Czy jesteś właścicielem sklepu stacjonarnego i zastanawiasz się, czy powinieneś poszerzyć swoją działalność o sklep online? W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności zakupów internetowych, to pytanie pojawia się coraz częściej. W tym artykule omówimy zalety i wady prowadzenia sklepu online jako dodatku do Twojego sklepu stacjonarnego. Dowiesz się, kiedy warto zainwestować w gotowy sklep internetowy, a kiedy jest to zbędne.

Czy warto założyć sklep online

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w gotowy sklep internetowy obok Twojego sklepu stacjonarnego? Rozważmy zalety i wady takiego rozwiązania, a także hipotetyczne sytuacje, kiedy taki krok jest opłacalny, a kiedy nie.

Zalety:

 1. Dostępność: Gotowy sklep internetowy jest dostępny dla klientów 24/7, co zdecydowanie zwiększa możliwości sprzedaży.
 2. Zasięg: Twój sklep stacjonarny ma ograniczony zasięg. Sklep online pozwala na dotarcie do klientów na całym świecie.
 3. Analiza danych: E-commerce daje możliwość analizy danych klientów, co pozwala na skuteczniejsze strategie sprzedażowe.
 4. Łatwość zakupów: Klienci cenią wygodę zakupów online.

Wady:

 1. Konkurencja: W internecie rywalizujesz z milionami sklepów na całym świecie.
 2. Bezpieczeństwo: Musisz zapewnić bezpieczeństwo danych klientów.
 3. Zwroty: Proces zwrotów może być bardziej skomplikowany niż w sklepie stacjonarnym.
 4. Koszty: Na początku może to wymagać dodatkowych inwestycji.

Kiedy warto zainwestować?

Jeżeli Twój sklep oferuje produkty, które są popularne w skali globalnej, lub są trudno dostępne w innych miejscach, gotowy sklep internetowy może przynieść Ci znaczące korzyści. Na przykład, jeśli sprzedajesz unikalne rękodzieło, antyki czy specjalistyczny sprzęt, zakupy online pozwolą Ci dotrzeć do szerszej grupy klientów.

Kiedy inwestycja może być nieopłacalna?

Jeżeli prowadzisz sklep stacjonarny z produktami o niskiej marży, które są powszechnie dostępne w internecie, otwarcie sklepu online może okazać się nieopłacalne. W takim przypadku koszty związane z utrzymaniem sklepu internetowego, takie jak opłaty za hosting, obsługę klienta, czy zabezpieczenie danych, mogą przewyższać potencjalne zyski.

Jak podaje portal eMarketer wartość rynku E-Commerce przekroczyła w 2022 roku 5 trylionów dolarów. Kawałek torta znajdzie się też dla Twojej firmy. Źródło.

Branże, w których sklep online sprawdza się najlepiej

Sklep online może przynieść korzyści w wielu branżach. Poniżej przedstawiamy przykłady sektorów, w których e-commerce jest szczególnie opłacalny.

1. Odzież i dodatki

Odzież jest jednym z najpopularniejszych towarów kupowanych online. Ludzie cenią wygodę przeglądania i porównywania różnych stylów, marek i cen z domu. Sklep online daje możliwość prezentacji większej liczby modeli i rozmiarów niż sklep stacjonarny.

2. Elektronika

Elektronika, w tym telewizory, smartfony, laptopy czy akcesoria komputerowe, to kolejna kategoria produktów, które sprzedają się świetnie online. Klienci często szukają specyficznych modeli i korzystają z internetu, aby znaleźć najlepszą ofertę.

3. Kosmetyki

Kosmetyki, zwłaszcza te wysokiej jakości lub specjalistyczne, są chętnie kupowane przez internet. Sklep online pozwala na prezentację szerokiej gamy produktów, w tym tych, które nie są łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych.

4. Produkty specjalistyczne i kolekcjonerskie

Sklep online to idealne miejsce do sprzedaży rzadkich, unikalnych lub specjalistycznych produktów. Antyki, kolekcjonerskie przedmioty, specjalistyczne sprzęty – wszystko to może być łatwo sprzedane za pomocą sklepu internetowego, który pozwoli dotrzeć do szerszego grona potencjalnych nabywców.

5. Książki, filmy, muzyka

Media, takie jak książki, filmy, czy muzyka, są często kupowane online. Wiele osób korzysta z możliwości szybkiego i wygodnego zamówienia ulubionej książki czy filmu bez konieczności odwiedzania sklepu stacjonarnego.

Pamiętaj, że to są tylko przykłady. Sklep online może być opłacalny w wielu innych branżach, a decyzja o jego otwarciu powinna zależeć od charakterystyki Twojego biznesu, Twojego targetu, a także konkurencji w branży.

sklep internetowy cms vs saas

Porównanie wad i zalet sklepu na abonament (SaaS) i rozwiązań na darmowym CMS

Najlepsze platformy dla sklepu online: CMS i SaaS

Podczas zakładania sklepu online możesz skorzystać z systemów zarządzania treścią (CMS – Content Management System) lub rozwiązań SaaS (Software as a Service). Oba te rozwiązania mają swoje zalety, ale ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

1. WooCommerce

WooCommerce to darmowy dodatek do WordPressa, który pozwala na zamianę strony internetowej w sklep online. Oprócz bycia darmowym, WooCommerce oferuje wiele funkcji e-commerce, takich jak zarządzanie produktami, koszyk, płatności online i wiele innych. Jego atutem jest również duże społeczność użytkowników, co przekłada się na łatwy dostęp do wsparcia.

2. PrestaShop

PrestaShop to kolejny darmowy CMS, który jest idealny dla sklepów online. Dodatkowo,  PrestaShop jest łatwy w obsłudze, a zarazem oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak zarządzanie katalogiem produktów, SEO, raporty i analizy, a także różne opcje płatności.

3. Magento

Magento to potężny system CMS dla e-commerce, który jest idealny dla większych sklepów online. W Magento oferuje szeroką gamę funkcji, w tym zarządzanie produktami, SEO, raporty, marketing i wiele innych. Jest to jednak skomplikowane rozwiązanie, które może wymagać doświadczenia lub wsparcia profesjonalisty.

4. Shoper, Wix, Shopify (SaaS)

Jeśli szukasz gotowego rozwiązania, które nie wymaga dużo konfiguracji i technicznego doświadczenia, możesz rozważyć platformy SaaS takie jak Shoper, Wix czy Shopify. Oferują one wiele funkcji, takich jak personalizacja wyglądu sklepu, zarządzanie produktami, płatności, SEO, a także wsparcie klienta. Większość z nich oferuje darmowe wersje próbne, ale do pełnej funkcjonalności potrzebna jest subskrypcja.

Pamiętaj, że wybór platformy zależy od Twoich potrzeb, umiejętności technicznych i budżetu. Ważne jest, aby dokładnie zbadać każdą z opcji, zanim podejmiesz decyzję.

Jak otworzyć sklep online – krok po kroku

Poniżej znajdziesz prosty poradnik, który pomoże Ci otworzyć sklep online.

1. Wybór produktu

Przemyśl, co chcesz sprzedawać. Wybierz produkty, które są zgodne z Twoją pasją i wiedzą, a jednocześnie mają potencjał na rynku.

2. Analiza rynku

Przeprowadź analizę rynku, aby zrozumieć swoją konkurencję, target i popyt na Twój produkt. Sprawdź, jakie są trendy i jak możesz wyróżnić się na tle konkurencji.

3. Wybór platformy e-commerce

Wybierz platformę e-commerce, która najlepiej spełnia Twoje wymagania. Możesz wybrać z darmowych CMS-ów, takich jak WooCommerce, PrestaShop czy Magento, albo skorzystać z gotowych rozwiązań SaaS, takich jak Shoper, Wix czy Shopify.

4. Projektowanie sklepu

Przygotuj atrakcyjny design strony internetowej, który będzie odzwierciedlał Twoją markę i przyciągał klientów. Pamiętaj o łatwości nawigacji i czytelności strony.

5. Dodanie produktów

Dodaj produkty do sklepu, wprowadzając ich opisy, zdjęcia, ceny i dostępność. Pamiętaj, że jakość zdjęć i szczegółowość opisów są kluczowe dla sprzedaży.

6. Ustalenie polityki sklepu

Określ politykę zwrotów, wysyłki i płatności. Przejrzystość w tych kwestiach buduje zaufanie klientów.

7. Promocja sklepu

Rozpocznij promocję swojego sklepu. Możesz korzystać z różnych kanałów marketingowych, takich jak media społecznościowe, e-mail marketing, SEO, płatne reklamy itp.

8. Monitorowanie i optymalizacja

Po uruchomieniu sklepu monitoruj jego wyniki i optymalizuj działania. Używaj analityki, aby zrozumieć zachowania klientów i dokonywać niezbędnych poprawek.

Pamiętaj, że otwarcie sklepu online to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i ciągłego doskonalenia. Powodzenia!

Gotowy sklep internetowy – co zawiera?

Gotowy sklep internetowy to pakiet narzędzi i usług, które ułatwiają prowadzenie działalności w świecie e-commerce. Oto co zazwyczaj zawiera taki sklep:

– Dedykowany design: Sklep internetowy zawiera atrakcyjny, profesjonalny design, który jest responsywny, czyli dostosowany do wyświetlania na różnych urządzeniach.

– System zarządzania produktami: Dzięki platformie e-commerce, masz możliwość dodawania, edycji i usuwania produktów, zarządzania kategoriami, kontrolowania stanów magazynowych, dodawania opcji produktów (np. różne rozmiary czy kolory), a także dodawania zdjęć i tworzenia szczegółowych opisów produktów.

– Integracja z systemami płatności: Gotowy sklep internetowy umożliwia bezpieczne dokonywanie płatności za pomocą różnych metod, takich jak karty kredytowe, PayPal, przelewy bankowe, czy płatności przy odbiorze.

– Moduły do obsługi wysyłki: Sklep zawiera moduły, które umożliwiają wybór różnych metod dostawy, obliczanie kosztów przesyłki, a także integrację z firmami kurierskimi.

– SEO i narzędzia marketingowe: Sklep online zawiera narzędzia do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) i narzędzia marketingowe, takie jak możliwość tworzenia kodów rabatowych, integrację z mediami społecznościowymi, narzędzia do e-mail marketingu i inne.

– Wsparcie i aktualizacje: Dostawcy gotowych sklepów internetowych zazwyczaj oferują wsparcie techniczne i regularne aktualizacje oprogramowania, co jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa i efektywności sklepu.

Decydując się na gotowy sklep internetowy, możesz skoncentrować swoje wysiłki na sprzedaży produktów i rozwoju biznesu, zamiast na technicznych aspektach prowadzenia sklepu online.

Prowadzenie sklepu online a sklep stacjonarny – różnice

Zarówno sklep stacjonarny, jak i sklep internetowy mają swoje specyficzne cechy i wymagania. Oto główne różnice między prowadzeniem sklepu stacjonarnego a sklepem online:

 Sklep stacjonarny vs sklep online

Dostępność Dostępne tylko dla klientów w określonym miejscu i czasie Dostępne dla klientów z całego świata 24/7
Koszty Wyższe koszty początkowe (wynajem, remonty, ubezpieczenia) Niższe koszty utrzymania (hosting, domena, obsługa klienta, marketing)
Interakcja z klientem Bezpośrednia interakcja, możliwość lepszego zrozumienia potrzeb klienta Zdalne interakcje, analiza danych klientów kluczowa do optymalizacji sprzedaży
Zakres oferty Ograniczona przez przestrzeń fizyczną Może oferować szerszą gamę produktów, nieograniczoną przestrzenią
Logistyka Prostsze procesy obsługi zamówień Wymaga sprawnych systemów do obsługi zamówień online, w tym płatności, pakowania, wysyłki i zwrotów

Sposoby integracji sklepu online ze sklepem stacjonarnym

Integracja sklepu stacjonarnego ze sklepem online pozwala na sprawną obsługę klienta w obu kanałach. Najważniejsze aspekty tej integracji to:

 • Zintegrowane zarządzanie zapasami: Systemy magazynowe obu sklepów powinny być połączone, tak aby informacje o stanie magazynowym były na bieżąco aktualizowane w obu miejscach. Oznacza to, że jeśli produkt jest sprzedany w sklepie stacjonarnym, jego dostępność online powinna być natychmiast zaktualizowana, i na odwrót. Do tego często wykorzystuje się dedykowane systemy zarządzania magazynem (WMS) lub systemy ERP.
 • Wspólne systemy płatności: Klienci powinni mieć możliwość płacenia za zakupy w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy robią zakupy online czy stacjonarnie. Integracja systemów płatności pozwala na obsługę różnych form płatności w obu kanałach.
 • Zintegrowane programy lojalnościowe: Klienci powinni mieć możliwość korzystania z tych samych programów lojalnościowych i gromadzenia punktów niezależnie od tego, czy robią zakupy online, czy stacjonarnie.
 • Omnichannel: Klienci powinni mieć możliwość płynnego przejścia między kanałami sprzedaży, na przykład mając możliwość zamówienia produktu online i odbioru go w sklepie stacjonarnym (opcja click-and-collect) lub sprawdzenia dostępności produktu w sklepie stacjonarnym na stronie internetowej.
 • Integracja danych klientów: Zbieranie i analiza danych klientów z obu kanałów sprzedaży pozwala na lepsze zrozumienie ich potrzeb i preferencji, co pozwala na personalizację oferty i komunikacji marketingowej.

Wszystko to przekłada się na lepsze doświadczenia zakupowe dla klientów, większą lojalność wobec marki i, ostatecznie, większe zyski.

Podsumowanie

odsumowując, prowadzenie sklepu online obok sklepu stacjonarnego ma wiele korzyści, ale także swoje wyzwania. Oto najważniejsze punkty, które poruszyliśmy w tym artykule:

 • Założenie sklepu online może przynieść dodatkowe korzyści, takie jak zwiększenie zasięgu i dostępności dla klientów, a także możliwość działania 24/7.
 • Sklep online sprawdza się w wielu branżach, zwłaszcza w tych, gdzie klientowie często szukają produktów online, takich jak moda, elektronika czy artykuły do domu.
 • Platformy do tworzenia sklepów online są różne. Dla darmowego użytku CMS polecamy WordPress z wtyczką WooCommerce lub PrestaShop. Wśród platform SaaS warto zwrócić uwagę na Shoper, Wix czy Shopify.
 • Kroki do założenia sklepu online obejmują m.in. wybór platformy, zakup domeny, projektowanie sklepu, dodawanie produktów, ustawienie płatności i wysyłki, oraz optymalizacja SEO.
 • Gotowy sklep internetowy powinien zawierać m.in. intuicyjny interfejs użytkownika, system zarządzania produktami i zamówieniami, bezpieczne systemy płatności, oraz narzędzia do analizy i optymalizacji.
 • Różnice między prowadzeniem sklepu stacjonarnego a online dotyczą dostępności, kosztów, interakcji z klientem, zakresu oferty i logistyki.
 • Integracja sklepu online ze sklepem stacjonarnym wymaga zintegrowanego zarządzania zapasami, wspólnych systemów płatności, zintegrowanych programów lojalnościowych, zapewnienia płynnego przejścia między kanałami (omnichannel) oraz integracji danych klientów.

Pamiętaj, decyzja o założeniu sklepu online powinna być dobrze przemyślana i oparta na analizie Twojego rynku, produktu i możliwości.

Potrzebujesz pomocy, albo gotowego sklepu internetowego? Zadzwoń do naszego konsultanta. Tutaj numer: tel:+48791493287

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Czy mogę samodzielnie założyć sklep online, czy potrzebuję pomocy specjalisty? Choć założenie sklepu online wymaga pewnej wiedzy technicznej, istnieją platformy, które ułatwiają ten proces i są przyjazne dla osób nie posiadających doświadczenia w programowaniu. W razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy specjalisty.

2. Jak długo trwa proces tworzenia sklepu online? Czas potrzebny na stworzenie sklepu online zależy od wielu czynników, takich jak wybrana platforma, ilość produktów do dodania, czy stopień skomplikowania struktury sklepu. Może to zająć od kilku dni do kilku tygodni.

3. Czy muszę mieć zarejestrowaną firmę, aby prowadzić sklep internetowy? Tak, aby prowadzić sklep internetowy i legalnie sprzedawać produkty, musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

4. Czy mogę prowadzić sklep online, nie mając sklepu stacjonarnego? Tak, wiele firm prowadzi wyłącznie sprzedaż online. Decyzja o tym, czy otworzyć sklep stacjonarny, powinna zależeć od specyfiki Twojego biznesu.

5. Jakie są koszty utrzymania sklepu online? Koszty utrzymania sklepu online mogą obejmować opłaty za hosting i domenę, płatności za platformę sklepową (jeśli korzystasz z usługi SaaS), koszty związane z marketingiem online, obsługą klienta, logistyką, a także bieżące aktualizacje i optymalizacje sklepu.

6. Ile kosztuje gotowy sklep internetowy? Ceny są bardzo różne i zależą bezpośrednio od Twoich wymagań. Mimo wszystko sklep internetowy oparty na szablonie w systemie SaaS (np. Shoper) nie musi być drogi, a pełny projekt nie przekroczy kwoty kilku tysięcy.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej