CTA. To po prostu absolutna podstawa sposobów na zwiększenie CTR.

Odpowiednio skonfiguruj grupy reklamowe i dobierz słowa kluczowe

Wysoki CTR i dużą ilość konwersji, osiągniesz tylko wtedy, gdy będziesz swoimi reklamami i contentem celować do właściwych osób. Co z tego, że setki osób zobaczą Twoją ofertę, skoro od samego początku nie były zainteresowane Twoją ofertą (i być może nawet nie mają szansy być nią zainteresowani).

Narzędzia reklamowe, czy to Google, czy Meta, pozwalają bardzo dokładnie określić, kto ma zobaczyć Twoją reklamę. Odpowiednio skonfigurowana grupa docelowa zdecydowanie zwiększy zarówno ilość konwersji, jak i CTR. Wybierać można spośród wieku, zawodu, płci, a nawet zainteresowań.

Konfiguracja reklamy to nie tylko dobór profilu osób, które mają widzieć Twoją reklamę, ale także dobór słów kluczowych, w przypadku reklam w wyszukiwarkach internetowych.

Wybór odpowiednich słów kluczowych pozwala nie tylko wykorzystać bardziej efektywnie budżet, nawet ten niski, ale także znacznie zwiększyć CTR. Ogólne słowa kluczowe rzadko kiedy przynoszą duże ilości kliknięć, szczególnie jeśli Twoja firma nie jest powszechnie znanym zawodnikiem w danej dziedzinie, bądź nie osiąga wysokiej pozycji w SERP. Ponadto często dają mniej konwersji — w końcu niezdecydowany użytkownik rzadziej dokonuje zakupu.

Z tego powodu większy CTR łatwo osiągnąć przede wszystkim dla słów kluczowych długiego ogona, czyli takich, które posiadają doprecyzowania. Najczęściej im więcej doprecyzowań, tym większy CTR i ilość konwersji. Oczywiście nie warto przeginać w drugą stronę. Wciąż, zdecydowanie lepiej reklamować się na hasło „męskie czarne buty sportowe nike” niż na „męskie buty sportowe”, czy „buty nike”.

Bardzo użyteczne jest także stosowanie automatyzacji, które oferuje między innymi Google w systemie Ads. Przykładowo, system może inteligentnie zwiększać wartość, którą jesteś gotowy zapłacić za kliknięcie, dla użytkowników, którzy prędzej klikną Twoją reklamę. Dzięki temu zobaczy on reklamę Twoją, a nie konkurencji. Pokazywanie reklam takim „konkretnym” klientom, to właśnie najlepszy sposób na podniesienie CTR.

Żeby zwiększyć CTR w Google Ads, zwiększ Quality Score

Quality Score, czy też wynik jakości, to jedna ze statystyk, które opisuje skuteczność Twoich reklam tworzonych w systemie Google Ads. Oceniana jest między innymi treść reklamy, dobór grupy docelowej, a także to, do czego prowadzi Twoja reklama. W założeniu celem takiej ewaluacji przez Google jest to, aby użytkownik dostawał jak najlepsze reklamy, które nie są mylące i odpowiadają jego obecnym potrzebom.

Innymi słowy, wynik jakości odzwierciedla w dużym stopniu to, jak dobre wyniki będzie osiągać Twoja reklama. Choć brzmi to nieco paradoksalnie, to również CTR jest brany pod uwagę, przy ocenianiu wyniku jakości reklamy. Jak zatem możemy zwiększyć CTR zwiększając quality score, skoro ten jest już w niej uwzględniony?

Wynik jakości to metryka, która bierze pod uwagę więcej rzeczy, a wzrost CTR’u w statystyce jest w zasadzie efektem ubocznym. Ponadto wyższy wynik jakości oznacza, że Twoja reklama jest częściej wyświetlana użytkownikom, co także może się przełożyć na wzrost zarówno CTR, jak i bezwzględnej ilości kliknięć i konwersji. Możemy więc śmiało powiedzieć o pewnym rodzaju samonapędzającej się machiny — CTR zwiększa wynik jakości, a wynik jakości CTR.

Z tego powodu nie negujmy tej niepozornej statystyki.

O wyniku jakości dowiesz się więcej w tym artykule.

Popraw teksty Twoich reklam i resztę copy

Jeśli liczysz na wysoki CTR i konwersje to nie możesz pominąć chyba najważniejszego aspektu reklamy, czyli jej treści. Wiemy, że w tematach marketingowych ciągle mówi się o korzyściach, ale to naprawdę klucz do sukcesu.

Jeśli chcesz, żeby użytkownik kliknął właśnie Twoją reklamę, bądź dokonał konwersji, musisz mu powiedzieć dokładnie to, co z tego działania uzyska. Jeśli zdobędzie informacje, powiedz o tym, jeśli rozwiążesz jego problem, zaznacz to w treści reklamy. Zazwyczaj warto też unikać bezdusznych opisów. Bezpośrednie zwroty i przykłady działają lepiej na wyobraźnie. Korzystne jest też zostawienie niedosytu w treści reklamy, niech użytkownik chce się dowiedzieć więcej.

Gdy tworzysz treści reklam, nigdy nie ignoruj słów kluczowych. To ważne, bo tylko dzięki nim uda Ci się uzyskać uwagę użytkownika. Ponadto upewniesz go, że reklama jest odpowiedzią na to, czego szuka (nawet jeśli tego jeszcze nie wiedział).

Kolejną modyfikacją treści, która pomoże zwiększyć CTR reklam, jest poruszenie rzeczy, które różnicują Twoją ofertę od konkurencji. Oferujesz umowę na czas nieokreślony? Powiedz o tym. Twój produkt ma funkcje, której nie ma konkurencja — koniecznie to zaznacz. Tylko wtedy Twoja reklama bądź call to action się będzie wyróżniać i skłaniać do kliknięć.

Wpływ na CTR mają nawet tak niepozorne rzeczy jak kolejność słów w treści reklamy, czy to, jak nacechowany jest język reklamy. Unikaj bezpłciowych i bezbarwnych określeń, korzystniejszy jest nacechowany emocjonalnie język, nawet w reklamach B2B.

Aby osiągnąć sukces w poprawianiu treści niezbędne, ale naprawdę niezbędne, jest stosowanie testów A/B. Na czym one polegają?

Kiedy modyfikujesz treści reklam najlepiej jest tworzyć kilka jej wersji i jednoczęśnie używać obu wariantów. Na podstawie tego, która z wersji reklamy przyniosła więcej konwersji i wyższy CTR możesz określić, która wersja jest faktycznie lepsza. Innymi słowy nie opierasz zmian na przypuszczeniach, a na faktycznych danych. Testy A/B warto prowadzić także np. w przypadku CTA – zmiana jednego słowa może przynieść znaczy wzrost współczynnika klikalności.

Jak zwiększyć CTR – stosując rozszerzenia reklam

Rozszerzenie reklam w systemie Google Ads, jak i Facebook Ads to fenomenalne sposoby na zwiększenie zarówno CTR, jak i ilości konwersji.

To dodatkowe modyfikacje tego, jak wygląda reklama, w przypadku Google dotyczą one głównie reklam tekstowych w wyszukiwarce, w platformie Meta działa to inaczej.

W każdym razie rozszerzenia reklam w przypadku Google to m.in.

 • informacja o numerze kontatkowym
 • cena
 • rozszerzenie z promocjami
 • opinie
 • roszerzenie z drzewem podstron

Każde z rozszerzeń ułatwia użytkownikowi znalezienie interesujących go informacji, a więc w efekcie musi zwiększać CTR. To fenomen jak najbardziej potwierdzony różnymi statystykami. Ponadto w przypadku Google Ads nie dopłacasz za stosowanie rozszerzeń reklamy. Jednocześnie nie masz też wpływu na to, czy algorytm Google je wyświetli. Mimo wszystko, konfigurując kampanie Google Ads zawsze warto wybrać interesujące cię rozszerzenia. Przeczytasz o nich więcej w tym artykule.

Jak ma się to w przypadku platformy Meta?

Tutaj oprócz najbardziej klasycznej formy reklamy w formie posta, czy to na Facebooku, czy Instagramie, dostępne mamy rozszerzenia, które między innymi:

 • przyjmują formę formularza kontatkowego
 • roszerzenia z numerem telefonu
 • informacji o lokalizacji jakiegoś miejsca
 • dostępne są także przejścia do reklam z większą ilością informacji o ofercie

Podsumowując, jeśli tworzysz reklamę, starają się korzystać z dostępnych rozszerzeń, które mogą mieć tylko pozytywny efekt na CTR Twoich reklam.

Nie przywiązuj się tylko do jednego rodzaju reklamy

Choć bardzo wygodne jest korzystanie tylko z jednego rodzaju reklamy, to warto wiedzieć, że nie jest to na pewno coś co daje szansę na rozwój. Zarówno system reklamowy Meta, jak i Google Ads dają mnóstwo możliwości kreacji reklamy. Od reklam produktowych, poprzez reklamy banerowe i tekstowe.

Choć zazwyczaj mówimy, że na samym początku lepiej dobrze opracowac jedną formę reklamy, to jeśli zależy Ci na wzroście CTR i ilości konwersji nie możesz się zatrzymać na jednym typie reklamy. Różne rodzaje reklam mają różną skuteczność w przypadku różnych ofert.

Jeśli do tej pory Twoja kampania była skupiona na banerach, to być może warto przetestować inną formę reklamy – na przykład wideo. Być może mocno wizualna forma w ogóle kiepsko się sprawdza w Twoim przypadku – wtedy możesz eksperymentować z reklamami tekstowymi.

Również w ramach jednego typu reklamy możesz dokonywać zmian. Może postawilście wcześniej na narracje reklamową, która okazała się zwyczajnie słaba. Zmieńcie ją. Macie zestaw banerów, który nie zwiększa ilości konwersji? Stwórzcie nowe grafiki, albo przynajmniej zmieńcie tekst.

Nie zmieniając niczego, bardzo cieżko oczekiwać innych efektów.

Żeby zwiększyć CTR nie można także ignorować remarketingu! To szczególnie skuteczna broń w Twoich rękach. To właśnie ten typ reklam najczęściej osiąga najwyższy CTR. W końcu klient, który już raz ci zaufał prędzej zrobi to poraz kolejny.

To już lekka dygresja, ale stosowanie większej ilości reklam, nawet o niższym współczynniku CTR może zwiększyć ilość konwersji. Chodzi o to, że otaczanie użytkownika reklamami różnego typu, na różnych platformach sprawia, że łatwiej jest go przekonać do sfinalizowania zakupu.

Wykorzystuj możliwości, które daje Ci dana forma komunikatu marketingowego

CTR nie dotyczy tylko i wyłącznie reklam PPC. Dotyczy także landing page’ów, czy content marketingu, a nawet SERP. Jeśli forma komunikatu marketingowe pozwala na korzystanie z obrazów, to zdecydowanie warto je wykorzystać.

Jeśli możesz przekazać więcej wartościowych treści i w ich kontekście dodać linki, o którego CTR chodzi, to optymalizuj te treści tak, aby spełniały swoje zadanie. Z kolei jeśli mówimy o reklamie w mediach społecznościowych wykorzystaj potencjał tego formatu, dodaj hasztagi, czy inne dodatki, które mogą zwracać uwagę i zwiększać CTR.

Warto przeprowadzać reasearch i na jego podstawie decydować, co teraz jest na topie. Jeśli wpasujesz się w trendy, to Twój komunikat będzie skuteczniejszy.

Real time marketing też zwiększa CTR i konwersje.

A jak zwięszyć CTR w naturalnych wynikach wyszukiwania?

Tutaj przede wszystkim trzeba zadbać o tytuły treści Twojej strony, a także meta opisy. Użytkownik powinien dostawać tego, czego chce. Z tego powodu, jeśli tworzysz content pod SEO, zawsze zwracaj uwagę na to, czego faktycznie szuka użytkownik.

Warto też stawiać na exact match’e – jeśli treść zapytania odpowiada dokładnie treściom z Twojej strony, to zostanie ona najcześciej wyświetlona jeszcze w oknie wyszukiwarki i pogrubiona. Stawiaj też pytania w treściach, które algorytmy Google mogą wyświetlić jeszcze w oknie wyszukiwarki.

Choć clickbaity są irytujące, to są bardzo skuteczne. Stosuj chwytliwe nagłówki, nie zaszkodzi odrobina kontrowersji, bądź mocno nacechowanych emocjalnie określeń. Oczywiście nie można przesadzić, a treści powinny być zgodne z nagłówkiem.

Dodanie cyfr do tytułów treści także zwiększa szansę na kliknięcie, nie ważne czy to numera w artykule, czy podanie od razu jakichś „szokujących danych” jeszcze w tytule. Ludzki mózg bardzo lubi cyfry.

Jeśli chcesz, żeby Twój tytuł artykułu został wykorzystany, to upewnij się, że title tag i nagłówek H1 artykułu są zgodne – w innej sytuacji to Google może sam stworzyć tytuł dla Twojego artykułu.

Podsumowanie

CTR to statystyka, która opisuje to, jak skutecznie przyciągają uwagę Twoje reklamy, bądź jak skuteczne są Twoje wszelkiego rodzaju CTA. Przy pomocy tego współczynnika możesz porównywać Twoje wyniki, a także sprawdzać, jak skuteczne są zmiany, które przeprowadzasz.

Żeby zwiększyć CTR możesz zrobić wiele rzeczy. Przypomnijmy:

 • optymalizuj treści reklam
 • korzystaj z optymalizacji na które pozwala dany rodzaj „elementu konwertującego”
 • używaj rozszerzeń w reklamach PPC
 • zadbaj o wynik jakości
 • stwórz profil idealnego klienta i to dla niego twórz swoje reklamy
 • nie działaj w ciemno, korzystaj z danych do których masz już dostęp
 • ostrożnie wybieraj słowa kluczowe i nie zapominaj o tym, że one zazwyczaj są najważniejszym elementem

Jak widzisz, potencjalnych optymalizacji jest na prawdę wiele. Jeśli masz problem z niskim CTR to z całą pewnością poprawiając te elementy, uda Ci się go rozwiązać. Oczywiście to nieco bardziej skomplikowane niż brzmi, ale na pewno nie jest niemożliwe. Wystarczy tylko troche pracy i systematycznych działań. 

Jeśli nie masz czasu robić tego na własną rekę, to wszystko to może dla Ciebie zrobić zespół Ministerstwa Reklamy, który kwestię CTR ma bardzo dobrze opanowaną. Nie czekaj i zadzwoń do naszego konsultanta

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej