Chcesz otworzyć sklep internetowy i nie wiesz,  jakie rozwiązania są dostępne, i które jest dla Ciebie odpowiednie? Dzięki temu artykułowi łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Porozmawiamy o rodzajach sklepów i dostępnych dla Ciebie możliwościach. 

Sklep indywidualny a SaaS, czym się różnią?  

Sklepy SaaS – czyli software as a service – oprogramowanie jako usługa, są bardzo popularne, przez dużą bezobsługowość takiego rozwiązania. Wymagają także mało zastanawiania się nad konkretnymi rozwiązaniami.

Indywidualne projekty oparte na otwartych systemach zarządzania treścią to drugie najpopularniejsze rozwiązanie. Pozwalają na mnóstwo personalizacji, ale wymagają też więcej pracy i przygotowań. 

SaaS i sklep CMS – porównianie

Podstawowa różnica między rozwiązaniami, to przede wszystkim to, kto jest faktycznym właścicielem sklepu internetowego. W przypadku oprogramowania SaaS „wypożyczasz” stronę na własność. Indywidualne rozwiązanie oparte na jednej z systemów CMS open-source, bądź indywidualnym silniku będzie w 100% Twoje. Ma to jednak dla Ciebie pewne wady.

Przede wszystkim w przypadku SaaS nie musisz się martwić stroną techniczną Twojej strony — hostingiem i naprawą problemów. W przypadku rozwiązań takich jak Shoper to po ich stronie leży zajmowanie się tymi sprawami.

Decydując się na indywidualne rozwiązanie, musisz zająć się wszystkim, domeną, hostingiem i administracją strony. Tymi sprawami mogą się oczywiście zająć dla Ciebie nasi specjaliści.

Kolejną różnicą jest to, na jak wiele modyfikacji względem swojego sklepu będziesz móc sobie pozwolić. W przypadku sklepów SaaS musisz liczyć się z wieloma ograniczeniami.  Musisz wybrać z ograniczonej ilości szablonów, przez co Twój sklep niekoniecznie będzie w 100% unikatowy.

Rozwiązania open-source pozwalają na znacznie więcej modyfikacji, funkcji, wyglądu Twojego sklepu — ale oczywiście ktoś musi poświecić czas, żeby je wprowadzić.

Jeśli w przyszłości będziesz planować, postawić na pozycjonowanie sklepu internetowego, to również w przypadku sklepów indywidualnych będzie o to znacznie prościej. Kod źródłowy sklepu, który można modyfikować, pozwoli jeszcze bardziej zadbać o techniczne SEO.

Sklep oparty na SaaS będzie znacznie szybciej do Twojej dyspozycji. Przygotowanie go do startu jest możliwe nawet w mniej niż tydzień. W przypadku indywidualnego rozwiązania może to być nawet kilka tygodni. Z kolei sklep na całkowicie autorskim silniku to już kwestia miesięcy.

Jeśli więc zależy Ci na czasie, jesteś w gotowości na stosunkowo duże opłaty i nie planujesz wielkiej skali sklepu, SaaS jest idealny dla Ciebie. W innej sytuacji warto już pomyśleć nad czymś więcej.

Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym kluczowym parametrze. W przypadku sklepów SaaS płacisz stosunkowo więcej za coraz większą liczbę produktów i ruchu. W sklepie na open-source jedyne co się zmieni w kosztach utrzymania (kiedy dojdzie do wzrostu ruchu), to lepszy serwer, ale nie będzie to aż tak znaczna różnica jak w przypadku rozwiązań SaaS.

Cena nie jest stała także w przypadku open-source. W zależności od CMS będzie się różnić. Mimo to nie jest konieczne płacenie stałego abonamentu jak w przypadku SaaS — innymi słowy inwestycja jest jednorazowa, a nie rozłożona w czasie.

Wybór silnika sklepu ma kluczowe znaczenie

Jeśli wahasz się przed podjęciem decyzji, to działasz całkowicie racjonalnie. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest kluczowy, nie tylko w długim terminie.

Przede wszystkim cena różnych rozwiązań znacznie się różni, dostępne są także różne formaty. Oprócz strony internetowej na własność może ona stanowić usługę. Pomożemy Ci podjąć decyzję, ze względu na to, jaki typ będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni i które z rozwiązań będzie adekwatne do Twoich potrzeb.

Dobranie nieodpowiedniego rozwiązania może poskutkować kiepską wydajnością sklepu, problemami technicznymi, czy płaceniem za opcje, których w rzeczywistości nie potrzebujesz.

Jakie pytania sobie zadać, wybierając formę sklepu internetowego

Jeśli chcesz się zdecydować na jakikolwiek sklep internetowy, musisz sobie najpierw odpowiedzieć na kilka pytań. Bez nich nie zrobisz ani kroku w dobrą stronę.

  • Jak dużo klientów będzie odwiedzać Twój sklep? 

To pierwsze i podstawowe pytanie. Dobrze się zastanów nad odpowiedzią. Zwróć uwagę na branżę, jak duże będzie zainteresowanie. Jeśli spodziewasz się pokaźnych ilości klientów, najtańsze rozwiązania niekoniecznie się sprawdzą. Weź też pod uwagę możliwość rozwoju Twojego interesu — czasami warto mieć odrobinę zapasu.

  • Jak wiele produktów jest w Twojej ofercie? 

To kolejne ważne pytanie. Część systemów zarządzania treścią nie jest zwyczajnie przygotowane do znacznych ilości produktów. Podobnie ich zintegrowane magazyny. Konieczny jest dobór rozwiązania, który będzie w stanie podołać Twojej ofercie, inaczej spotkają Cię problemy z wydajnością.

  • Jak wiele zaangażowania chcesz poświęcić swojemu sklepowi? 

Nie chodzi nam tutaj bynajmniej tylko o Twój własny wkład. Niektóre systemy zarządzania treścią mogą wymagać od Ciebie stałego korzystania z pomocy webmastera i nie pozwolą Ci bez znajomości programowania zmieniać zawartości strony.

Dodatkowo niektóre rozwiązania wymagają też więcej zaangażowania na początkowym etapie przygotowania sklepu, gdy ustalane są wszystkie detale i funkcje, które mają się znaleźć w Twoim gotowym sklepie internetowym.

W przypadku modelu SaaS (sklep, jest usługą, a nie Twoją własnościom) przyjdzie Ci podejmować mniej decyzji. Nie będziesz niestety mieć też pełnej kontroli nad wszystkimi detalami.

  • Jak wiele możesz zapłacić za gotowy sklep internetowy?

Ostatnie pytanie także jest bardzo ważne. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że im większy sklep, im więcej produktów, zamówień, obrotu, tym więcej musi kosztować jego przygotowanie.

Małe sklepy nie potrzebują potężnego serwera, także ich optymalizacja jest mniej czasochłonna. Podobnie jest z jego wstępnym przygotowaniem.

Na cenę wpływa też to, jak bardzo indywidualny i wyjątkowy ma być Twój sklep. Oczywiście im bardziej, tym drożej. Nie musi to być jednak wcale dla Ciebie kluczowe.

Pamiętajmy przy tym wszystkim, że jeśli Twój sklep nigdy nie urośnie do wielkich rozmiarów inwestowanie we wszystkie najmocniejsze opcje nie jest konieczne. Wystarczą skromniejsze pakiety, za które nie musisz przepłacać. 

Nie masz czasu na technikalia? Zadzwoń do naszego doradcy — pomoże Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Porównanie konkretnych rozwiązań

W tej części zestawimy ze sobą kilka rozwiązań, które są realizowane przez Ministerstwo Reklamy. Jeśli zdecydujesz się z nami na współpracę, jedno z nich zasili Twój sklep internetowy.

Shoper

Jedna z najpopularniejszych platform sklepów internetowych SaaS w Polsce. Czym sobie zasłużyła na ten status? Wieloma (niestety płatnymi) szablonami, świetnym kontaktem z klientami i prostotą obsługi.

Oprócz standardowej dla systemów SaaS wygody, zdecydowanie warto wymienić stabilność i proste implementacje wielu wtyczek, które ułatwią zarządzanie sklepem. Ponadto system obsługi treści jest bardzo prosty. Nie będzie potrzebne dużo nauki, żeby z powodzeniem modyfikować kategorie w sklepie, dodawać produkty, przyjmować zamówienia, czy dodawać wpisy na blog sklepu.

Wadą jest zdecydowanie cena abonamentu, która po pierwszym, tańszym roku bardzo szybko rośnie i jest skalowana względem prędkości sklepu. W przypadku bardzo dużych sklepów lepiej postawić na indywidualne rozwiązanie.

Gotowy sklep internetowy oparty na platformie Shoper jesteśmy w stanie wstępnie przygotować w mniej niż tydzień. Zadbamy o podstawową optymalizację i przygotujemy wymarzony wygląd dla Twojego sklepu. Możemy się również zająć treściami i jego pozycjonowaniem.

Quick.Cart

Quick.Cart to darmowy CMS, który sprawdzać się szczególnie w przypadku niedużych sklepów internetowych. Jego największą zaletą jest zdecydowanie lekkość, prostota i dobra optymalizacja. Z jego pomocą Twoja strona będzię się na prawdę szybko ładować.

To system open-source, który zyskał bardzo wielu fanów – z tego powodu dostępne są liczne wtyczki, przeważąjące ilością inne rozwiązania. Otwartość pozwala świetnie przygotować stronę pod względem SEO i bezpieczeństwa.

Ponownie jak w przypadku Shopera dostępne są szablony, ale w większości są już bardzo przestarzałe, z tego powodu zachęcamy raczej do stworzenia unikatowego rozwiązania właśnie dla Twojej działalności.

Jesteśmy specjalistami Quick.Cart i przygotujemy sklep na tym oprogramowaniu niemal tak szybko, jak na Shoperze. Jeśli jednak planujesz bardzo duży sklep Quick.Cart może niestety niedomagać. Wydajność znacznie spada, kiedy rośnie liczba podstron i produktów

PrestaShop 

Jest to rozwiązanie bardzo podobne do Quick.Carta. Również jest mało zasobożerne i nie będzie od Ciebie wymagać bardzo potężnego serwera. Niestety również nadaje się najbardziej dla małych i średnich sklepów. 

Dużą zaletą PrestaShop, jest to, jak często oprogramowanie jest aktualizowane. Dostępne jest też znacznie więcej szablonów i wtyczek niż do konkurencyjnego CMS Quick.Cart. Obsługa systemu zarządzania treści też jest bardzo prosta i nie będziesz musieć specjalnie się do tego szkolić. 

Magneto

Magneto to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów obsługi treści. Podobnie jak dwa poprzednie działa na zasadzie open-source. Co różni go od pozostałych? Znacznie większa możliwość personalizacji i jeszcze więcej funkcji. Od kilku lat rozwiązanie jest rozwijane przez prawdopodobnie znaną Ci firmę Adobe. 

Magneto jest zdecydowanie bardziej wydajne od poprzedników, gdy przeskalujemy sklep w górę. Znacznie lepiej sobie radzi z licznymi podstronami, nie tracąc aż tak bardzo na wydajności. Wymaga jednak adekwatnie mocnego serwera. 

Magneto pozwoli Ci też połączyć wiele sklepów internetowych w ramach jednego systemu obsługi treści, połączyć magazyny, zmieniać stany produktów w kilku sklepach. Innymi słowy, jest przygotowany nawet do najbardziej ambitnych projektów. Co temu dowodzi? Między innymi strona gigantów takich jak Coca-Cola, Ford, czy Castorama zostały oparte na tym systemie. 

Aspirujesz do ich poziomu? W takim razie Magneto jest rozwiązaniem dla Ciebie. 

Jest jednak jedno ale. Magneto jest zdecydowanie trudniejsze w konfiguracji, potrzeba wielu godzin pracy programistów, aby sklep mógł ruszyć. Podobnie jest z modyfikacjami w dalszym terminie. Magneto pozwala zrobić wszystko, pod warunkiem, że pracuje z nim programista z odpowiednią wiedzą. Z tego powodu każdorazowe modyfikacje będą cię dodatkowo kosztować. 

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego oprogramowania, na którym powstanie Twój gotowy sklep internetowy jest kluczowe, od niego zależy, czy w przyszłości będziesz musieć ponosić koszty związane z początkową błędną decyzją. 

Z całą pewnością dzięki temu artykułowi perspektywa wyboru rozwiązania nie będzie dla Ciebie aż tak trudna. 

Jeśli dalej potrzebujesz pomocy w wyborze zachęcamy do przejrzenia reszty naszej strony i kontaktu z naszym doradcom. 

Ministerstwo Reklamy przygotuje dla Ciebie sklep z który przyniesie Ci znaczne zyski i będzie zadowalający nawet w dłuższym terminie. Nie czekaj i umów się na rozmowę z naszym konsultantem!

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej