Hosting to jeden z ważniejszych elementów całej układanki, jaką jest SEO i pozycjonowanie strony internetowej. Jest jednak często pomijany i marginalizowany, a dzieje się tak głównie z uwagi na brak wiedzy, która jest dość specjalistyczna. Hosting naszej strony internetowej może jednak w dużym stopniu wpływać na takie czynniki jak Core Web Vitals czy User Experience, czyli dwa  z ważniejszych elementów, jakie z kolei przekładają się na pozycję naszej strony internetowej w wyszukiwarce Google.

W tym tekście prosto i przystępnie staramy się zatem odpowiedzieć na pytanie, jaka jest rola hostingu w pozycjonowaniu i na jakie jego elementy warto zwrócić szczególną uwagę.

Core Web Vitals i User Experience

Aby dobrze zrozumieć, że hosting strony internetowej pełni ważną rolę w procesie pozycjonowania, należy najpierw zaznaczyć, iż wśród wielu czynników rankingowych, Core Web Vitals czy User Experience są bardzo ważnymi wskazówkami dla Google. Informują one, że dana strona jest przyjazna dla użytkownika. Są to czynniki odzwierciedlające witalność strony internetowej i szybkość działania oraz dostosowanie pod kątem użytkownika. Doskonale wpisują się w politykę Google, która chce dostarczać swoim użytkownikom dobrze dostosowanych, sprawnie działających i wartościowych witryn.

Skupiając się na Core Web Vitals należy zatem zadbać o LCP (Largest Contentful Paint), czyli czas ładowania największego elementu na stronie, FID (First Input Delay) czas gotowości do interakcji z użytkownikiem czy o CLS (Cumulative Layout Shift), czyli stabilność elementów i o to, aby nie zmieniały samoistnie położenia na stronie podczas ładowania. Czynniki związane z User Experience, które możemy powiązać z hostingiem to np. dostępność strony w internecie, jej stabilność, szyfrowanie, bezpieczeństwo czy mobilność witryny.

Porada: Hosting to serwer — miejsce w internecie, w którym przechowujemy wszystkie pliki związane z naszą stroną internetową, które są potrzebne do jej wyświetlenia. Choć nie jest on najbardziej widocznym elementem pozycjonowania, ma na nie bardzo duży wpływ i należy dbać o ten element, jeśli chcemy, aby nasza strona internetowa znajdowała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google.

jak-hosting-wplywa-na-parametry-strony-internetowej

Jak hosting może wpływać na zwiększenie parametrów strony

PHP to język, który wykorzystuje się do obsługi zdecydowanej większości witryn. Jeśli chcemy zadbać o naszą witrynę i jej pozycjonowanie należy zwrócić uwagę, aby był on aktualizowany. Zainstalowanie najnowszej wersji wpływa np. na bezpieczeństwo, a także szybkość języka. Warto również zadbać, aby język nie posiadał niższego limitu jednoczesnych procesów niż 10, gdyż niektórzy usługodawcy nakładają takie limity na swoich klientów.

Limit jednoczesnych połączeń HTTP jest podobnym czynnikiem do limitu jednoczesnych procesów. Wskazuje on ile jednocześnie wywołań witryny, może zaistnieć ze strony użytkowników. Jeśli limit ten będzie zbyt mały, niektórzy użytkownicy mogą nie załadować strony internetowej, gdyż będą korzystali z niej inni użytkownicy. Pomocną wskazówką jest wybór takiego hostingu, który oferuje limit na poziomie przynajmniej kilkudziesięciu wywołań lub więcej, a wskazane jest, aby była to wartość przynajmniej 100.

Lokalizacja hostingu to kolejny sposób na zoptymalizowanie naszej strony internetowej pod kątem SEO. Czas wczytywania się strony jest niezwykle ważny i potrafi decydować o tym czy dany użytkownik wejdzie na nią oraz o tym, jak bardzo wyszukiwarka Google będzie promować naszą witrynę . Dużą różnicą są czasy kilkunastu — kilkudziesięciu milisekund wczytywania się, które mogą wydawać się nieistotne, a tak naprawdę są kluczowe. Wybierając hosting, warto zatem zadbać o to, aby znajdował się on w tym samym kraju, z którego będą pochodziły zapytania, co znacznie przyspieszy działanie strony. Jeśli nasza witryna obsługuje osoby z całego świata, powinniśmy wybrać hosting z systemem CDN (Content Delivery Network).

Przepustowość łącza jest elementem odpowiadającym za szybkość działania strony internetowej. Aby nie posiadała ona opóźnienia w działaniu, należy wybierać hostingi, które działają przynajmniej z szybkością 200 Mb/s — 250 Mb/s.

Pamięć RAM i procesor hostingu oraz specyfikacja techniczna są wręcz kluczowymi elementami odpowiadającymi za sprawność działania naszej strony internetowej. Przeważnie nie będziemy mieli dostępu do specyfikacji sprzętu usługodawcy — a nawet jeśli posiadalibyśmy taką wiedzę, nic by nam nie dała, gdyż i tak nie mielibyśmy informacji o ilości klientów czy trybie pracy sprzętu. Sprytnym posunięciem jest zatem zadbanie w umowie hostingowej o przydzielenie minimalnego limitu, z którego będziemy mogli korzystać niezależnie od pory dnia czy natężenia ruchu internetowego. Warto, aby był to zasób przynajmniej 1 GHz procesora i minimum 1 GB Pamięci RAM. Do elementów wpływających na działanie hostingu należy jeszcze wiele innych parametrów, a jednymi z najważniejszych są:

  • nowy protokół HTTPS (obecnie jest to HTTP/3)
  • zabezpieczenie antywirusowe
  • certyfikat SSL

Pamiętaj: Wyszukiwarka Google nie promuje tak intensywnie witryn bez certyfikatu SSL jak te z nim, a przeglądarka Chrome oznacza witryny bez szyfrowania jako potencjalnie niebezpieczne. Tego typu ostrzeżenie może skutecznie zniechęcić większość użytkowników do przejścia na naszą stronę, nawet gdy działamy w dobrej wierze.

Przeczytaj też: Google Partner — czym jest ten status i jakie korzyści daje naszym klientom?

Skorzystaj z naszych usług

Jesteśmy agencją marketingową z dużym doświadczeniem — szczególnie odnośnie pozycjonowania stron internetowych. W swoich szeregach posiadamy wielu specjalistów, którzy regularnie podnoszą kompetencje oraz działają zgodnie z aktualnymi trendami. Jeśli jesteś zainteresowany pozycjonowaniem stron internetowych lub tematyką wpływu hostingu na SEO skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, a także przedstawimy konkretne propozycje współpracy. Do każdego klienta podchodzimy w indywidualny sposób, aby spełnić w pełni jego oczekiwania. Oferujemy współpracę na najwyższym poziomie, a także szeroki zakres innych usług związanych z marketingiem internetowym i pozycjonowaniem, dzięki czemu świadczymy kompleksowe usługi marketingu internetowego.

 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna