Strony dla osób z niepełnosprawnością – dostosowanie oraz udogodnienia

Dostęp do informacji czy rozrywki w Internecie powinien mieć zapewniony każdy również osoby niepełnosprawne. Dla tych osób jest wiele udogodnień w sprzęcie komputerowym. Mają one za zadanie ułatwić im codzienną pracę oraz korzystanie z niego.

W Internecie znajduje się wiele cennych informacji i wiedzy, dlatego poruszanie się po nim powinny być łatwe i tanie dla każdego – nie można nikogo dyskryminować.

Dodatkowo wirtualna rzeczywistość jest miejscem, gdzie dostępne są liczne szkolenia i kursy, które dają szansę na rozwój osobisty, dlatego właśnie zawsze należy dbać o to, aby strona była dostosowana do każdego, również osób niepełnosprawnych.

WCAG – dostosuj swoją stronę dla każdego

Statystyki podają, że ponad 2 mln osób w Polsce ma utrudniony dostęp do Internetu, z czego 1/3 wszystkich użytkowników stanowią osoby niepełnosprawne. Tworząc swoją stronę internetową, należy wziąć pod uwagę dostosowanie jej do każdego użytkownika. Ważne, aby była prosta w obsłudze i intuicyjna.

W Polsce obecnie obowiązuje dokument, który nazwany jest „Wytyczne dla dostępności treści internetowych (WCAG)”. Przedstawione zostały w nim wytyczne, które należy zastosować, tworząc różne treści w Internecie, aby dostępne były dla każdego. WCAG został opracowany zgodnie z procedurami W3C (World Wide Web Consortium). Jest to organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisma oraz przesyłu stron WWW.

Podczas tworzenia WCAG współpracowały ze sobą różne osoby prywatne, jak i organizację z całego świata. Ich głównym celem było opracowanie wspólnego standardu dostępności treści w Internecie. Ważne, że powinny one spełniać oczekiwania użytkowników z różnymi niepełnosprawnościami. Określili oni zasady tworzenia treści w Internecie: postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość oraz solidność. Są to filary, na podstawie których powinny być tworzone wszelkie strony i portale w Internecie.

Jak dostosować stronę internetową dla osób niepełnosprawnych?

Jeśli myślimy o witrynie dostosowanej dla osób niepełnosprawnych, to musimy wziąć pod uwagę, że Ci użytkownicy borykają się z różnymi problemami. Jeśli strona internetowa już jest stworzona, to powinno wykonać się audyt, który wykaże dostosowanie jej do standardów WCAG. Pewnie zastanawiasz się co zrobić, aby dostosować stronę internetową do potrzeb osób niepełnosprawnych? Tworząc taką witrynę, powinno wziąć się pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • odpowiednio dostosowany interfejs;
  • czcionka oraz jej wielkość;
  • kontrast;
  • opisy zdjęć i grafik;
  • filmy z napisami oraz tłumaczem języka migowego;
  • możliwość obsługi witryny jednym klawiszem;
  • dostosowanie do każdej przeglądarki.

Wiele z tych dostosowań sprawi, że obsługa strony będzie prosta nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale również inni użytkownicy docenią to udogodnienie.

Najważniejszą rzeczą, która należy wykonać to stworzenie przyjaznego interfejsu. Musi on być logicznie rozmieszczony. Sprawi to, że użytkownicy, którzy znajdą się na danej stronie bez problemu znajdą wszystkie potrzebne informacje.

Dostosowanie czcionki oraz jej wielkości ma również ogromne znaczenie. Czasem wchodząc na daną stronę, widzisz tekst, ale jednak nie jesteś w stanie odczytać, co przedstawia. Jest to nieodpowiednie dostosowanie czcionki, która po prostu jest nieczytelna. Na stronach często dodana jest funkcja, której ikony przedstawiają trzy litery „A”. Dzięki niej możesz dostosować wielkość czcionki na stronie internetowej. Jest to bardzo dobra opcja dla osób słabowidzących. Ważne, aby znajdowała się w widocznym miejscu, zaraz po wejściu na stronę.

Inne sposoby dostosowania stron dla osób z niepełnosprawnością

W Internecie najczęściej możemy znaleźć strony bardzo kolorowe, które są niedostosowane dla osób niepełnosprawnych. Ważne, aby na stronie była możliwość ustawienia kontrastu. Najlepszym rozwiązaniem jest czarne tło + biały tekst, choć akceptowalne są także: czarne tło + żółty tekst oraz żółte tło + czarny tekst. Takie strony są bardzo dobrze dopasowane dla osób niepełnosprawnych.

Projektując stronę dla osób niepełnosprawnych, nie można zapomnieć o opisach zdjęć i grafik. Jest to czasochłonny proces, jednak warto to zrobić, aby każdy mógł wiedzieć, co znajduje się na danym zdjęciu czy grafice.

Jeśli na danej stronie będą jakieś filmy, to należy pamiętać, aby była możliwość włączenia/wyłączenia napisów. Warto również umieścić lektora migowego, który pomoże zrozumieć osobom niepełnosprawnym, o czym jest dany film.

Bardzo ważne jest także dostosowanie witryny w taki sposób, aby było można było poruszać się po niej za pomocą jednego przycisku. Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest przycisk „Tab”.

Przeglądając strony internetowe możesz sam sprawdzić, które z nich zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Po wciśnięciu klawisza „Tab” powinieneś móc poruszać się pomiędzy różnymi miejscami na stronie.

Strona internetowa powinna być również dostosowana do różnego rodzaju przeglądarek i działać poprawnie bez względu, w jakich rozdzielczościach ekranowych jest wyświetlana.

Tworząc stronę, warto także pamiętać, że wiele osób posiada program do czytania dla osób niewidzących, który umożliwia im poruszanie się po danej witrynie oraz poznanie jej treści.

Kto musi tworzyć strony dostosowane dla osób niepełnosprawnych?

Według przepisów strony dostosowane dla osób niepełnosprawnych muszą być wykonane przez wszystkie instytucje publiczne. Osoby prywatne oraz firmy nie mają takiego obowiązku. Jeśli jednak masz stronę internetową lub będziesz ją tworzył, warto zastanowić się, co zrobić, aby maksymalnie ułatwić przeglądanie jej przez osoby niepełnosprawne. Są to użytkownicy, którzy również chcą korzystać w pełni z możliwości Internetu, a Ty możesz sprawić, że będzie to możliwe.

Tworzymy strony zgodnie z zapotrzebowaniem naszych Klientów. Jeśli i Ty chcesz stworzyć stronę przyjazną dla osób niepełnosprawnych, to nie czekaj i już dziś napisz do naszych Doradców Klienta, którzy przedstawią ofertę na stronę lub sklep internetowy, który będzie dostępny dla każdego bez żadnej dyskryminacji.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Marta Sznapka