Jaki jest koszt kampanii Google Ads? Czy da się jednoznacznie przewidzieć, jakim kwotom będą odpowiadać dane wyniki? To i wiele innych pytań spędza sen z powiek osób zainteresowanych rozwijaniem swojej firmy w internecie. Odpowiedź na żadne z nich nie jest możliwa w jednoznaczny sposób. Nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie „ile kosztuje samochód”, podobnie jest tutaj. 

Cena Google Ads w pigułce

Żeby zrozumieć to, ile kosztuje kampania reklamowa, trzeba zacząć od podstaw. Kampanie Google Ads AdWords opierają się na bardzo prostych założeniach. Firmy, które chcą reklamować się w Google wskazują, na jakie zapytanie (wyszukiwaną treść), ma pojawiać się ich reklama, niezależnie od tego, czy będzie w wynikach, czy w zakładce zakupy.

Następnie Google zbiera oferty od różnych firm na dane hasło. Te, które płacą najwięcej pojawiają się najwyżej w wynikach nieorganicznych. Żeby pojawić się na szczycie, trzeba przelicytować wszystkie inne firmy, oferując wyższą płatność za kliknięcie reklamy.

Skoro wiemy już, jak działa kampania Google Ads, możemy przejść do kwestii budżetu. Cennik kampanii AdWords musi brać pod uwagę przede wszystkim:

  • To, jak popularne jest dane słowo kluczowe, co bezpośrednio wynika z Twojej konkurencji.
  • To, jak wiele form reklamy chcesz stworzyć.
  • Jak dokładnie zostanie rozdysponowany budżet kampanii.

Warto też pamiętać, że mówimy tutaj tylko i wyłącznie o jednej frazie kluczowej. Jeśli chcesz przygotować kampanię na większą ilość słów, to koszty również będą inne.

Cena reklamy to też jej obsługa i przygotowanie

Chcąc, nie chcąc, jeśli decydujesz się na zewnętrzną pomoc w obsłudze kampanii, czyli chociażby naszą firmę, musisz się liczyć z kosztem pracy ludzi odpowiedzialnych za tę usługę. Tworzenie materiałów reklamowych wymaga czasu. Każda reklama w wynikach wyszukiwania to kilkaset znaków, które trzeba napisać. Każdy baner w Google Ads wymaga pracy grafika.

Oprócz samego stworzenia materiałów reklamowych konieczna jest też ich odpowiednia konfiguracja. Jeśli chcesz efektywnie wykorzystywać budżet kampanii, konieczny jest research. Badamy Twoją konkurencję i sprawdzamy, jaka grupa będzie najbardziej zainteresowana Twoimi produkami, czy usługami. Wykluczamy grupy, które nie przyniosą konwersji. Ustalamy zasięg samej kampanii.

To skomplikowana praca wymagająca wiedzy. Ponadto korzystamy z płatnych specjalistycznych narzędzi, które umożliwiają wykonywanie naszej pracy na wysokim poziomie. Kampania Google Ads prowadzona na oślep przyniesie zdecydowanie gorsze efekty, niż taka, której wszystkie parametry zostaną świadomie wybrane. Choć tego typu usługi kosztują, to efektywnie wykorzystany budżet na pewno uczyni przedsięwzięcie opłacalnym.

Nie mamy bezpośredniego wpływu na koszt kliknięcia, ale pomagamy znaleźć frazy, które są jeszcze tanie, a mogą przynieść znaczny zysk. Dbamy też o wynik jakości reklamy, dzięki czemu reklama ma szansę być jeszcze bardziej widoczna.

Taniej, nie zawsze znaczy lepiej

Przeglądając oferty prowadzenia kampanii Google Ads warto zweryfikować, czy dana firma faktycznie ma doświadczenie w prowadzeniu kampanii SEM. Tańsza opcja wcale nie musi się opłacić. Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób prowadzone są kampanie. W Ministerstwie Reklamy wykorzystujemy metodę SKAG, która pozwala na najbardziej efektywne wykorzystywanie budżetu i w konsekwencji – najwyższe wyniki Twoich reklam i zyski dla Twojej firmy.

Tworząc cennik kampanii AdWords trzeba brać pod uwagę wiele czynników, żeby całościowo miał on sens. Z założenia, im więcej fraz i im bardziej są one popularne, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić. Obsługa kosztuje, bo to godziny pracy wielu specjalistów, nie tylko SEM-owca.

Podsumowując, odpowiednio przygotowana kampania w Google Ads przyniesie znaczne efekty, a ustalenie jednoznacznego pułapu cenowego jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Możliwe natomiast jest wykorzystanie budżetu reklamowego w efektywny sposób. Właśnie to zrobimy dla Ciebie w MinisterstwieReklamy!

Przeczytaj też: Na czym polega kampania Google Ads SKAG?

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Marcin Morcinek