Moda na retro jest obecna niemal wszędzie, ale jej dominacja jest szczególnie widoczna w dwóch sektorach:

  • Branża spożywcza: Wiele produktów spożywczych wraca do swoich korzeni, przypominając smaki z dzieciństwa.
  • Branża modowa: Styl retro w modzie przyciąga zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia.

Dlaczego nostalgia przyciąga?

  • Ucieczka od rzeczywistości: Współczesne czasy są pełne obowiązków i stresu. Nostalgia oferuje chwilę ulgi, przypominając beztroskie czasy.
  • Uniwersalny urok: Nie tylko ci, którzy żyli w danej epoce, są zachwyceni marketingiem opartym na nostalgii. Młodsze pokolenia również są ciekawe „starych” wrażeń.
  • Sprzedaż doświadczeń: W marketingu nostalgicznym chodzi nie tylko o produkt, ale także o doświadczenie związane z nim.

Jak zastosować marketing nostalgiczny?

  • Redekoracja sklepów stacjonarnych: Przemyśl przekształcenie wnętrza sklepu tak, aby przypominało lokale z dawnych czasów. To może być szczególnie skuteczne w salonach rzemieślniczych.
  • Podkreślenie trwałości: Wiele osób uważa, że produkty z przeszłości były bardziej trwałe. Kampanie w stylu retro mogą przekonać klientów, że produkt jest solidny i niezawodny, podobnie jak te z „starych dobrych czasów”.

Mimo ewolucji rynku i ciągłego wprowadzania nowych produktów, marketing nostalgiczny oferuje unikalną możliwość połączenia się z klientami na głębszym, emocjonalnym poziomie.

Budowanie strategii na podstawie marketingu nostalgicznego

Zrozumienie potrzeb klienta

Aby przeprowadzić w odpowiedni sposób kampanię opartą na marketingu nostalgicznym, należy zatrudnić specjalistów z dziedzin socjologicznych, jak i kulturoznawczych. Pomogą oni określić jakie ludzie mają potrzeby i czy rzeczywiście dany produkt im się przyda i będzie popularny.

Określenie grupy docelowej

Wyniki ich badanie będą pomocne, w określeniu do kogo skierowana zostanie kampania reklamowa. Obecnie najpopularniejszym targetem marketingu nostalgicznego są millenialsi, czyli osoby urodzone około roku 2000.

Wykorzystanie mediów z dawnych lat

Marketing nostalgiczny możemy również realizować w formie mediów z dawnych lat. Prezentowanie produktów w starym stylu używanie kaset magnetofonowych, czy odnoszenie się do kontekstu kulturowego z dawnych czasów.

Obserwacja trendów

Szczególnie trend na retro możemy zaobserwować w modzie. Produkty, zyskują drugą młodość, stąd możliwy był powrót np. marki Kubota, która kiedyś kojarzyła się z bazarami, a dziś firma posiada własną stronę internetową, jak i sklepy stacjonarnie.

Badanie potrzeb rynku

Należy dokonać researchu, czy rzeczywiście ludziom brakuje danej marki, czy związanych nimi produktów. Istnieją inicjatywy oddolne, gdy sami konsumenci dokonują starań, aby dany produkt wrócił na półki sklepowe. W ten sposób przywrócono, chociażby napój owocowy Frugo.

Łączenie nostalgii z nową technologią

Nostalgia może również łączyć się z nową technologią. Przykładem tego może być produkt firmy Niantic Pokemon go. Opierając się na popularnych grach i kreskówkach firmy Nintendo, stworzył produkt bazujący na augmented reality, gdzie stworki „pojawiały się” w najbliższym otoczeniu.

Ocenianie przydatności marketingu nostalgicznego

Marketing nostalgiczny nie powinien raczej być stosowany dla produktów i marek, które weszły w życie stosunkowo nie dawno i nie zadomowiły się emocjonalnie w głowach klientów. Jeżeli już nowe firmy decydują się na prowadzenie tego typu kampanii, muszą odnieść się do znanej postaci, czy też fenomenu kulturowego z minionych lat.

Budowanie pozytywnego wizerunku marki

Nostalgia może też wpłynąć pozytywnie na odbiór naszej marki, stajemy się bardziej przyjaźni klientowi. Może on odnieść wrażenie, że firma jest bardziej rodzinna, przez co będzie miał do niej większe zaufanie.

Najważniejsze korzyści marketingu nostalgicznego

Podsumowując, wdrążając marketing nostalgiczny, należy przede wszystkim określić grupę klientów, do których adresowany będzie dany produkt. Cała kampania powinna być spójna, można pokusić się o zmianę szaty graficznej strony czy też wystroju sklepu na taki, który będzie przypominał dawne czasy.

Reklamy tego typu kierowane są głównie do millenialsów, którzy będą największą grupą potencjalnych klientów co nie oznacza, że jedyną. Za pomocą marketingu nostalgicznego możemy również stworzyć rodzinną atmosferę, która będzie budziła większe zaufanie.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Bartosz Madej