Fala popularności podcastów

Fala popularności podcastów nieustannie narasta. W dzisiejszych czasach, ludzie są coraz bardziej zabiegani, co sprawia, że rzadko znajdują czas na tradycyjne formy rozrywki, takie jak czytanie czy oglądanie. Dodatkowo, nasza zdolność do dłuższego skupienia uwagi maleje, co czyni przeczytanie długiego artykułu czy posta wyzwaniem. Właśnie w tym kontekście podcasty zdobywają na znaczeniu, oferując możliwość słuchania ich podczas innych czynności.

Dlaczego podcasty?

Podczas pracy przed komputerem, dla odprężenia oczu, często szukamy form rozrywki bazujących na słuchu. W świecie podcastów, tematyka jest niemal nieograniczona. Od modowych trendów, przez rękodzieło, aż po nierozwiązane kryminalne zagadki – każdy znajdzie coś dla siebie.

Zalety podcastów

Jednym z kluczowych czynników popularności podcastów jest ich twórcy – często są to osoby prywatne, które mają bliższy kontakt ze słuchaczami niż tradycyjne media. Informacje przekazywane przez podcasterów często są postrzegane jako bardziej wiarygodne niż te prezentowane przez mainstreamowe media.

Podcasty wyróżniają się również dostępnością. Chociaż tradycyjne stacje radiowe dostosowują się do nowych trendów, udostępniając zapisy swoich audycji online, to podcasty były w tej dziedzinie pionierami. Możemy je słuchać kiedy chcemy, gdzie chcemy. Pełnią różne funkcje – od edukacyjnych, przez poradnikowe, aż po rozrywkowe. Jedno jest pewne – każdy twórca podcastu pragnie dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy.

Jak pozycjonować podcasty pod SEO

Dobrze, nagraliśmy podcast, ale co zrobić by zaczął cieszyć się on większą popularnością. Google musi poradzić sobie z tego typu formatem, gdyż stanowi on dużą część treści publikowanych w internecie. Jak to jednak jest, że wyszukiwarka potrafi prześledzić zapis audio i pod wpisaną frazą dobrać dla nas odpowiednią odpowiedź? Podcast na dobrą sprawę nie różni się od innych treści zamieszczanych w internecie. Pomóc nam może wyszukiwarka i znana pozycjonerom optymalizacja SEO.

Czynniki wpływające na pozycjonowanie podcastu

  • Frazy i słowa kluczowe: wpływają na wyniki w wyszukiwarce im większe i naturalniejsze ich nasycenie pozycja naszego podcastu może być odpowiednio wyższa. Jednak za duża ilość słów kluczowych też nie jest dobra, treść może stać się nieczytelna, co nie wpływa korzystnie na wyniki wyszukiwania. Należy określić, które słowa kluczowe cieszą się większą popularnością, pomóc nam w tym mogą dostępne w internecie planery słów kluczowych takie jak np. Senuto.
  • Budowa podcastu: Powinniśmy podcast potraktować w podobny sposób co artykuł pisany pod SEO, również pod względem samej budowy. Na początku powinniśmy więc zacząć od jasnego sprecyzowania tytułu. Odbiorca musi wiedzieć, o czym będzie dany odcinek, a wyszukiwarka natomiast czy podcast realizuje temat związany z wyszukiwaną frazą. Podcast powinien być podzielony na części niczym artykuł, przez to jego forma jest bardziej przejrzysta i pomaga odbiorcy w dotarciu do odpowiedniej treści. Możemy tu zastosować nagłówki H1, w przypadku artykułów, są to takie nagłówki, które zawierają słowa kluczowe i są rozwinięciem danego tematu.
  • Transkrypcja: By jak najlepiej wykorzystać tu moc słów kluczowych, warto przeprowadzić samodzielnie transkrypcje ścieżki audio. Co prawda Google chwali się tu możliwością transkrypcji za pomocą sztucznej inteligencji, ale w ten sposób przeprowadzana transkrypcja może być nieprecyzyjna i nie zawierać priorytetowych dla nas treści.
  • Umieszczenie i grafika: Tak jak treści blogowe, najlepiej podcasty umieszczać na jednej stronie. Dobrze, by w miarę możliwości były spójne i odnosiły się do siebie, przez co możemy również zastosować linkowanie wewnętrzne. Powinny być okraszone odpowiednią grafiką, może być to nawet zdjęcie stockowe, strony zawierające grafiki są wyżej w wyszukiwarce Google.

A może warto reklamować się na Facebooku? 

Wyszukiwarka Google a podcasty

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Google nie pozostaje obojętne na nowy rodzaj prezentowanych treści. Stworzył osobne miejsce, gdzie możemy publikować nasze podcasty, tak aby te mogły znaleźć się w naszych wynikach wyszukiwania. Jest to osobny panel wyszukiwania, który zatytułowany jest podcasty. Dzięki niemu możliwe jest odtworzenie go bezpośrednio na stronie lub przeniesienie nas do aplikacji podcasty Google.

Dodanie podcastu do bazy odbywa się za pomocą podcast managera, jest to dość proste i intuicyjne, zazwyczaj polega na skopiowaniu w odpowiednie miejsce adresu URL.

Aby odpowiednio wypozycjonować swój podcast pod względem SEO, zapraszamy do współpracy z nami.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Bartosz Madej