Jeśli chcesz założyć sklep internetowy, to potrzebujesz domeny, tylko co to właściwie jest domena? W największym skrócie to adres, pod którym może być dostępna Twoja przyszła strona internetowa. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje domena, jak ją dobrać i gdzie to zrobić? Zostań z nami. 

Dlaczego potrzebujesz domeny?

Jeśli planujesz rozpocząć działalność w sieci i chcesz zrobić to na poważnie, to własna strona, czy sklep internetowy będą dla Ciebie całkowicie niezbędne. Żeby strona internetowa mogła ruszyć, potrzebuje swojej własnej domeny, czyli inaczej mówiąc adresu www. Jeśli nie odkupisz, zarezerwujesz albo zarejestrujesz domeny jako pierwszy, to Twoja strona zwyczajnie nie ruszy.

Czy każda domena jest dostępna?

Jak łatwo się domyślić — nie. Jeśli więc planujesz założyć sklep i chcesz zdecydować się na ogólną i generalną frazę związaną z Twoją branżą, możesz się negatywnie zaskoczyć. Tego typu domeny są od lat zarejestrowane — choć niekoniecznie w użyciu.

A jak to sprawdzić? 

Najzwyczajniej wpisz pożądany przez Ciebie adres w pole wyszukiwania Twojej przeglądarki. Jeśli wejdziesz na istniejąca stronę, która ewidentnie działa, prawdopodobnie nie uda Ci się pozyskać tej domeny. Jeśli pojawia się informacja o sprzedaży, to można się już bardziej sprawą zainteresować.

Zarejestrowane domeny na sprzedaż są dostępne na przeznaczonych do ich sprzedaży stronach. Czasami informacje o możliwości kupna domeny można też znaleźć bezpośrednio po odwiedzeniu danej zajętej domeny.

Ponadto, nawet jeśli jakaś domena jest zajęta, to istnieje szansa, że jej właściciel zapomni ją opłacić. Wtedy zostaje zlicytowana, a Ty masz okazję stać się jej właścicielem.

Jeśli pojawi się komunikat o tym, że dana strona nie istnieje, to gratulujemy, możliwe, że uda Ci się uzyskać taką domenę w bardzo niskiej cenie.

Wiele z domen na popularne słowa jest zarejestrowana i zarezerwowane, i czeka na kupca. Ceny bywają jednak naprawdę abstrakcyjne. Niektóre domeny zostały sprzedane za kilkaset tysięcy, oczywiście to skrajne przypadki dotyczące pewnych bardzo chwytliwych i charakterystycznych słów

Zazwyczaj ceny zarezerwowanych domen zaczynają się, od kilkuset złotych na kilku tysiącach kończąc. Całe szczęście nie wszystkie z nich są zarezerwowane. Jeśli nazwą domeny ma być nazwa Twojej firmy, to najpewniej nie masz się czym martwić.

Cena zwykłej domeny (czyli takiej, której jeszcze nikt nie zarejestrował) są znacznie niższe. W tym przypadku wiele zależy od tego, kto jest dostawcą usługi rejestracji domeny, a także jakie rozszerzenie chcesz dla swojej domeny. Zazwyczaj najdroższe są domeny globalne, takie jak .com, .eu, .net. Tańsze są domeny związane z konkretnymi krajami np. .pl. Najtańsze są egzotyczne domeny, takie jak .shop, .xyz, czy .online.

Jak stworzyć nazwę domeny?

Stworzenie nazwy domeny nie jest przesadnie trudne, jednak jak szybko można się przekonać, jeśli wydaje Ci się, że masz genialny pomysł, to najpewniej już ktoś wcześniej taką domenę kupił. Z tego też powodu, jeśli próbujesz wymyślić coś chwytliwego i prostego, od razu sprawdzaj, czy taki adres nie jest przypadkiem zajęty.

Innym skutecznym podejściem, jest kupienie domeny, która jest bezpośrednio związana z nazwą Twojej firmy. Oczywiście tracisz wtedy część benefitów z ogólnej nazwy, która mogłaby sugerować Twoje pionierstwo w branży. Mimo wszystko jest bardzo mała szansa, że ktoś już zakupił taką domenę. Innymi słowy, będziesz móc ją kupić tanio, nie nadwerężając budżetu, za który chcesz zbudować stronę.

Jaka jest dobra domena?

Dobra domena, to domena, która nie odstraszy Twojego klienta. To też domena, której nazwę bardzo łatwo zapamiętać. Jeśli decydujesz się na domenę, która będzie w zasadzie nazwą Twojej firmy, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na rozszerzenie adresu.

Zastanów się, czy Twoi klienci będą podejrzliwi, jeśli wybierze domenę inną niż .pl, czy .com. Niestety, ale przyzwyczajenia sprawiają, że co ostrożniejsi użytkownicy nie kupią niczego w domenie .shop. Jeśli miałoby to spowodować straty, to zdecydowanie lepiej postawić na jedną z rozpoznawalnych przez zwykłych śmiertelników domen, czyli .pl i .com.

Ponadto często bywa tak, że wpisując domenę w pasku adresu, automatycznie dopisujemy rozszerzenie .pl, bo nie zauważyliśmy, że jest inne. Oczywiście obecnie sytuacja wpisywania adresu ręcznie jest mało spotykana, częściej szuka się przy użyciu wyszukiwarki internetowej. Mimo wszystko, jeśli ktoś wpisze niepoprawne rozszerzenie, to na Twoją stronę może nigdy nie trafić.

Jednocześnie zaznaczamy, że skorzystanie z innego rozszerzenia domeny niż .pl/.com sprawi, że Twoja strona nigdy nie odniesie sukcesu. Absolutnie tak nie jest i wiele stron z alternatywnymi rozszerzeniami odniosło sukces.

Domena nie związana bezpośrednio z nazwą firmy

To alternatywna opcja, gdy nazwa Twojej firmy jest nieatrakcyjna, albo zwyczajnie chcesz postawić na generalną frazę związaną z branżą. Często strony na zasadzie nazwa_przedmiotu_bądź_usługi.pl mogą zyskiwać dodatkowy ruch, przez fakt, że taka nazwa może sugerować, że jesteś ekspertem branży.

Jest to prawda, co nie zmienia faktu, że sama nazwa domeny nie ma dużego wpływu na pozycjonowanie Twojej strony. Google niedawno przyznał, że różnica pozycji ze względu na nazwę domeny występuję w marginalnych przypadkach. Innymi słowy, nazwa strony nie musi być ogólna, nie ma to wpływu na SEO.

Jak duże są korzyści z posiadania ogólnej domeny? Ciężko to określić, ale inwestycje niektórych firm w ogólne domeny, mogą sugerować, że gra jest warta świeczki. Hasła związane z ogółem branży są skuteczne. Jeśli więc budżet na stronę internetową nie ogranicza Cię aż tak bardzo, warto zainwestować w taką domenę.

Przy napiętym budżecie lepiej zdecydować się, chociażby na pozycjonowanie tańszej domeny, albo po prostu reklamę. Nawet zastosowanie lepszego hostingu będzie lepszą decyzją niż przesadna inwestycja w domenę. Lepiej jej nie traktować jako największego priorytetu. 

Ile kosztuje domena? 

Koszt domeny nie jest łatwy w ocenie ze względu na wszystkie poruszone wcześniej czynniki, jeśli domenę ktoś kupił przed Tobą, to cena ponownego odkupienia jest niestety praktycznie nie do przewidzenia. 

A co z rejestracją świeżej domeny? Tutaj perspektywy są nieco jaśniejsze. Opłata, którą przyjdzie Ci zapłacić, zazwyczaj mieści się w raptem kilkudziesięciu, czasami kilkuset złotych rocznie. Może się wydawać, że to dużo, ale biorąc pod uwagę, że strona na danej domenie będzie przynosić Ci zyski, to warto zapłacić tak niewiele, za tak wiele. 

Przy okazji tego punktu warto też wspomnieć, jakie rodzaje rozszerzeń domeny są dostępne na rynku.

Najczęściej najdroższe są tzw. domeny globalne najwyższego poziomu, takie jak .org, .info .eu .com, czy .net. Zastosowanie takiej domeny może sugerować Twoim klientom, że jesteś ekspertem wychodzącym poza granice kraju. 

Kolejne są narodowe rozszerzenia domeny takie jak .pl, .de, .ru, czy… .tv, tak .tv to rozszerzenie Wysp Tuvalu, choć obecnie przeszło już raczej w kategorię rozszerzeń funkcjonalnych. 

Rozszerzenia funkcjonalne są najczęściej powiązane z konkretnymi rodzajami działalności w sieci, czy bezpośrednio z rządami różnych krajów. Takie rozszerzenia to: .edu, .gov .biz, .org

Następne są domeny regionalne powiązane z konkretnymi miastami. Jeśli planujesz działanie jedynie na terenie konkretnego miasta, to zdecydowanie warto postawić na tego typu domeny, nie są drogie, a można je dobrze wykorzystać. .waw.pl .poznan.pl i tym podobne. 

Warto też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak domena drugiego stopnia, w tym przypadku łączymy kilka rozszerzeń, np. .shop.pl. 

Podsumowanie

Jak widać, domena nie jest przesadnie skomplikowanym pojęciem, bardziej skomplikowane jest pozyskanie takiej, która Cię w 100% usatysfakcjonuje. Czasami konieczne jest przyglądanie się bardzo wielu podobnym do siebie wariantom domeny i wybór tej, która najbardziej będzie pasować do Twojej działalności. 

Tak się składa, że MinisterstwoReklamy ma w tym bardzo dużo doświadczenia. Nasz zespół nie raz mierzył się, z tym że konieczne było znalezienie wolnej i atrakcyjnej domeny dla naszego klienta, albo próbowaliśmy uzyskać lepszą cenę za domenę już wystawioną na sprzedaż. 

Zachęcamy do rejestrowania domen właśnie u nas. Możemy też dla Ciebie stworzyć całą stronę internetową. Podrzucamy numer do naszego konsultanta. Zadzwoń teraz

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej