Dane strukturalne (structural data) to dodatkowe informacje, które możesz udostępnić robotom wyszukiwarek internetowych. Dzięki nim Google może pokazywać znacznie więcej oprócz linku do Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Poprawia to zarówno CTR, jak i ilość konwersji. Jak dodać dane strukturalne? Czym dokładnie są i dlaczego warto się nimi zainteresować? Zapraszamy do artykułu.

Co to są dane strukturalne?

Dane strukturalne to forma oznaczenia danych, w taki sposób, aby były one proste do zrozumienia dla robotów wyszukiwarek. Jeśli kojarzysz język HTML (który notabene też jest językiem znacznikowym, jak oznaczenia danych strukturalnych) to będzie Ci jeszcze łatwiej zrozumieć cały koncept.

Dane strukturalne są też prominentną  częścią pozycjonowania stron internetowych — to, czy structural data zostało stworzone (poprawnie stworzone), to jedna z pierwszych rzeczy, którą kontroluje specjalista SEO podczas audytu.

Sam pomysł danych strukturalnych jest oddolną inicjatywą organizacji schema.org, która zunifikowała sposoby przedstawienia tych danych, pozwalając w ten sposób twórcom wyszukiwarek dostosować się do wykreowanych przez nich reguł.

Przy pomocy danych strukturalnych można w prosty sposób oznaczyć kluczowe dla nas dane. Jeśli chodzi o składnię samego języka, to bardzo przypomina język angielski. Poniżej przykład:

Na pierwszy rzut oka może i wygląda to nieprzyjaźnie, ale jeśli się przypatrzysz, to zobaczysz, że to faktycznie proste. Zapis danych strukturalnych to przede wszystkim gotowe typy danych przykładowo na zrzucie ekranu jest to „Person” – osoba. Kolejne elementy to parametry typu danych. Dla osoby odpowiednio: imię, tytuł, telefon, link do strony tej osoby. Jak łatwo się domyślić, typów danych i parametrów jest znacznie więcej.

Jak jednak widzisz, zapis structural data jest naprawdę prosty. Przy tym musimy zaznaczyć jeszcze jedną rzecz. Istnieje kilka różnych sposobów zapisu. Jeśli jednak chcesz stosować dane strukturalne z myślą o Google to zdecydowanie warto się skupić na standardzie JSON-LD. To rodzaju zapisu, który jest związany z językiem Java script. Zasadniczo to JSON-LD to rodzaj skryptu, który jest prosty do napisania (w zasadzie możesz po prostu podstawiać wszystko do wzoru) i odczytania dla wyszukiwarek.

Co więcej, dla tego rodzaju danych strukturalnych również Google przygotowało narzędzie do sprawdzania poprawności kodu, wyświetlając jego wynik. Czyli w zasadzie to na czym nam najbardziej zależy.

Innymi słowy, dane strukturalne to po prostu sposób zapisu danych, który umożliwia botom ich odczytanie bez pomyłek. Pozwala oznaczyć różne elementy, które są kluczowe na danej stronie (różnego rodzaju istotne dane), a potem pozwala botom wyszukiwarki zdecydować o ich wyświetleniu w SERP, a także poprawiają całokształt optymalizacji SEO danej witryny.

Skoro już wiesz co to dane strukturalne, teraz odpowiedzmy na pytanie, po co Ci są potrzebne dane strukturalne?

Dzięki danym strukturalnym uzyskasz rozszerzone wyniki wyszukiwania

W pierwszej kolejności ustalmy, czym są rozszerzone wyniki wyszukiwania. To wszystkie elementy pojawiające się w wyszukiwarce internetowej Google oprócz linku, meta opisu i tytułu strony. To dodatkowe informacje, o których pokazaniu decyduje algorytm Google. Takimi rozszerzonymi danymi może być:

 • numer telefonu
 • adres firmy
 • recenzje produktu/artykułu/przepisu
 • przepisy
 • zdjęcia produktowe
 • oznaczenia produktu: cena, dostępność, cena wysyłki
 • informacje o organizacji (np. o jakimś biznesie)
 • fragment treści
 • FAQ
 • topowe historie (dotyczy artykułów na stronach informacyjnych)
 • i podobne

Jak widzisz rozszerzone wyniki wyszukiwania, mogą przedstawiać użytkownikowi liczne dodatkowe dane, które w znacznym stopniu przekładają się na wyższy CTR.

I tutaj temat rozszerzonych wyników zazębia się z danymi strukturalnymi. Jak łatwo się domyślić tyle różnych typów danych trzeba oznaczyć dla robotów wyszukiwarek. Inaczej nie byłyby w stanie się zwyczajnie domyślić, który element jest związany z jakim parametrem możliwym do wyświetlenia.

Z tego powodu, aby uzyskać jakąkolwiek szansę na rozszerzone wyniki, musisz przygotować odpowiednie dane strukturalne. Niestety, nawet wtedy nie masz 100% gwarancji na to, że się one pojawią, są jednak jednocześnie warunkiem koniecznym. Drugim częstym warunkiem jest wysoka pozycja w SERP.

Praktycznie każda strona internetowa może bez trudności znaleźć sposób na zastosowanie u siebie danych strukturalnych. Warto to zrobić, bo rozszerzenia wyników wyszukiwania potrafią zwiększać CTR spokojnie o kilkanaście procent, a co za tym idzie także ilość konwersji.

Ponadto stosowanie structured data ma także pozytywny wpływ na całokształt oceny SEO naszej strony.

Jak zastosować dane strukturalne?

Stosowanie danych strukturalnych jest wbrew pozorom naprawdę łatwe. Istnieje wiele narzędzi, które upraszczają cały proces- w tym tester poprawności zapisu skryptu od Google, który pozwala symulować, jak by wyglądał wynik rozszerzonego wyszukiwania z danym kodem.

Jak zatem stworzyć dane strukturalne? Niestety, ale trzeba nauczyć się je pisać, ale zasady nie są wcale trudne. Dobrym źródłem na początek będzie strona schema.org, będąca niejako instytucją nadrzędną structured data. Warto też zajrzeć na jason-ld.org, tam również znajdziemy tester kodu, a także całą niezbędną dokumentację, z której pomocą łatwo opanować zasady oznaczania danych strukturalnych.

Ponadto istnieją gotowe narzędzia, z których pomocą nie musisz pisać oznaczeń danych w notatniku. Wszystko można robić w przystępnej graficznej formie, co jeszcze bardziej zachęca do ich wykorzystywania.

A co kiedy już utworzymy nasze dane strukturalne? Wtedy przychodzi je umieścić na interesujących nas stronach strony internetowej. Bardzo dużą zaletą danych strukturalnych jest to, że podobnie jak inne meta dane, nie są widoczne dla użytkownika naszej strony. Popularnie umieszcza się je ukryte w stopce strony.

Stosowanie danych strukturalnych pozwala robotom wyszukiwarek jeszcze lepiej zrozumieć, o czym jest Twoja strona, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie strony.

Podsumowanie

Podsumowując, dane strukturalne są niezwykle praktycznym elementem każdej strony internetowej. Pozwalają znacznie zwiększyć ilość odwiedzających Twoją stronę internetową. Nie są szczególnie skomplikowanie w tworzeniu, ale niestety wymagają odrobiny nauki i zdobycia zaplecza merytorycznego.

Ponadto stosowanie danych strukturalnych odblokowuje potężny potencjał do generowania sprzedaży — zarówno przez wzrost ogólnej oceny SEO strony, jak i dzięki zwiększającym CTR rozszerzeniom wyników wyszukiwania.

Całe szczęście, jeśli decydujesz się na usługi SEO, to w zdecydowanej większości przypadków przygotowywanie danych strukturalnych będzie elementem pakietu. Jeśli interesujące cię właśnie takie kompleksowe usługi, które nie pomijają takich elementów jak dane strukturalne, to zapraszamy do pola kontaktowego poniżej. 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej