Cloudflare, założona w Kalifornii w 2009 roku przez Lee Holloway, Matthew Prince i Michelle Zaytlyn, to firma technologiczna, która stała się jednym z liderów w dziedzinie bezpieczeństwa i wydajności internetu. Oto kilka kluczowych informacji na temat Cloudflare:

 • Początki: Chociaż firma została założona z myślą o śledzeniu i eliminowaniu zagrożeń w sieci, jej rola ewoluowała, stając się kluczowym graczem w dziedzinie optymalizacji i bezpieczeństwa internetowego.
 • Nie tylko antywirus: Cloudflare nie jest typowym programem antywirusowym. Działa raczej jako pośrednik między serwerem a użytkownikami, optymalizując dostęp do treści i jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.
 • Usługi: Główne usługi oferowane przez Cloudflare to:
  • CDN (Content Delivery Network): Sieć dostarczania treści, która pomaga w szybkim dostarczaniu treści użytkownikom na całym świecie.
  • DNS (Domain Name System): System nazw domen, który przekształca ludzko zrozumiałe adresy internetowe w adresy IP.
 • Popularność: Cloudflare obsługuje ogromną ilość ruchu internetowego, chroniąc i przyspieszając wiele stron internetowych. Wielu użytkowników korzysta z usług Cloudflare, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
 • Zabezpieczenia: Strony korzystające z usług Cloudflare nie tylko działają szybciej, ale są również chronione przed różnego rodzaju zagrożeniami, takimi jak ataki DDoS.
 • Globalna obecność: Z biegiem lat Cloudflare rozszerzył swoją obecność na skalę globalną, otwierając liczne placówki na całym świecie, aby zapewnić optymalne świadczenie usług dla swoich klientów.

Cloudflare stał się nieodłącznym elementem nowoczesnego internetu, pomagając w optymalizacji i zabezpieczaniu witryn internetowych na całym świecie.

Jak działa Cloudflare?

Cloudflare działa jako globalna sieć dostarczania treści (CDN) i ochrony przed zagrożeniami. Oto, jak to działa:

 1. Ukrywanie adresu IP serwera: Cloudflare działa jako bufor między użytkownikami a serwerem docelowym, ukrywając prawdziwy adres IP serwera i chroniąc go przed potencjalnymi atakami.
 2. Serwer pośredniczący (Proxy): Działa podobnie do serwera proxy, przekierowując ruch przez swoją sieć, co pozwala na filtrowanie i optymalizację ruchu.
 3. Ochrona przed zagrożeniami: Cloudflare monitoruje ruch w czasie rzeczywistym, wykrywając i blokując potencjalne zagrożenia, takie jak ataki DDoS czy próby włamań.
 4. Optymalizacja prędkości: Dzięki technologii CDN, Cloudflare buforuje treść witryny w różnych lokalizacjach na świecie, co przyspiesza dostęp do niej dla użytkowników z różnych regionów.
 5. Zabezpieczenie przed spamem: Cloudflare filtruje ruch, blokując niechciane boty i spam.
 6. Integracja z Google Analytics: Cloudflare może współpracować z Google Analytics, dostarczając dokładniejsze dane o ruchu na stronie.

Konfiguracja Cloudflare:

Aby skonfigurować Cloudflare dla swojej witryny:

 • Zarejestruj się na stronie Cloudflare.
 • Dodaj swoją domenę.
 • Wybierz odpowiedni plan.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby przekierować ruch przez Cloudflare.
 • Poczekaj, aż konfiguracja zostanie zakończona (zwykle do 24 godzin).

Pakiety Cloudflare:

Cloudflare oferuje różne pakiety, dostosowane do potrzeb różnych użytkowników:

 • Darmowy: Obejmuje podstawowe funkcje CDN i ochrony. Ograniczenie przepustowości do 67 Tb/s.
 • Pro: Zaawansowana ochrona i wydajność za niewielką opłatą miesięczną.
 • Biznes: Dla firm, oferując priorytetową obsługę i pełen zakres funkcji.
 • Enterprise: Najbardziej zaawansowany pakiet, dostosowywany do indywidualnych potrzeb dużych przedsiębiorstw.

Cloudflare stał się niezbędnym narzędziem dla wielu właścicieli stron internetowych, oferując nie tylko optymalizację wydajności, ale także zaawansowaną ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami w sieci.

Jak pozycjonować strony mobilne?

Dodatkowe opcje Cloudflare

Poza wyżej wymienionymi możliwościami Cloudflare posiada szereg opcji dodatkowych, które zostały zaprezentowane w specjalnych zakładkach. Możemy więc zauważyć tu takie zakładki jak:

 • overview jest to dodatkowa opcja, która pozwala na dodatkowe zabezpieczenie naszej witryny przed botami. W ten sposób na stronie wyświetlana będzie odpowiednia animacja, która ma na celu zweryfikowanie czy odwiedzający internauta nie jest potencjalnym zagrożeniem;
 • speed umożliwia nam tu włączenie minifikacji plików, chodzi tu o zmniejszenie i usunięcie z naszej strony elementów niepotrzebnych, które obciążają naszą stronę.;
 • cache opcja ta jak sama nazwa wskazuje służy włączeniu i zarządzaniu funkcjami cache, które przyczyniają się do zwiększenia wydajności naszej strony.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety korzystanie z Cloudflare, powinno być rozważone przez wszystkich posiadaczy domen internetowych, którym zależy na szybkości ładowania, jak i jej ochronie. Podstawowa opcja dobrze spełnia swoją rolę, ale jeżeli potrzebujemy lepszego zabezpieczenia i prędkości zalecamy zapoznanie się z płatnymi opcjami.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Bartosz Madej