Jeśli kiedykolwiek interesowało Cię założenie strony internetowej albo sklepu, to z całą pewnością słowo hosting obiło Ci się o uszy. Hosting stron internetowych, to w największym skrócie coś, co pozwoli Ci być stale w sieci. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do lektury.

Hosting strony, czyli jej udostępnianie w sieci

Założenie strony internetowej zajmuje nieco czasu. Konieczne jest przygotowanie projektu sklepu, zakup domeny i zorganizowanie sobie hostingu. Hosting, to serwer, który stale udostępnia Twoją stronę do internetu, wymienia dane z użytkownikami, którzy na nią trafią.

Hosting musi być odpowiednio wydajny, tak, aby znaczna ilość użytkowników mogła wymieniać z nim dane w jednym czasie. Inną cechą hostingu jest to, że powinien działać przez 24 godziny na dobę. Co to oznacza?

Jeśli zdecydujesz się na udostępnianie Twojej strony z własnego komputera, nie będziesz móc go wyłączać. Dodatkowym problemem mogą być przerwy w dostawach prądu, na które najczęściej odporne są profesjonalne serwery z awaryjnym zasilaniem.

Hosting strony pozwala także najczęściej korzystać z dodatkowych usług, chociażby pozwala utworzyć firmową skrzynkę mailową. Hosting będzie także przechowywać dane użytkowników, które będzie zbierać Twoja strona, a nawet konta użytkowników.

Podsumowując, hosting to serwer (czyli komputer), który stale będzie wymieniać dane z osobami odwiedzającymi Twoją stronę, stronę, która bez hostingu nie istnieje. Nasza firma także oferuje hosting.

Jakie parametry ma hosting?

Jak łatwo się domyśleć, hostingi różnią się od siebie w znacznym stopniu. Tak jak komputery, mają wiele parametrów, które wpływają na ich wydajność. Wybór serwera z najlepszymi osiągami może być kluczowy dla sukcesu Twojej strony (choć nie zawsze musi),

Powierzchnia dyskowa

Podstawowy parametr, o którym bardzo często się mówi. Powierzchnia dysku dostępna dla hostingu Twojej strony, powinna odpowiadać skali Twojej strony. Proste strony internetowe — wizytówki nie potrzebują znacznych pokładów pamięci. Z kolei duże sklepy internetowe potrzebują już znacznej ilości pamięci.

A czym grozi ograniczona powierzchnia dyskowa? Znacznymi spadkami wydajności, a także ograniczonymi możliwościami modyfikacji strony, czy jej oferty, a nawet niemożliwość przyjęcia kolejnych zamówień, gdy sklep się zbyt zbliży do górnego limitu.

Wydajność serwera

To bardziej złożony parametr i na nieszczęście nie zawsze prezentowany bezpośrednio. Mowa oczywiście o pamięci podręcznej, która będzie przekazana Twojemu serwisowi. Ilość tej pamięci decyduje, jak długo będzie możliwe płynne korzystanie z serwisu, gdy będzie się pojawiać coraz więcej użytkowników w jednym czasie.

Rodzaj dysków, które została zastosowana dla pamięci stałej, także ma duże znaczenie. Nowoczesne sprawne serwery korzystają z dysków SSD, dzięki czemu Twoja strona może, chociażby szybko się ładować, co ma kluczowe znaczenie dla jej pozycjonowania.

Inne parametry, takie jak zastosowany procesor serwera najczęściej nie są udostępniane klientom. Z tego powodu jeśli chodzi o wydajność hostingu, warto oprzeć się na opiniach innych klientów tej samej serwerowni.

Szybkość połączenia internetowego

Szybkie łącze jest warunkiem sprawnego działania Twojej strony internetowej. To właśnie ten parametr jest kluczowy między innymi dla pozycji Twojego sklepu. Serwery najczęściej korzystają z najszybszych łącz, co nie zawsze jest możliwe w przypadku Twojego domowego komputera, który miałby stać się hostingiem.

Transfer dla Twojej strony

W tym przypadku mówimy o tym, jak wiele danych będą mogli pobrać użytkownicy w ciągu danego dnia. Jak łatwo się domyśleć, najwięcej takiego transferu potrzebują strony, na których znajdują się setki zdjęć wysokiej jakości i odwiedza je wiele użytkowników. Jeśli Twoja strona znajdzie się w tej kategorii, zdecydowanie nie warto decydować się na hosting z niskim limitem transferu.

Uptime — czyli jak długo bezawaryjnie działa hosting

Uptime to parametr odnoszący się do tego, jak długo dany serwer działa bez przerw (szczególnie tych nie planowanych). Dobry uptime jest kluczowy, jeśli nie chcesz tracić klientów, którzy trafią na Twoją stronę w nieodpowiednim czasie. Ważne jest też to, jak długo trwały takie przerwy. Parametr wyraża się w procentach, jeśli więc serwer ma uptime 98% to znaczy, że w przeciągu danego okresu czasu nie działa przez 2% tego okresu.

Bezpieczeństwo serwera

Bezpieczeństwo serwera zależy przede wszystkim od stosowanych technologii i procedur, a także szybkości reagowania jego administracji. Muszą być na bieżąco z nowymi zagrożeniami, a także ostrzegać przed nimi swoich klientów. Dobry hosting powinien być bardzo odporny na ataki, a także wycieki danych. Informacje Twoje, Twoich pracowników i użytkowników mogą być zagrożone, jeśli postanowisz zaoszczędzić na serwerze. Na bezpieczeństwie nigdy nie należy oszczędzać.

Inne ważne czynniki przy wyborze serwera… i co w wypadku pomyłek

No właśnie, pomyłki. Niestety są nieuniknione przy prowadzeniu strony internetowej, czy też sklepu. Zawsze mogą się pojawić, zarówno ze strony firmy udzielającej hostingu, jak i Twojej. Mogą także pojawić się problemy techniczne, które nie muszą wcale źle się skończyć.

Pierwszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest to, co się dzieje w wypadku awarii technicznej, która może wprost usunąć Twoją stronę.

Backup

Odpowiedzią powinien być back up, czyli zapis Twojej strony w niezbyt odległym okresie czasu, który pozwoli zachować wszystkie dane, które uległy uszkodzenie. Kluczowe jest to, jak często Twoja strona jest back up-owana. Jeśli częstotliwość wynosi tylko miesiąc, to jeśli do awarii dojdzie pod koniec miesiąca, możesz mieć problem jeśli Twoja działalność to sklep internetowy.

Limity

Inne pytanie, które może się pojawić, to co, co stanie się w wypadku, w którym Twoja strona wygeneruje zbyt dużo ruchu i dojdzie do przekroczenia limitu transferu, czy na przykład pamięci. W zależności od polityki danej firmy Twoja strona może zostać wyłączona, jeszcze w innych wypadkach będziesz musieć zapłacić za ponadnormatywny transfer.

Podobnie jest z przekroczeniem powierzchni dyskowej dostępnej dla Twojego sklepu. Zachowania mogą być różne. Często zostaniesz przed czasem powiadomiona(y) o tym, że zbliżasz się do limitu i zostaną zaproponowane rozwiązania. W zasadzie to wszystko jest możliwe. Zawsze o to dopytaj.

Pomoc techniczna i podejście administracji 

Tak, to też czynnik, który należy brać pod uwagę przy wyborze hostingu. Problemy są nieuniknione i to, jak szybko zostaną naprawione, zależy w dużej mierze od ludzi. To, czy są chętni do pomocy w naprawie i jakie mają podejście do ewentualnie zgłaszanych problemów. 

Znaczenie ma też ich dostępność, niespodziewane awarie potrafią pozbawić zysków, z tego powodu najlepsi administratorzy zawsze są na warcie (chociaż w przenośni) i wiedzą, jak szybko sobie radzić z problemami. Dobrzy administratorzy informują także przed zagrożeniami, które mogą się w każdej chwili pojawiać. Nowe sposoby oszustwa, wirusy, czy odnalezione dziury w kodzie, które mogą wykorzystać cyberprzestępcy, muszą być szybko naprawiane i nagłaśniane. 

Cena hostingu strony internetowej 

Cena hostingu strony internetowej zależy przede wszystkim od tego, z jaką stroną mamy do czynienia i od tego, na jakich konkretnych usługach nam zależy. Większa przestrzeń dyskowa i ilość transferu najczęściej związane są z wyższymi opłatami.

Na rynku dostępne są również darmowe hosting, jednak jakość ich usług może często pozostawiać wiele do życzenia. Drugą skrajnością, która nie jest konieczna dla każdego, to całkowicie prywatny serwer — nie mamy tutaj jednak na myśli tak jak w początku artykułu jakiegoś komputera, w domu czy w biurze. Mówimy o serwerze w profesjonalnej serwerowni, na którym będą się znajdować jedynie Twoje domeny. Przy takich rozwiązania cena hostingu jest zdecydowanie najwyższa. 

Jak mocny musi być mój hosting? 

To kolejne pytanie bez jednej odpowiedzi. Jeśli planujesz małą stronę internetową, najczęściej nie będziesz potrzebować przesadnie mocnego hostingu. Wystarczy kilka GB przestrzeni i transferu. Starczy nawet miejsca na skrzynkę pocztową. 

W przypadku większych stron opartych na cięższych systemach obsługi treści będzie potrzebne więcej miejsca. Jeśli chcesz pozycjonować stronę, konieczne stanie się też decydowanie się na serwer z dużą prędkością transferu i wydajnością samej serwerowni. 

Tylko wtedy Twoja strona będzie mogła łatwo zdobywać punkty w SEO. Jeśli natomiast posiadasz duży sklep internetowy, ilość niezbędnej powierzchni jeszcze się zwiększy, w końcu w tym przypadku potrzebna jest instalacja magazynu online, a także często przechowywania setek zdjęć produktów w wysokiej jakości. Najłatwiej określić ilość potrzebnego miejsca będzie specjaliście. 

Potrzebujesz dobrego i niezawodnego hostingu, dużej ilości pamięci i transferu w uczciwej cenie? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasza administracja stale dba o sprawność serwera, możesz też liczyć na sprawny kontakt. Udało nam się Cię zainteresować? Zapraszamy do kontaktu

 

 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej