Sklep internetowy, czy jak wolisz – platforma e-commerce, stanowi świetny sposób zarówno na rozpoczęcie swojej przygody z handlem online, jak i pomysł na rozwinięcie już prowadzonej działalności gospodarczej.

Założenie, a następnie prowadzenie sklepu internetowego pozwala na wielokrotne zwiększanie potencjału sprzedażowego, a tym samym docieranie do klientów, do których tradycyjna forma sprzedaży nie ma szans trafić. Jednak tak, jak każda inna forma promocji – ta również wymaga wykonania pewnych inwestycji, związanych zarówno z uruchomieniem, prowadzeniem, jak i dalszym rozwijaniem.

Na jakie wydatki musisz się przygotować planując uruchomienie własnego sklepu internetowego? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Od czego zależy koszt sklepu internetowego?

Ostateczna wycena platformy e-commerce zależy od kilku istotnych czynników, które możemy zdefiniować w następujących obszarach: rodzaju samego sklepu (czyli co ma sprzedawać), jego utrzymaniu, użytej technologii oraz innych prac związanych z dalszym rozwojem i promocją.
W następnych krokach omówimy sobie każde z powyższych.

Technologia, czyli na jakim silniku ma funkcjonować Twój sklep online

Istotnym czynnikiem, od którego będzie zależeć to, ile zapłacisz za stworzenie i uruchomienie Twojego serwisu online jest  technologia, w jakiej zostanie wykonany. To ona determinuje wszystkie inne pozostałe koszty sklepu internetowego.  Tutaj do wyboru masz dwie drogi, :

Technologie silników dedykowanych platformom e-commerce

  • Gotowe rozwiązania, czyli platformy takie jak Shoper, IdoSell, Redcart, Shoplo i wiele innych.

Ich zaletą jest fakt, iż w dużej mierze są gotowymi (tzw. pudełkowymi) produktami, posiadającymi w sobie szereg najpopularniejszych funkcjonalności. Taki stan rzeczy sprawia, że są one również stosunkowo tanie.

Z kolei pośród wad należy upatrywać konieczności ponoszenia regularnych kosztów (większość gotowych rozwiązań działa w modelu SaaS, czyli związanym z comiesięcznym opłatami / abonamentami uiszczanymi za korzystanie nich). Drugą tak samo istotną wadą jest trudność w ich edycji i dalszym rozwijaniu. Większość gotowych rozwiązań oferuje wachlarz funkcjonalności, których dostosowywanie pod konkretne potrzeby jest bardzo drogie lub w ogóle niemożliwe.

Właśnie dlatego, korzystanie z gotowych technologii zaleca się głównie małym i średnim sklepom internetowym. W takim przypadku roczne abonamenty gotowych rozwiązań to kwoty zbliżone do około 1500 zł (cenniki na różnych platformach zależą od pakietu oraz form rozliczeń: miesięcznych/rocznych). Natomiast zlecenie wdrożenia sklepu specjalistom może wynieść od 3000 zł do 7000 zł.

Dedykowane platformy e-commerce

  • Dedykowane platformy, czyli autorskie sklepy internetowe – idealnie dopasowane do specyfiki i wymagań Twojej firmy, za które płacisz tylko raz. 

W tym przypadku sklep internetowy tworzony jest całkowicie od podstaw. Tak, aby doskonale wpisywać się zarówno w oferowane przez Twoje przedsiębiorstwo produkty, jak i dostarczać funkcje niezbędne do prowadzenia skutecznej sprzedaży oraz obsługi klientów.

Ten rodzaj tworzenia sklepów internetowych polecamy dużym firmom, których asortyment sięga co najmniej kilku tysięcy indeksów. Jak pewnie już się domyślasz – w tym przypadku największą wadą jest jego cena, mogąca sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Pośród zalet można dopatrywać się z kolei: doskonałego dopasowania i praktycznie nieograniczonych możliwości dalszego rozwoju, czyli cech, na których powinno zależeć każdemu przedsiębiorcy 😉.

Rozmiar i asortyment, czyli co chcesz sprzedawać

Musisz wiedzieć, że zupełnie inaczej wycenia się sklepy internetowe posiadające w swojej ofercie kilka lub kilkanaście produktów. Jeszcze inaczej te z asortymentem w postaci kilkudziesięciu lub kilkuset, a z kolei zupełnie inaczej podchodzi się do serwisów, których asortyment potrafi liczyć kilka tysięcy pozycji.

W tym obszarze na cenę sklepu internetowego wpływa:

  • Hosting, czyli miejsce, na którym fizycznie znajduje się sklep internetowy.

Im większy i bardziej rozbudowany serwis, tym naturalnie więcej będzie kosztowało “wynajęcie” odpowiedniej powierzchni na serwerze. Przykładowo: dla małych serwisów koszt ten nie powinien przekroczyć 500 zł, dla średnich sklepów może wynieść 1000 zł, natomiast przy dużych sklepach, potrzeby hostingowe zależą od ruchu w sklepie oraz innych czynników, dlatego są dobierane bardzo indywidualnie.

  • Praca programisty, bo ktoś musi to wszystko zakodować, co nie 😉?

Wraz z rozmiarem i poziomem złożoności Twojego sklepu online idzie także nakład pracy informatyka-programisty, czyli osoby odpowiedzialnej za jego zbudowanie.
Stosunkowo mały sklep zabierze mniej czasu, co będzie wiązało się z wydatkami rzędu kilka tysięcy zł, średni e-commerce może Cię kosztować nawet kilka- kilkanaście tysięcy zł, zaś duży, zaawansowany sklep – kilkadziesiąt tysięcy i więcej.

  • Nie można pominąć zadań spoczywających na grafiku, któremu to zostanie przypisana poważna rola związana z przygotowaniem całej identyfikacji wizualnej powstającego sklepu internetowego 😊.

Tu – również bez zmian, czyli cena zależy od rozmiaru serwisu. Rozmiar, rozmiarem, ale czy jest coś jeszcze?

Przeczytaj też: Jak wygląda strona produktowa, która generuje sprzedaż?

Koszt strony i sklepu internetowego. Co jest droższe?

Choć nie jest to do końca regułą – w tego typu zestawieniu prawie zawsze droższy będzie sklep internetowy. Jest to spowodowane chociażby przez fakt, że poza grafiką, SEO, tekstami, czy samym kodowaniem, w tym przypadku należy także pamiętać o charakterystycznych dla każdego e-commerce funkcjonalnościach:

  • Systemie płatności, bez którego żaden szanujący się sklep po prostu nie ma szans.
  • Systemie kont użytkowników, służącym do rejestracji, edycji zamówień, naliczania rabatów czy śledzenia statusów i przesyłek.

Ile kosztuje sklep internetowy – podsumowanie

Cały artykuł można podsumować stwierdzeniem, że w przypadku sklepu internetowego to rozmiar ma znaczenie. Im większy asortyment, bardziej rozbudowana struktura, a także niestandardowe funkcjonalności – tym większa cena związana z zaprojektowaniem, stworzeniem, uruchomieniem, prowadzeniem i rozwijaniem sklepu typu e-commerce.

Chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za swój idealny sklep internetowy? Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie wycenę – i to całkowicie za darmo!

 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna