Współczynnik odrzuceń to statystyka, która powoduje u nas szybsze bicie serca i nerwowe jej sprawdzanie. Ogólnie może wydawać się, że jasno świadczy o tym, czy strona internetowa jest dobra i poprawna czy też nie. W rzeczywistości nie jest tak do końca, a współczynnik odrzuceń jest bardzo przydatną statystyką. Zdecydowanie warto poznać jego dokładną definicję, a następnie sposoby, jak skutecznie obniżać współczynnik odrzuceń i sprzedawać więcej w naszym sklepie internetowym.

 

Czym jest współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń sklepu internetowego jest współczynnikiem mówiącym nam, ile osób weszło na naszą stronę internetową i wyszło z niej, nie kontynuując jej przeglądania. Oblicza się go, dzieląc ilość pojedynczych wejść i wyjść na stronę, czyli odrzuceń przez ilość sesji i mnożąc wyniki razy 100. Współczynnik odrzuceń będzie zatem stosunkiem pojedynczych wejść i wyjść do ilości wszystkich sesji w mierzonym okresie czasu.

Samo odrzucenie jest przejściem na nasz sklep internetowy przez osobę, która skorzystała z reklamy lub organicznego wyniku wyszukiwania, ale z pewnych względów wyszła z pierwszej strony, na jakiej się znalazła, nie przeglądając naszego sklepu internetowego dalej. Jest to spowodowane wieloma czynnikami takimi jak niezadowalająca oferta, uzyskanie wszystkich informacji na pierwszej stronie po wejściu czy brak chęci zakupowej w danym momencie. Współczynnika odrzuceń nie można też zawsze bezpośrednio wiązać z niską jakością strony internetowej, gdyż spełniła ona swoje zadania i była odpowiednio widoczna w wyszukiwarce Google, a następnie udzieliła informacji użytkownikowi o produkcie lub sklepie internetowym.

Jeśli więc mówimy o współczynniku odrzuceń, należy brać go pod uwagę w taki sposób, że wejście na stronę nie zostało zakończone kolejną aktywnością prowadzącą najczęściej do sprzedaży, a nie że strona internetowa jest bezwzględnie zła lub niepoprawna — co oczywiście też może się zdarzyć. Ogólnie im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepiej dla danego sklepu internetowego, a współczynnik ten należy obniżać, aby użytkownicy w naszym e-sklepie byli bardziej aktywni i częściej dokonywali zakupów. Nie istnieją jednak żadne konkretne progi czy sumy mówiące o tym, jaki współczynnik jest zadowalający, czy dobry. Zależy to od branży, kategorii tematycznej, formy e-sklepu oraz indywidualnej sytuacji. Współczynnik odrzuceń jest mierzony w Google Analytics.

co-to-wspolczynnik-odrzucen

Jak obniżyć współczynnik odrzuceń w kategorii i na stronie głównej sklepu

Pierwszym sposobem na obniżenie współczynnika odrzuceń na stronie głównej sklepu internetowego i sprawienie, aby użytkownik rozpoczął dalsze korzystanie z serwisu jest dodanie czytelnego menu. Wiele osób rezygnuje z dalszego przeglądania e-sklepu, dlatego, że nie dostrzega prostego menu i traci ochotę na dalsze czasochłonne poszukiwania konkretnej kategorii czy produktu. Warto zatem stawiać na transparentność i przejrzystość, a także prostotę działania menu, które nie będzie się np. uciążliwie zwijało oraz nie będzie posiadało przesadnie dużej ilości elementów

Strona główna jest też dobrym miejscem do zachęcenia użytkownika, aby przeglądał dalej naszą stronę internetową poprzez budowanie pozytywnego wizerunku marki. Możemy zrobić to, wyróżniając na stronie głównej sklepu opinie o naszej marce, promocje i kody rabatowe czy przydatną wiedzę, która sprawia, że użytkownik zaangażuje się w przeglądanie naszego sklepu internetowego. Mogą do tego posłużyć takie formy treści jak:

  • faq
  • poradniki
  • materiały wideo
  • instrukcje obsługi
  • rankingi i porównania
  • case study

Zgodność tematyki naszego sklepu internetowego z frazami, pod które pozycjonowane są konkretne podstrony serwisu, jest również bardzo ważnym elementem. Jeśli frazy, pod którymi są widoczne w Google nasze konkretne podstrony będą adekwatnego do tego co się na nich znajduje, klienci będą otrzymywać to czego szukają i nie będą wychodzili z naszego serwisu, aby szukać tego na konkurencyjnych witrynach. Nigdy zatem nie należy nadużywać fraz w celu pozyskiwania dużej ilości ruchu na konkretną podstronę i zawsze należy dbać, aby frazy oddawały to co się na niej znajduje. Warto o tym szczególnie pamiętać jeśli wprowadzamy istotne zmiany tematyczne na konkretnych podstronach.

Sklep internetowy to specyficzny rodzaj witryny, który głównie ma służyć do sprzedaży. Warto wykorzystywać w tym celu wezwania typu call to action, czyli wezwania do wykonania konkretnej czynności takie jak kup, zobacz, sprawdź czy przeczytaj. Mają one dużą moc sugestywną i pozytywnie wpływają na sprzedaż oraz na zaangażowanie odbiorców. Przyciski tego typu warto wdrażać zarówno w formie tekstowej jak i graficznej w różnych częściach strony głównej, menu czy na konkretnych podstronach.

Przygotowanie odpowiedniej oferty i karty produktowej

Karta produktu to zdecydowanie najważniejsze miejsce sklepu internetowego, z którego dzieli użytkownika już tylko krok do wykonania płatności i zakupu danego towaru. Jeśli użytkownik został przekierowany bezpośrednio z wyszukiwarki na daną stronę, oznacza to, że szuka dokładnie takiego produktu, jaki oferujemy. W tym momencie tylko od nas zależy czy nakłonimy danego użytkownika do zakupu. Możemy zrobić to na kilka sposobów, przygotowując odpowiednio kartę produktu.

Pierwszym sposobem działania w tym miejscu sklepu internetowego jest przygotowanie atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty. Dotyczy to zarówno ceny jak i formy zakupu czy usług dodatkowych. Warto zatem zastanowić się co zrobić, aby wyróżnić się na tle konkurencji a nasza oferta była na tyle ciekawa by użytkownik rozpoczął proces zakupowy, nie szukając produktu na innych stronach, wychodząc z naszej. Sama podstrona konkretnego produktu umożliwiająca już jego zakup powinna również być stworzona w odpowiedni sposób. Należy zatem zadbać o odpowiednią kolorystykę  budzącą zaufanie, a także odpowiednio duże przyciski call to action i łatwą możliwość dokonania zakupu.

Optymalizując kartę produktową, należy zamieścić na niej jak największą ilość danych w prostej formie. Jeśli użytkownik zostanie dokładnie poinformowany o konkretnym produkcie, znacznie łatwiej podejmie decyzję, niż bez tej wiedzy. Warto dodawać też ponadstandardowe dane dla danego produktu, których nie prezentują wszystkie inne sklepy internetowe.

Porada: Powodami, dla których warto dbać o obniżenie współczynnika odrzuceń, są takie profity jak: niższe koszty pozyskania klienta, wyższa pozycja w rankingu Google i lepsza ocena strony przez wyszukiwarkę. Ogólnymi wskazówkami, które również możemy zastosować dla naszego sklepu internetowego, jest przyspieszenie działania strony, zadbanie o wiarygodny wygląd witryny oraz o certyfikat SSL.

O karcie produktowej przeczytasz tutaj: Jak wygląda strona produktowa, która generuje sprzedaż?

Skorzystaj z naszych usług

Jesteśmy agencją marketingową posiadającą duże doświadczenie w pozycjonowaniu sklepów internetowych. Jeśli prowadzisz swój e-sklep i chcesz skutecznie zmniejszać współczynnik odrzuceń, skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni specjaliści udzielą wszystkich istotnych informacji na ten temat. Objaśnią Ci też warunki współpracy. Jako profesjonalna agencja do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod działamy skutecznie i efektywnie. Ponadto w naszej ofercie posiadamy wiele różnych usług takich jak kampania reklamowa Google Ads czy reklama na Facebooku, które mogą pomóc skutecznie zmniejszać współczynnik odrzuceń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna