Nie jest tajemnicą, że człowiek uczy się całe życie. Jednak największe możliwości do nauki ludzie posiadają gdy są młodzi. Dzieci z reguły są ciekawe świata, chętnie przyswajają nową wiedzę i umiejętności. To w tym wieku najłatwiej nauczyć się języka obcego, czy też zdobyć umiejętność jazdy na rowerze. Zadaniem rodzica jest wskazanie mu drogi i pomoc w odkryciu swoich mocnych stron.

Dzisiejsze dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed komputerami, laptopami czy też smartfonami. Nie dziwi nas już widok dwulatka, który potrafi samodzielnie włączyć tablet i oglądać ulubiony film animowany. Zamiast jednak dzieciom zabraniać korzystania z urządzeń elektronicznych, warto pokazać im inne możliwości ich używania. Nauka programowania będzie świetnym rozwiązaniem! Warto by dziecko zobaczyło od podszewki jak wygląda komunikacja z komputerem, programowanie to w zasadzie nic innego niż wydawania komputerowi odpowiednich komend.

Programowanie jakie korzyści dla dziecka?

 • Rozwój cierpliwości i wytrwałości: Przede wszystkim jak każda nauka uczy cierpliwości i wytrwałości, przecież nikt nie rodzi się mistrzem. Dziecko widząc postępy w nauce z pewnością poczuję dumę i satysfakcję z wykonanej przez siebie pracy.
 • Rozwój zdolności analitycznych: Programowanie jest ściśle powiązane z logicznym myśleniem i zdolnościami analitycznymi, więc będzie to również świetny trening dla mózgu.
 • Polubienie matematyki: Dziecko może również polubić matematykę, gdy zobaczy, że można uczyć się jej w przystępny sposób poprzez programowanie.
 • Kreatywne myślenie: Kreatywne myślenie to również zdolność jaką dziecko może rozwinąć podczas zajęć z nauki programowania, szczególnie przydatna przy rozwiązywaniu problemów w sposób innowacyjny i rzadko spotykany.
 • Nauka języka: Nauka programowania to również często nauka języka, oprócz tego, iż dziecko musi sobie przyswoić sposób w jaki komunikować się z komputerem, to uczy się jednocześnie języka angielskiego, gdyż głównie w tym języku działa branża IT.

Przeczytaj też: Jak założyć sklep internetowy?

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki programowania?

Najlepiej jak najwcześniej! Nie mamy tu na myśli by kilkuletnie dziecko stawiać od razu przed tak trudnym zadaniem. Optymalnym wiekiem na rozpoczęcie przygody z programowaniem jest zazwyczaj okres między 5-7 rokiem życia.

Jak jednak sprawić by dziecko pokochało kod źródłowy i odkryło swoją pasję do programowania?

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, warto więc rozpatrzyć opcje, które oferują tego typu rozwiązania.

Świetnym przykładem będzie tu nauka podstaw programowania na bazie popularnej gry Minecraft.

Oprócz wspaniałej zabawy dziecko może wynieść sporo przydatnej wiedzy, szczególnie gra przybliża język programowania Java Script.

Zestawy LEGO z serii LEGO MINDSTORMS

łączą w sobie zarówno naukę programowania jak i robotyki. Najmłodsi nie tylko mają możliwość zbudowania własnego robota czy też pojazdu, ale również możliwość zaprogramowania ich w taki sposób by reagowały na polecenia wydawane za pomocą smartfona.

Kolejnym sposobem na naukę programowania jest korzystanie z darmowego programu SCRATCH JR, aplikacja zamiast standardowego kodu, wykorzystuje kolorowe klocki, a bogata szata graficzna zachęca do wspólnej zabawy.

Samodzielnie czy w grupie- jak najlepiej uczyć się programowania?

Nauka programowania, podobnie jak wiele innych umiejętności, może przybierać różne formy. Wybór między nauką samodzielną a grupową zależy od indywidualnych preferencji oraz dostępnych zasobów.

Samodzielna nauka:

Zalety:

 • Elastyczność: Możliwość uczenia się w dowolnym miejscu i czasie.
 • Samodzielność: Uczenie się na własnych błędach i poszukiwanie rozwiązań.
 • Dostęp do zasobów: W internecie mnóstwo jest przydatnych treści, takich jak wspomniany wcześniej SCRATCH JR, darmowa aplikacja dostępna na większości urządzeń mobilnych.

Wady:

 • Brak wsparcia: Możliwość utknięcia w martwym punkcie bez możliwości uzyskania pomocy.
 • Ryzyko utrwalania błędów: Bez odpowiedniego nadzoru łatwo jest przyjąć niewłaściwe praktyki.

Nauka w grupie:

Zalety:

 • Wsparcie: Możliwość konsultacji z doświadczonymi nauczycielami oraz wymiana doświadczeń z innymi uczniami.
 • Struktura: Zorganizowane kursy oferują sprawdzony program nauczania, który prowadzi uczniów krok po kroku.
 • Motywacja: Uczestnictwo w grupie może motywować do regularnej nauki i osiągania lepszych wyników.

Wady:

 • Mniejsza elastyczność: Kursy grupowe mają zazwyczaj ustalone godziny i miejsce.
 • Koszty: Profesjonalne kursy mogą być kosztowne.

Podsumowanie

Wybór między samodzielną nauką a nauką w grupie zależy od indywidualnych preferencji ucznia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę między samodzielnym studiowaniem a korzystaniem z dostępnych zasobów i wsparcia.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Bartosz Madej