W życiu każdego właściciela biznesu działającego również online przychodzi taki moment, w którym stwierdza, że jego starej stronie brakuje “tego czegoś “i pora zmienić jej wygląd. Proces ten z pozoru wydaje się być prosty. Niby co trudnego w zmianie kolorów, grafiki, czcionki czy modyfikacji układu całego serwisu? Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach, o których Ty jako specjalista w swojej dziedzinie możesz po prostu nie wiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się, że czasami zwykła zmiana designu nie wystarcza.  Poznasz zagrożenia wynikające z utrzymywania starego serwisu.  Oprócz tego, pozyskasz informacje, w jaki sposób możesz wyjść z tej sytuacji obronną ręką 😊. Miłej lektury!

Grafika przedstawiająca porównanie aspektów technicznych starych i nowych stron internetowych

A nie wystarczy po prostu “odświeżyć” wyglądu strony?

Właśnie takie pytanie bardzo często pada z ust naszych klientów, których celem jest sprawienie, aby ich “stara” strona, pomimo swojego leciwego wieku wyglądała lepiej, “świeżej” i nowocześniej.

Tak jak w każdej innej dziedzinie – czasy się zmieniają. Przyzwyczajenia użytkowników stają się inne. Oprócz tego, technologia idzie do przodu, przeglądarki, systemy i same komputery mają inną specyfikację, aż wreszcie także wyszukiwarki stają się bardziej wybredne i wymagające.

W bardzo wielu sytuacjach wyglądu strony nie da się po prostu odświeżyć.  Winny tego może być jej przestarzały silnik, nieaktualna technologia, czy po prostu brak wsparcia i możliwości oferowanych przez dostawców określonego oprogramowania.

Samo odświeżanie wyglądu serwisu internetowego po prostu się nie opłaca

Oczywiście, dla chcącego nic trudnego i jeśli wystarczająco się wysilisz – z całą pewnością znajdziesz śmiałka, który podejmie się takiego wyzwania. Jednak zanim postanowisz ostatecznie postawić na swoim – poznaj zagrożenia wynikające z posiadania starej technologii strony:

  • Luki w zabezpieczeniach

To kwestia szczególnie ważna, jeśli prowadzisz sklep internetowy i poza informacjami o asortymencie, siłą rzeczy dysponujesz także danymi swoich klientów.

Musisz zdać sobie sprawę, że stare strony są prawdziwą pożywką dla wszelkiej maści hakerów. Osób, które tylko czyhają na to, aby włamać się do Twojego serwisu i przejąć dane, które mogą im się przydać.

Najpoważniejszym tego powodem jest po prostu brak ochrony. Jeszcze kilka lat temu ona w ogóle nie istniała lub była na tyle droga, że mało który właściciel biznesu e-commerce mógł sobie na nią pozwolić.

Od momentu obowiązywania ustawy RODO czy wybuchu kilku afer z wyciekiem danych osobowych w roli głównej – brak aktualnie stosowanych zabezpieczeń stanowi dla Ciebie poważne zagrożenie.

Obrazek przedstawiający komputerowego hakera

  • Brak elastyczności

Jeżeli chcesz wyposażyć swoją stronę w nowe funkcjonalności, będzie to dla Ciebie ważne zagadnienie. W starych serwisach, opartych o równie stare silniki, może to być prawdziwa droga przez mękę, która będzie od Ciebie wymagać:

Po 1 – znalezienia odpowiedniego oprogramowania, które będzie kompatybilne z technologią i silnikiem wykorzystywanym przez Twoją stronę www.
Po 2 – zatrudnienie fachowca, który podejmie się jego instalacji.
Po 3 – upewnienie się, że taka funkcjonalność nie spowoduje “wysypania się” innych elementów Twojej strony internetowej.

Pół biedy, jeśli uda Ci się znaleźć oprogramowanie pasujące do Twojej witryny. Gorzej, jeśli Twój CMS jest na tyle stary, że nie ma dla niego żadnych sensownych aplikacji. Niestety wtedy koszty i czas wdrożenia będzie trzeba pomnożyć co najmniej kilkukrotnie.

  • Zła optymalizacja SEO

Zaraz za zmianą technologii, idzie również zmiana preferencji wyszukiwarek internetowych, pośród których w Polsce prym wiedzie Google.

Jest to kolejny element, który z pewnością da Ci do myślenia.  Musisz bowiem zdawać sobie sprawę, że Google cały czas ewoluuje, a pozycjonowanie nie wygląda już tak, jak kiedyś. Do dużych aktualizacji algorytmu dochodzi kilka razy w roku, natomiast te małe odbywają się praktycznie co chwilę.

Wszystkie jednak łączy jedno – dążenie do tego, aby w wynikach wyszukiwania znajdowały się najbardziej adekwatne strony. Takimi właśnie są serwisy prezentujące wartościową treść, ładujące się szybko oraz oferujące najwyższy poziom użyteczności.

Objawia się to tym, że stare, nieaktualne i niedostosowane strony www (zarówno klasyczne serwisy, jak i sklepy internetowe), spychane są coraz niżej – w same odmęty wyników wyszukiwania.

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że wszystko, co poza pierwszą stroną wyszukiwarki praktycznie może nie istnieć dla potencjalnego odbiorcy.

Grafika pokazująca porównanie ruchu w starych i nowych serwisach

Projektując nasze strony dbamy o każdy aspekt ich funkcjonowania – od atrakcyjnego designu, pełnej funkcjonalności, nowoczesnych rozwiązań i profesjonalnych zabezpieczeń, aż po optymalizację SEO. Chcesz mieć właśnie taki serwis? Poznaj naszą usługę tworzenia stron internetowych.

Koszty, koszty i jeszcze raz… duże koszty

Pozwól, że przytoczymy tu analogię do branży motoryzacyjnej. Stara strona jest tym samym, co leciwy i mocno wyeksploatowany samochód. Poza tym, że służy Ci od wielu lat i jeszcze “jakoś” jeździ – trudno dopatrywać się w nim innych pozytywów.

Za to negatywnych elementów, które wpływają na generowanie realnych kosztów oraz wielu ukrytych strat jest znacznie więcej:

• Problemy z podłączeniem jakichkolwiek bardziej nowoczesnych rozwiązań jak np. smartfon;
• Ogromne kłopoty związane z poszukiwaniem części zamiennych;
• Jeszcze większe trudności, ze znalezieniem mechanika, który za rozsądną cenę podejmie się naprawy.

Już wiesz, o co chodzi?

Każdą osobę, która jest właścicielem zarówno strony internetowej, jak i samochodu czeka moment, w którym trzeba będzie zdecydować się na zmianę.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, iż pozostanie przy starej stronie, może Ci się po prostu nie opłacać. Fakt, że teraz zaoszczędzisz kilka lub kilkanaście tysięcy na wdrożeniu całkowicie nowego serwisu, może być prawdziwym gwoździem do trumny Twojego biznesu.

Biznes, który w wyniku braku podążania za aktualnymi trendami i wymaganiami stopniowo będzie tracić na znaczeniu oraz popularności. A to jak pewnie się domyślasz – znajdzie swoje rezultaty w topniejących zyskach.

Zadbamy o nowoczesność Twojej strony – i to w każdym aspekcie!

Jeżeli patrzysz na swój interes w horyzoncie długoterminowym i tym samym zdajesz sobie sprawę, że dobrze zainwestowane pieniądze będą pracowały dla Ciebie przez bardzo długi czas – już wiesz, że Twojej stronie potrzebna jest gruntowna zmiana! Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie modyfikacji, którą przeprowadzą prawdziwi profesjonaliści.

Skontaktuj się z nami, aby zyskać pewność, że otrzymasz dokładnie to, czego potrzebujesz. Zadbamy o jej pełną funkcjonalność, wysoki poziom bezpieczeństwa, atrakcyjny design, a także pełną elastyczność w rozbudowie i dostosowywaniu do Twoich potrzeb!

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna