Czym jest Lazy Loading?

Korzystając z internetu, zwykle zależy nam na czasie. Chcemy w jak najszybszy sposób wyszukać i otrzymać potrzebne dla nas informacje. Zbyt długie oczekiwanie na odpowiedź wzbudza w nas irytację. Gdy strony nie ładują się odpowiednio szybko, często opuszczamy daną witrynę. Istnieje jednak rozwiązanie, które może pomóc w tej sytuacji.

Lazy Loading, czyli inaczej powolne ładowanie, pozwala na zoptymalizowanie ładowanej treści na stronie bądź aplikacji webowej. Dzięki temu:

 • Jako pierwsze wyświetlają się najważniejsze składowe strony.
 • Przeglądarka nie odtwarza wszystkich zasobów strony od razu, ale tylko jej kluczowe fragmenty.
 • Użytkownicy oszczędzają transfer danych.

Głównie stosuje się to, gdy na stronie znajdują się grafiki. Wtedy warto pamiętać, aby:

 • Loga i znaki graficzne kojarzone z marką ładowały się jako pierwsze.
 • Grafiki na górze strony były wyświetlane od razu po otworzeniu strony.
 • Stosować technikę infinite scroll, gdzie kolejne treści ładują się po zjechaniu na dół strony.

Lazy loading to podstaw prawidłowej optymalizacji SEO.

Wpływ lazy loading na SEO

Istniały obawy, że lazy loading mógłby wpłynąć negatywnie na pozycję witryny w wyszukiwarce Google. Algorytmy Google preferują jasny i przejrzysty kod html. Lazy loading dodaje dodatkowy skrypt, ale biorąc pod uwagę jego powszechne stosowanie, boty Google powinny radzić sobie z indeksowaniem takich stron. Ważne jest, aby pamiętać, że strony działające zbyt wolno mogą mieć niższą pozycję w wyszukiwarkach.

Jeśli chcesz samodzielnie wgrać lazy loading, potrzebujesz kilku narzędzi. Kluczowe jest zastosowanie odpowiedniego kodu JavaScript, który określi, gdzie na stronie znajduje się użytkownik. Pamiętaj, że każdy dodatkowy skrypt, który nie jest czystym kodem HTML, może być wyzwaniem dla algorytmów Google.

Zastosowanie więc lazy loading może być dla nich trudniejsze, nie należy go jednak przez to przekreślać. Do implementacji okażą się przydatne skrypty:

 • blazy.js jest to zbiór JavaScript przydatny przy ładowaniu wielu obrazów, czy grafik. Ponadto jest on przyjazny pozycjonowaniu SEO;
 • lazyload za pomocą tego skryptu obrazy ładują się automatycznie, gdy znajdują się one w polu widzenia odwiedzającego. Mozę być również obsługiwana za pomocą starszych przeglądarek;
 • lazysizes ta biblioteka ma również dobry wpływ na pozycjonowania, a dodatkowo dostarcza szereg przydatnych wtyczek, która znacznie rozszerza jego działanie;
 • yall.js biblioteka szczególnie polecana ze względu na jej mały rozmiar oraz fakt, że jest obsługiwana przez wszystkie wyszukiwarki. Ponadto może zostać również wykorzystana do ładowania filmów;

Zazwyczaj, żeby wdrożyć lazy loading, potrzebna jest pomoc programisty, na szczęście istnieje też tu dużo szybszy sposób, który możemy przeprowadzić samodzielnie. Za pomocą odpowiednich wtyczek dla CMS’ów. Dla WordPressa nosi ona nazwę lazyloader, jednak potrzebne rozszerzenia znajdziesz również w innych platformach jak Magento czy PrestaShop.

Najważniejsze zalety Lazy Loading

Stosując metodę lazy loading, witryna internetowa może znacząco zyskać na funkcjonalności i wydajności. Oto kilka kluczowych korzyści z jej stosowania:

 1. Poprawa User Experience (UX): Witryna staje się bardziej przyjazna dla użytkownika, co może prowadzić do zwiększonej retencji i zaangażowania.
 2. Wyższa pozycja w wyszukiwarce Google: Szybsze ładowanie strony może wpłynąć na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
 3. Mniejsze obciążenie sieci: Dzięki ładowaniu tylko niezbędnych elementów, sieć jest mniej obciążona, co przekłada się na szybsze działanie strony.
 4. Oszczędność transferu internetowego: Użytkownicy korzystający z ograniczonego transferu danych docenią, że strona zużywa mniej zasobów.
 5. Zwiększona konwersja i wyświetlenia: Dzięki lepszemu doświadczeniu użytkownika, witryna może przyciągnąć więcej odwiedzających i zwiększyć konwersję.

Eager Loading – co to jest?

Eager loading to metoda przeciwna do lazy loading. Polega ona na tym, że wszystkie zasoby strony są ładowane od razu, nie czekając na interakcję użytkownika. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy strona musi działać bez opóźnień od momentu jej otwarcia. Chociaż może to zwiększyć początkowy czas ładowania, gwarantuje, że wszystkie funkcje i zasoby są dostępne od razu.

Podsumowanie

Jak widzisz ,można znacznie zwiększyć user experience, poprzez zastosowanie lazy loadingu na swojej witrynie, czy aplikacji webowej. Jednak nie musisz go implementować samodzielnie. MinistestwoReklamy.pl oferuje stworzenie strony internetowej, która będzie posiadała wszystkie najlepsze rozwiązania dla klienta. Ponadto nasi specjaliści zajmą się jej odpowiednim pozycjonowaniem, aby zajęła jak najwyższą lokatę w wyszukiwarce.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Bartosz Madej