Optymalizacja techniczna strony internetowej to jedna z priorytetowych rzeczy, o którą trzeba zadbać, pozycjonując stronę internetową. Jest to wręcz podstawa tych działań. Wiele osób do końca nie wie, z jakich elementów się składa oraz w jaki sposób ją przeprowadzić.

W tym wpisie wyjaśniamy dla Ciebie wszystkie istotne kwestie i przedstawiamy najważniejsze informacje na temat technicznej optymalizacji strony internetowej.

Co to jest optymalizacja techniczna strony internetowej?

Optymalizacja techniczna strony internetowej to działania onsite, czyli na stronie internetowej. Jest to dostosowane strony internetowej pod kątem technicznym do wyszukiwarki Google. Wszystkie czynności wykonuje się w obrębie naszej strony internetowej, a optymalizacja techniczna ma za zadanie stworzyć z witryny zoptymalizowaną platformę do dalszych działań pozycjonujących. Istnieje kilka najważniejszych elementów optymalizacji technicznej  strony internetowej, które przedstawiamy pod koniec wpisu, a co za tym idzie, możemy optymalizować stronę na wiele sposobów, dostosowując odpowiednio jej elementy zgodnie z zasadami SEO. Optymalizacja techniczna to też jeden z głównych trzech wymiarów pozycjonowania tuż obok content marketingu i linkbuildingu.

Jakie korzyści daje optymalizacja i dlaczego warto ją wykonać?

Poprawnie zoptymalizowana strona internetowa pod kątem technicznym to przede wszystkim możliwość uzyskania wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google. Algorytmy wybierają i odpowiednio premiują witryny dostosowane i zgodne z zasadami SEO, wyświetlając je na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, chcąc dostarczać swoim użytkownikom poprawnie działające i przyjazne serwisy w pierwszej kolejności. Odpowiednia optymalizacja techniczna strony internetowej ułatwia również dalszą jej konfigurację i pozycjonowanie. Nasze działania będą bardziej wydajne i efektywne – uzyskamy szybszy wzrost wartościowego ruchu na stronie i więcej sytuacji sprzedażowych w krótszym czasie. Optymalizacja techniczna strony internetowej wpływa też na jakość i zadowolenie użytkowników z korzystania z serwisu, który jest poprawny i działa komfortowo. Odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa to zatem:

  • Wyższa pozycja w wyszukiwarce internetowej
  • Łatwiejsze i efektywniejsze pozycjonowanie
  • Większa aktywność i zadowolenie użytkowników

optymalizacja-techniczna

Elementy które powinna posiadać dobrze zoptymalizowana strona www

Optymalizacja strony internetowej pod kątem technicznym to przede wszystkim kilka kluczowych kwestii, które musimy wykonać. Muszą być też one przeprowadzone w jakościowy oraz poprawny sposób, aby przynosiły dobre rezultaty.

Pierwszym ważnym elementem, o którym musimy pamiętać, jest szybkość ładowania się strony internetowej i czynnik Core Web Vitals, który od maja 2021 roku stał się głównym czynnikiem rankingowym. Witalność strony internetowej jest bardzo ważna. Aby witryna była wyświetlana w Google na wysokich pozycjach, powinna szybko się wczytywać oraz posiadać krótkie czasy ładowania wstępnego elementów i działać w sprawny sposób. Wpływa to też na komfort użytkowników, którzy chętniej zostają na szybko działających stronach internetowych, co tym samym podnosi statystyki witryny.

Więcej o Core Web Vitals przeczytasz tutaj: Core Web Vitals — czym jest witalność strony, jak ją zwiększyć i dlaczego to takie ważne?

Dane strukturalne to drugi element, który powinien być odpowiednio zoptymalizowany. To ustalenie w świadomy sposób opisów naszej strony pozwalających zrozumieć wyszukiwarce, o czym jest nasza witryna oaz opisów poszczególnych podstron widocznych w wynikach wyszukiwania Google. Właśnie na tej podstawie użytkownicy wybierają konkretne strony internetowe w wyszukiwarce i przechodzą na nie. Ustawiając odpowiednio dane strukturalne, będziemy mogli zachęcić użytkowników, aby odwiedzili właśnie naszą witrynę. Pozostając przy drobnych, ale ważnych elementach musimy również zadbać o odpowiednią strukturę adresów URL tak, aby nie były ciągiem przypadkowych znaków, a logiczną strukturą, która ułatwia korzystanie ze strony internetowej.

Bardzo ważnym elementem optymalizacji technicznej strony internetowej są kwestie bezpieczeństwa. Chcąc wysoko pozycjonować stronę internetową w Google, musimy zadbać o zabezpieczenie baz danych oraz zapewnić ciągłość i wysoki współczynnik dostępności witryny w internecie. Należy również posiadać certyfikat SSL czyli szyfrowanie strony. Obecnie Google oznacza strony bez certyfikatu w przeglądarce Chrome jako potencjalnie niebezpieczne, co nie zachęca do przechodzenia na takie strony, a w samej wyszukiwarce nie premiuje tak wysoko witryn bez certyfikatu.

Linkowanie wewnętrzne to kolejny czynnik optymalizacji technicznej, o jaki musimy zadbać. Jest to logiczne połączenie linkami wewnętrznymi poszczególnych podstron serwisu. Działanie takie ułatwia indeksowanie naszego serwisu, a także poruszanie się po nim użytkownikom, którzy pozostają na stronie internetowej dłużej i generują korzystniejsze statystyki dla naszej witryny internetowej.

Poprawnie zoptymalizowana technicznie strona internetowa to także stworzenie responsywnej wersji witryny, dbanie o poprawne działanie wszystkich linków w obrębie strony, analiza słów kluczowych czy tworzenie mapy witryny przydatnej dla robotów Google.

Skorzystaj z naszych usług

Jako doświadczona agencja SEO świadczymy usługi optymalizacji strony internetowej oraz kompleksowe usługi pozycjonowania. Jeśli posiadasz własną witrynę internetową i chcesz, aby znajdowała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google, skontaktuj się z nami. Nasi kompetentni i doświadczeni pracownicy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania, a także zaproponują konkretne rozwiązania. Jako agencja świadczymy usługi na najwyższym poziomie oraz oferujemy szeroki wachlarz usług wykonywanych skutecznie i efektywnie. Jeśli więc chcesz pozycjonować swoją stronę internetową, działaj razem z nami!

 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna