Pierwszy lipca 2023 roku stał się kluczową datą dla całego świata marketingu cyfrowego. Tego dnia, Google zamieniło system Unviersal Analytics na system Google Analytics 4. Dla wielu było to wywrócenie pracy do góry nogami. Są jednak też tacy, którzy dopiero wtedy usłyszeli o tym narzędziu i o mocy jego możliwości. Dla tych ostatnich jest ten artykuł. 

Google Analytics — do czego służy? 

Google Analytics to narzędzie, które pozwala monitorować to, jak radzi sobie dany sklep, czy strona internetowa w sieci. To istny panel sterowania całym marketingiem z poziomu jednego programu. 

GA4 co to – przede wszystkim nowe możliwości 

Przechodząc na Google Analytics 4 (GA4), marketerzy zyskali dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. GA4 opiera się na modelu danych, który jest elastyczny i skupia się na zdarzeniach, co oznacza, że można śledzić praktycznie każdą aktywność użytkownika na stronie. To duża zmiana w porównaniu do poprzednika, Universal Analytics, gdzie analiza była ograniczona do sesji i odsłon stron.

Śledzenie konwersji i ROI

GA4 umożliwia generowanie szczegółowych raportów, które pomagają zrozumieć, skąd przychodzi ruch na stronę i jakie działania przynoszą najlepsze wyniki w kontekście konwersji i zwrotu z inwestycji (ROI). To kluczowe informacje dla każdego, kto inwestuje w marketing cyfrowy.

Segmentacja użytkowników

Dzięki GA4, możesz tworzyć segmenty użytkowników na podstawie źródła ruchu, zachowania na stronie, czy innych kryteriów, które są istotne dla Twojej strategii marketingowej. To pozwala na bardziej celowane działania i lepsze zrozumienie potrzeb Twojej grupy docelowej.

Integracja z innymi narzędziami Google

GA4 łatwo integruje się z Google Ads, co pozwala na optymalizację kampanii reklamowych i lepsze śledzenie ich efektywności. Możesz także monitorować wyniki kampanii e-commerce, co jest nieocenione dla sklepów internetowych.

Eksportowanie i analiza danych

Z GA4 możesz eksportować raporty w różnych formatach, takich jak CSV, XLSX, czy PDF, co ułatwia analizę danych i dzielenie się nimi z zespołem lub klientami.

Dzięki GA4 możemy także obserwować, jak skutecznie przebiega pozycjonowanie danej strony.

Zbieranie danych z wielu źródeł

Jedną z największych zalet GA4 jest możliwość jednoczesnego zbierania danych z wielu stron internetowych i aplikacji. To otwiera nowe możliwości dla biznesów z rozbudowanymi ekosystemami online.

W skrócie, Google Analytics 4 to potężne narzędzie, które może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki prowadzisz działania marketingowe w internecie. Dzięki nowym funkcjonalnościom GA4 jest bardziej niż kiedykolwiek dostosowane do potrzeb nowoczesnego marketingu cyfrowego

Jak korzystać z GA4?

Jeśli jesteś nowy w świecie Google Analytics lub chcesz ulepszyć swoje dotychczasowe narzędzia analityczne, oto kilka wskazówek, jak możesz zacząć korzystać z GA4:

1. Najpierw: konfiguracja zbierania danych dla nowych użytkowników

Jeżeli to Twoje pierwsze kroki z Analytics, pierwszym zadaniem jest ustawienie zbierania danych. To jak otwarcie nowego rozdziału dla Twojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej, gdzie GA4 stanie się Twoim nowym kompanem w zbieraniu i analizowaniu danych.

Zrobisz to na stronie https://analytics.google.com

2. Migracja z Universal Analytics do GA4

Dla tych, którzy już korzystali z Universal Analytics, przejście na GA4 jest kolejnym etapem. Możesz to zrobić przy pomocy asystenta konfiguracji GA4, który przeprowadzi Cię przez proces dodawania nowej usługi analitycznej do Twojej istniejącej witryny. Nie musisz się martwić o utratę dostępu do poprzednich danych – wszystko zostanie zachowane, a Ty zyskasz możliwość korzystania z nowych, zaawansowanych funkcji GA4.

3. Integracja GA4 z systemami CMS

Jeśli Twoja strona działa na popularnym systemie zarządzania treścią (CMS), takim jak WordPress, Wix czy Shopify, możesz łatwo dodać do niej GA4. Wiele platform oferuje proste metody integracji, które pozwalają na szybkie dodanie nowej analityki bez potrzeby głębokiej technicznej wiedzy.

Logowanie GA4 krok po kroku

Oto jak możesz przejść do działania:

 • Zaloguj się do Google Analytics i sprawdź, czy masz odpowiednie uprawnienia. Musisz mieć role edytującego lub administratora, aby wprowadzać zmiany.
 • Wybierz odpowiednią opcję konfiguracji w zależności od tego, czy zaczynasz od zera, aktualizujesz istniejące ustawienia czy pracujesz z CMS.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora, który poprowadzi Cię przez proces. W przypadku CMS poszukaj dedykowanych wtyczek lub instrukcji integracji.
 • Zacznij zbierać dane i eksplorować nowe możliwości, które oferuje GA4, takie jak lepsze śledzenie zdarzeń, analiza konwersji i segmentacja użytkowników.

Jak zacząć zbierać dane w GA4? 

Zbieranie danych z Twojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej przy użyciu Google Analytics 4 wymaga wykonania kilku prostych kroków. Oto jak możesz to zrobić, unikając powielania oryginalnych instrukcji:

Rozpoczęcie pracy z GA4

 1. Przygotowanie podstaw: Po zalogowaniu się do Google Analytics, przejdź do sekcji zarządzania. Jeśli jesteś tuż po założeniu konta, możesz kontynuować od drugiego kroku. W innym wypadku, rozpocznij od znalezienia opcji do tworzenia nowej usługi.
 2. Tworzenie usługi: W panelu administracyjnym znajdziesz opcję, która pozwoli Ci na dodanie nowej usługi. To tam będziesz mógł wprowadzić podstawowe informacje o swojej witrynie lub aplikacji.
 3. Personalizacja ustawień: Podczas konfiguracji usługi, dostosuj ustawienia takie jak nazwa, strefa czasowa, i waluta. Wybór strefy czasowej jest ważny, gdyż wpływa on na sposób, w jaki dane są gromadzone i raportowane.
 4. Zrozumienie wpływu strefy czasowej: Zmiana strefy czasowej dotyczy tylko nowych danych i może wpłynąć na wygląd raportów w okresie przejściowym. Warto więc dokonać tej zmiany z rozwagą i w odpowiednim czasie.
 5. Dostosowanie do potrzeb biznesowych: Następnie określ branżę, w której działasz, oraz rozmiar Twojej firmy. Te informacje pomogą dostosować GA4 do Twoich specyficznych potrzeb.

Dodawanie strumienia danych do GA4

 1. Przejście do dodawania strumienia danych: W sekcji „Administracja” znajdź „Strumienie danych” i wybierz opcję „Dodaj strumień”, aby rozpocząć proces zbierania danych.
 2. Konfiguracja strumienia danych: Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać strumień danych z Twojej witryny lub aplikacji. To umożliwi Ci śledzenie interakcji użytkowników w czasie rzeczywistym i zbieranie cennych informacji.

Pamiętaj, że każdy krok konfiguracji ma swoje znaczenie i wpływa na jakość oraz precyzję zbieranych danych. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć każdy wybór i dostosować ustawienia GA4 do unikalnych wymagań Twojego biznesu.

Jakie dane zbiera GA4?

Google Analytics 4 gromadzi różnorodne informacje, które pomagają zrozumieć zachowanie użytkowników na stronie internetowej lub w aplikacji. Oto podstawowe kategorie danych, które są zbierane automatycznie przez GA4:

 • Użytkownicy: GA4 liczy, ile osób odwiedza Twoją stronę, dając Ci obraz ogólnej liczby odwiedzin.
 • Sesje: Narzędzie to śledzi, jak długo użytkownicy przebywają na stronie i jak często do niej wracają.
 • Lokalizacja: Dostarcza informacji o kraju lub regionie, z którego użytkownik odwiedza stronę, co może być wykorzystane do celów geotargetowania.
 • Urządzenie i przeglądarka: Zbiera dane o urządzeniach i przeglądarkach, z których korzystają użytkownicy, co pozwala dostosować stronę do różnych platform i rozdzielczości ekranów.

GA4 rejestruje również zdarzenia, które odnoszą się do konkretnych akcji wykonanych przez użytkowników, takich jak interakcje z formularzami, przyciskami czy odtwarzanie wideo. Pozwala to na głębsze zrozumienie, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z treścią na stronie.

W kwestii identyfikatorów GA4 używa unikalnych identyfikatorów przypisanych do plików cookie (dla stron internetowych) lub identyfikatorów aplikacji (dla aplikacji mobilnych), aby rozróżnić użytkowników i śledzić ich zachowanie w czasie.

Metody identyfikacji użytkowników

GA4 używa czterech metod do identyfikacji użytkowników:

 1. ID użytkownika: Jeśli użytkownik się zaloguje, możesz przypisać mu unikalne ID, które pozwoli śledzić jego działania na różnych urządzeniach i platformach.
 2. Sygnały Google: To metoda wykorzystująca dane zalogowanych użytkowników Google do zrozumienia ich zachowań między urządzeniami.
 3. ID urządzenia: GA4 może identyfikować użytkowników na podstawie ich urządzeń, co jest przydatne, szczególnie w aplikacjach mobilnych.
 4. Modelowanie: GA4 stosuje modelowanie, aby wypełnić luki w danych, gdy inne metody identyfikacji nie są dostępne.

Pamiętaj, że aby skorzystać z ID użytkownika, musisz samodzielnie zaimplementować to rozwiązanie w swojej witrynie lub aplikacji. To pozwala GA4 na tworzenie pełniejszego obrazu zachowania użytkownika, łącząc wszystkie jego działania w jednym profilu.

Czy GA4 wysyła maile?

GA4 może nie mieć wbudowanej funkcji automatycznego wysyłania regularnych raportów e-mail, ale to nie znaczy, że jesteś całkowicie pozbawiony wsparcia w zakresie komunikacji. Istnieje kilka metod, które pozwalają na efektywne zarządzanie i dzielenie się informacjami, nawet bez bezpośredniego wysyłania e-maili.

Jak zarządzać raportami bez automatycznych e-maili?

 • Eksportowanie danych: Możesz łatwo eksportować dane z GA4 do plików CSV, Excela lub PDF i następnie przesłać te raporty do swojego zespołu lub klientów.
 • Udostępnianie konfiguracji: GA4 umożliwia udostępnianie konfiguracji raportów bezpośrednio innym użytkownikom platformy, co ułatwia współpracę i zapewnia, że wszyscy mają dostęp do tych samych informacji.

Ustawianie alertów i powiadomień

 • Automatyczne wglądy: Dzięki funkcji automatycznych wglądów, GA4 może wysyłać powiadomienia o ważnych zmianach w danych, które są wykrywane przez system. Możesz ustawić te alerty, aby otrzymywać powiadomienia o określonych trendach lub wydarzeniach, które są dla Ciebie najważniejsze.
 • Personalizowane alerty: Możesz skonfigurować personalizowane alerty, które będą wysyłać powiadomienia e-mail na podstawie wybranych przez Ciebie kryteriów, takich jak spadek ruchu na stronie lub wzrost konwersji.

Te opcje dają możliwość dostosowania sposobu otrzymywania informacji z GA4, co pozwala na lepsze zarządzanie danymi i optymalizację strategii marketingowych. Dzięki temu możesz skupić się na analizie i interpretacji danych, zamiast na ich zbieraniu i organizowaniu.

Czy eksploracje są widoczne dla innych użytkowników danego konta GA4?

Eksploracje w GA4 to potężne narzędzie do analizy danych, które początkowo są prywatne dla osoby tworzącej. Oto jak możesz zarządzać dostępem do eksploracji i dzielić się nimi z innymi:

Udostępnianie eksploracji

 • Aby udostępnić eksplorację, kliknij w prawym górnym rogu Udostępnij eksplorację.
 • Musisz posiadać rolę Analityka w danym koncie, aby móc udostępnić eksplorację.
 • Użytkownicy z rolą Oglądającego mogą przeglądać udostępnione eksploracje, ale nie mogą ich edytować. Aby wprowadzić zmiany, należy skopiować eksplorację.

Eksportowanie danych

 • Kliknij Eksportuj dane w prawym górnym rogu, aby użyć danych w innych narzędziach.
 • Wybierz format eksportu: Google Sheets, TSV, CSV lub PDF.
 • Eksportując do Google Sheets, TSV lub CSV, otrzymujesz wszystkie dostępne dane z wybranej wizualizacji, nawet te niewyświetlane obecnie.
 • Eksport do PDF obejmuje tylko dane aktualnie wyświetlane.

Ograniczenia eksploracji

 • Możesz stworzyć do 200 indywidualnych eksploracji na użytkownika na każdą właściwość.
 • Do 500 eksploracji może być udostępnionych na właściwość.
 • Można zastosować do 10 segmentów na eksplorację.
 • Można zastosować do 10 filtrów na zakładkę.

Dzięki tym funkcjom, eksploracje w GA4 stają się elastycznym narzędziem do dzielenia się wiedzą i współpracy w zespole, a także do wygodnego eksportowania i wykorzystywania danych poza platformą.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że lepiej teraz już rozumiesz, co to jest GA4, a być może nawet zaczniesz się przymierzać do jego wykorzystania. Jeśli prowadzisz działania online, to zdecydowanie warto się nauczyć korzystać z funkcjonalności tego narzędzia. 

A co jeśli nie masz na to czasu, albo zaskoczyliśmy Cię tym, że narzędzie nie jest aż tak proste?

W takim wypadku skontaktuj się z naszą agencją i współpracuj z marketingowcami, którzy GA4 mają w jednym palcu. Tutaj jego numer: tel:+48791493287 . Do usłyszenia. 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej