Sklep internetowy, czy jak wolisz – platforma e-commerce, stanowi świetny sposób zarówno na rozpoczęcie swojej przygody z handlem online, jak i pomysł na rozwinięcie już prowadzonej działalności gospodarczej.

Założenie, a następnie prowadzenie sklepu internetowego pozwala na wielokrotne zwiększanie potencjału sprzedażowego, a tym samym docieranie do klientów, do których tradycyjna forma sprzedaży nie ma szans trafić. Jednak tak, jak każda inna forma promocji – ta również wymaga wykonania pewnych inwestycji, związanych zarówno z uruchomieniem, prowadzeniem, jak i dalszym rozwijaniem.

Na jakie wydatki musisz się przygotować planując uruchomienie własnego sklepu internetowego? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Od czego zależy koszt sklepu internetowego?

Ostateczna wycena platformy e-commerce zależy od kilku istotnych czynników, które możemy zdefiniować w następujących obszarach: rodzaju samego sklepu (czyli co ma sprzedawać), jego utrzymaniu, użytej technologii oraz innych prac związanych z dalszym rozwojem i promocją.
W następnych krokach omówimy sobie każde z powyższych.

Technologia, czyli na jakim silniku ma funkcjonować Twój sklep online

Istotnym czynnikiem, od którego będzie zależeć to, ile zapłacisz za stworzenie i uruchomienie Twojego serwisu online jest  technologia, w jakiej zostanie wykonany. To ona determinuje wszystkie inne pozostałe koszty sklepu internetowego.  Tutaj do wyboru masz dwie drogi, :

Technologie silników dedykowanych platformom e-commerce

  • Gotowe rozwiązania, czyli platformy takie jak Shoper, IdoSell, Redcart, Shoplo i wiele innych.

Ich zaletą jest fakt, iż w dużej mierze są gotowymi (tzw. pudełkowymi) produktami, posiadającymi w sobie szereg najpopularniejszych funkcjonalności. Taki stan rzeczy sprawia, że są one również stosunkowo tanie.

Z kolei pośród wad należy upatrywać konieczności ponoszenia regularnych kosztów (większość gotowych rozwiązań działa w modelu SaaS, czyli związanym z comiesięcznym opłatami / abonamentami uiszczanymi za korzystanie nich). Drugą tak samo istotną wadą jest trudność w ich edycji i dalszym rozwijaniu. Większość gotowych rozwiązań oferuje wachlarz funkcjonalności, których dostosowywanie pod konkretne potrzeby jest bardzo drogie lub w ogóle niemożliwe.

Właśnie dlatego, korzystanie z gotowych technologii zaleca się głównie małym i średnim sklepom internetowym. W takim przypadku roczne abonamenty gotowych rozwiązań to kwoty zbliżone do około 1500 zł (cenniki na różnych platformach zależą od pakietu oraz form rozliczeń: miesięcznych/rocznych). Natomiast zlecenie wdrożenia sklepu specjalistom może wynieść od 3000 zł do 7000 zł.

Dedykowane platformy e-commerce

  • Dedykowane platformy, czyli autorskie sklepy internetowe – idealnie dopasowane do specyfiki i wymagań Twojej firmy, za które płacisz tylko raz. 

W tym przypadku sklep internetowy tworzony jest całkowicie od podstaw. Tak, aby doskonale wpisywać się zarówno w oferowane przez Twoje przedsiębiorstwo produkty, jak i dostarczać funkcje niezbędne do prowadzenia skutecznej sprzedaży oraz obsługi klientów.

Ten rodzaj tworzenia sklepów internetowych polecamy dużym firmom, których asortyment sięga co najmniej kilku tysięcy indeksów. Jak pewnie już się domyślasz – w tym przypadku największą wadą jest jego cena, mogąca sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Pośród zalet można dopatrywać się z kolei: doskonałego dopasowania i praktycznie nieograniczonych możliwości dalszego rozwoju, czyli cech, na których powinno zależeć każdemu przedsiębiorcy ?. Rozwiniemy, jakie rozwiązania są dostępne w następnych akapitach. 

Rozmiar i asortyment, czyli co chcesz sprzedawać

Musisz wiedzieć, że zupełnie inaczej wycenia się sklepy internetowe posiadające w swojej ofercie kilka lub kilkanaście produktów. Jeszcze inaczej te z asortymentem w postaci kilkudziesięciu lub kilkuset, a z kolei zupełnie inaczej podchodzi się do serwisów, których asortyment potrafi liczyć kilka tysięcy pozycji.

W tym obszarze na cenę sklepu internetowego wpływa:

  • Hosting, czyli miejsce, na którym fizycznie znajduje się sklep internetowy.

Im większy i bardziej rozbudowany serwis, tym naturalnie więcej będzie kosztowało “wynajęcie” odpowiedniej powierzchni na serwerze. Przykładowo: dla małych serwisów koszt ten nie powinien przekroczyć 500 zł, dla średnich sklepów może wynieść 1000 zł, natomiast przy dużych sklepach, potrzeby hostingowe zależą od ruchu w sklepie oraz innych czynników, dlatego są dobierane bardzo indywidualnie.

  • Praca programisty, bo ktoś musi to wszystko zakodować, co nie ??

Wraz z rozmiarem i poziomem złożoności Twojego sklepu online idzie także nakład pracy informatyka-programisty, czyli osoby odpowiedzialnej za jego zbudowanie.
Stosunkowo mały sklep zabierze mniej czasu, co będzie wiązało się z wydatkami rzędu kilka tysięcy zł, średni e-commerce może Cię kosztować nawet kilka- kilkanaście tysięcy zł, zaś duży, zaawansowany sklep – kilkadziesiąt tysięcy i więcej.

  • Nie można pominąć zadań spoczywających na grafiku, któremu to zostanie przypisana poważna rola związana z przygotowaniem całej identyfikacji wizualnej powstającego sklepu internetowego ?.

Tu – również bez zmian, czyli cena zależy od rozmiaru serwisu. Rozmiar, rozmiarem, ale czy jest coś jeszcze?

Przeczytaj też: Jak wygląda strona produktowa, która generuje sprzedaż?

Koszt strony i sklepu internetowego. Co jest droższe?

Choć nie jest to do końca regułą – w tego typu zestawieniu prawie zawsze droższy będzie sklep internetowy. Jest to spowodowane chociażby przez fakt, że poza grafiką, SEO, tekstami, czy samym kodowaniem, w tym przypadku należy także pamiętać o charakterystycznych dla każdego e-commerce funkcjonalnościach:

  • Systemie płatności, bez którego żaden szanujący się sklep po prostu nie ma szans.
  • Systemie kont użytkowników, służącym do rejestracji, edycji zamówień, naliczania rabatów czy śledzenia statusów i przesyłek.

Gotowy sklep internetowy wiążę się też z ceną bardziej skomplikowanej obsługi i czasu, który trzeba na niego poświęcić. O ile w przypadku zwykłych stron internetowych, które na przykład po prostu prezentują naszą ofertę, to w przypadku sklepu konieczne są stałe ingerencje. Zmienianie produktów, dodawanie wpisów na sklepowy blog, obsługiwanie płatności i wiele innych.

Funkcjonalności a cena gotowego sklepu internetowego

Gotowy sklep internetowy może być oparty, oprócz autorskich rozwiązań i systemów SaaS o jeden z wielu dostępnych na rynku systemów zarządzania treścią.

To świetny kompromis pomiędzy systemami SaaS, w których nie można zmienić wszystkiego — kod strony nie jest dla Ciebie dostępny, a całkowicie autorskimi silnikami stron. W gotowych CMS-ach dostajesz półprodukt, który my możemy zamienić w pełnowartościowy sklep.

W Ministerstwie Reklamy realizujemy przede wszystkim sklepy internetowe oparte o CMS (systemy zarządzania treścią):

  • Quick.Cart — bezpłatny CMS o otwartym kodzie źródłowym. Pozwala przygotować atrakcyjne sklepy internetowe, ponadto oferuje wiele przydatnych funkcji.

Największe zalety to szybkość działania, lekkość niezbędnego oprogramowania i prosty panel użytkownika. Wady: niedomaga przy dużych sklepach. Szablony, które mogą przyśpieszyć prace, są często przestarzałe.

  • PrestaShops — podobnie jak Quick.Cart jest otwartoźródłowy — nie musisz płacić za podstawowe funkcjonalności. Jego przewagą nad Quick.Cartem są liczne wtyczki, które ułatwiają pracę i przyśpieszają realizację zlecenia.

Cena gotowego sklepu internetowego dzięki nim może być niższa. Zalety: lekkość, wiele wtyczek, obsługuje bez problemu nawet nieco większe sklepy. Wady: przy największych sklepach lepsze będą inne rozwiązania, część wtyczek sporo kosztuje

  • Magneto — CMS o zdecydowanie największym potencjale do rozbudowy. Świetnie radzi sobie z wieloma funkcjonalnościami, posiada też wielką społeczność, która stale tworzy nowe szablony i wtyczki.

W przeciwieństwie do poprzednich wymaga znacznie mocniejszego zaplecza sprzętowego, ale w zamian za to nie będzie tracić mocy nawet przy tysiącach produktów. Zalety: wielka wydajność, dziesiątki funkcji. Wady: potrzeba mocnego serwera, CMS skomplikowany w obsłudze. Nawet drobne zmiany wymagają ingernecji programisty.

Cena tworzenia sklepu internetowego będzie różna w zależności od zastosowanego rozwiązania. Wybierając jedno z nich, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoją perspektywę na przyszłość. Jeśli spodziewasz się bardzo dużego rozwoju albo już dysponujesz setkami produktów, to nie warto oszczędzać i stawiać na rozwiązanie, które starczy na styk.

Z drugiej strony, ceny gotowego sklepu internetowego nie warto pompować, jeśli spodziewasz się, że w do Twojego sklepu nie trafi znaczna ilość produktów. Jeśli Twój asortyment nigdy nie urośnie do tysięcy produktów, stosowanie Magneto byłoby zwyczajnie błędem, do tego kosztownym.

Inne koszty założenia strony internetowej

Oprócz jednorazowej opłaty związanej ze stworzeniem gotowego sklepu internetowego cena będzie musiała zawierać w sobie też inne koszty. Koszty, które przyjdzie Ci płacić regularnie. Nie mówimy tutaj tylko o abonamencie SaaS. Sprawny sklep internetowy wymaga przede wszystkim serwera, który będzie w stanie „uciągnąć” działanie strony.

W większości przypadków najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zewnętrzny hosting. Oferuje go między innymi Ministerstwo Reklamy. 

Warto też wziąć pod uwagę inne koszty sklepu internetowego. Stałe opłaty, o których bardzo łatwo zapomnieć, a mogą zmienić wiele w Twojej perspektywie. Pierwszą i podstawową kwestią jest Twój magazyn online i to w jaki sposób zostanie zintegrowany z resztą sklepu internetowego.

W idealnej sytuacji wszystko jest spięte w perfekcyjny sposób, czyli nigdy nie występuje niezgodność stanu magazynu online z rzeczywistościa. Niestety, nie zawsze tak jest. Często konieczne jest stosowanie dodatkowego oprogramowania związanego z obsługą magazynu, który zwiększa cenę sklepu internetowego.

Kosztować mogą również integracje takich rzeczy, jak system automatycznego wystawiania faktur, czy paragonów. Cena sklepu online to także cena integracji systemu przesyłek. W wielu regionach Polski popularniejsze są inne metody wysyłki. Dostępne są  oprogramowania, które pozwolą w wygodny sposób zebrać wszystkie opcje naraz – ale tak, niestety kosztują.

Ostatnia rzecz, o której łatwo zapomnieć, to systemy płatności. Niestety, ale podobnie jak w przypadku transakcji bezgotówkowych w rzeczywistości, najprawodpodbniej przyjdzie Ci płacić każdorazowe prowizje. To koszt sklepu www, o którym łatwo zapomnieć.

Czy koszt postawienia sklepu internetowego w 2024 roku jest wyższy niż w poprzednich latach?

W 2024 roku koszt postawienia sklepu internetowego jest generalnie wyższy niż w latach poprzednich. Głównymi czynnikami wpływającymi na wzrost cen są inflacja, wzrost kosztów technologii, a także bardziej zaawansowane wymagania dotyczące bezpieczeństwa i funkcjonalności. Ponadto, rosnące oczekiwania użytkowników dotyczące doświadczenia zakupowego oraz większa konkurencja na rynku e-commerce skłaniają przedsiębiorców do inwestowania w bardziej zaawansowane rozwiązania, co również podnosi koszty.

Jednakże, warto zauważyć, że wraz z wyższymi kosztami idą także bardziej rozwinięte technologie, które oferują lepszą skalowalność, bezpieczeństwo i elastyczność. Firmy mogą teraz korzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych, AI oraz automatyzacji, co pozwala na bardziej efektywne zarządzanie sklepem i optymalizację procesów sprzedaży. Inwestycje w te nowoczesne technologie mogą się zwrócić poprzez zwiększenie wydajności i lepsze doświadczenie użytkowników.

 

Ile kosztuje sklep internetowy – podsumowanie

Cały artykuł można podsumować stwierdzeniem, że w przypadku sklepu internetowego to rozmiar ma znaczenie. Im większy asortyment, bardziej rozbudowana struktura, a także niestandardowe funkcjonalności – tym większa cena związana z zaprojektowaniem, stworzeniem, uruchomieniem, prowadzeniem i rozwijaniem sklepu typu e-commerce.

Mimo wszystko sklepy internetowe bardzo szybko się zwracają. Ponadto raz przygotowany sklep internetowy może służyć w jedynie aktualizowanej formie przez wiele lat. Myśląc o cenie sklepu online nie wolno też zapominać o stałych kosztach, które przyjdzie Ci płacić. Nie są przesadnie wysokie, ale warto o nich pamiętać licząc koszty.

Chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za swój idealny sklep internetowy? Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie wycenę – i to całkowicie za darmo!

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna