Każdy biznes – czy to mały i skupiony wyłącznie na lokalnej działalności, czy też duży, mogący pochwalić się nawet międzynarodowym zasięgiem – wymaga posiadania solidnej strony internetowej.

Większość potencjalnych klientów swoje poszukiwania idealnego dostawcy (zarówno usług, jak i produktów) rozpoczyna właśnie w Internecie. To w nim zapoznaje się z poszczególnymi ofertami, sprawdza cenniki oraz porównuje je między sobą.

Biorąc to wszystko pod uwagę, z pewnością dojdziesz do wniosku, że posiadanie własnej strony internetowej jest dla Ciebie tylko kwestią czasu. A pierwsze pytanie “czy warto ją mieć?” szybko zamienisz, na “ile należy za nią zapłacić?”. W tym artykule odpowiemy właśnie na to ostatnie 😊.

Co wpływa na cennik stron internetowych?

Odpowiedź jest prosta i jednocześnie lekko skomplikowana. Bowiem na cenę strony internetowej wpływ ma przede wszystkim nakład pracy, poświęconej na jej: zaprojektowanie, zbudowanie, wdrożenie oraz utrzymanie.

Rozmiar każdej z tych czynności zależy natomiast od Twojego biznesu, czyli tego, czym się zajmujesz, na jakim rynku działasz, jakie masz plany rozwojowe oraz jakie cele biznesowe sobie wyznaczasz.

Cel, rozmiar i poziom złożoności a koszt całej strony internetowej

Na finalny cennik strony internetowej składa się:

 • Cel, w jakim jest budowana.

Czy ma pełnić rolę prostej wizytówki Twojej firmy, służyć do zbierania kontaktów, prezentować pełen katalog Twoich produktów bądź usług, czy też odpowiadać za ich sprzedaż? Każdy z tych celów ma wpływ na finalny koszt Twojej strony internetowej.

 • Rozmiar, czyli struktura i poziom rozbudowania poszczególnych sekcji, podstron oraz zakładek.

Czy ma składać się tylko z jednej zakładki (tzw. one-page), tworzyć serwis w postaci kilku lub maksymalnie kilkunastu podstron, czy też być pełnoprawną platformą, której sekcje można liczyć w setkach bądź tysiącach? To, jak duża będzie Twoja strona internetowa ma równie duży wpływ na to, ile przyjdzie Ci za nią zapłacić.

 • Funkcjonalności, czyli wszystkie dodatki.

Czy ma być klasycznym serwisem www, czy też oferować rozbudowane możliwości takie, jak chociażby: chat online, możliwość rezerwacji, zakupu, rejestracji, komentowania i wiele innych. Wraz z rosnącym stopniem skomplikowania strony, rośnie również cena, którą będzie trzeba za nią uiścić.

elementy strony www

Domena + hosting, a ich wpływ na cenę strony internetowej

W tym miejscu należy również wymienić inne czynniki wpływające na finalny koszt wykonania serwisu.

 • Domena – jeśli Twoja strona ma funkcjonować w wersji .pl bądź .com, musisz się liczyć jedynie z symbolicznymi opłatami, nieprzekraczającymi kilkudziesięciu złotych na rok. Jeżeli zdecydujesz się na mniej tradycyjne rozszerzenia bądź zechcesz poszerzyć swoją działalność o domeny w innych krajach – ich koszt może sięgnąć nawet kilkuset złotych rocznie.
 • Hosting (serwer) – cena za tę część będzie podyktowana tym, o czym powiedzieliśmy sobie kilka akapitów wcześniej. Jeżeli prowadzisz mały, lokalny biznes niewymagający przygotowania dedykowanej infrastruktury – koszt Twojego hostingu powinien się zamknąć w maksymalnie kilkuset złotych na rok. Z kolei, jeśli Twoim celem będzie zbudowanie wielkiego serwisu internetowego, który każdego dnia będzie odwiedzany przez setki lub tysiące użytkowników – cena serwera może wynieść nawet kilkaset złotych, ale miesięcznie.

Koszt strony internetowej a praca poszczególnych specjalistów

Czasy, w których zrobienie strony internetowej zlecało się po prostu informatykowi, są już dawno za nami.

Obecnie, aby spełniała ona najnowsze standardy, trafiała w gusta użytkowników, a przede wszystkim aktywnie promowała Twoją firmę – potrzeba synergii działań specjalistów reprezentujących różne dziedziny marketingu internetowego.

eksperci z agencji MinisterstwoReklamy odpowiedzialni za budowę strony

 • Grafika, który stworzy dla Ciebie w pełni unikatowy oraz dopasowany do charakteru Twojej firmy projekt graficzny serwisu www.

Koszt pracy wykonywanej przez grafika może się wahać od 2000zł do 6000zł.

 • Copywritera, którego rolą będzie opracowanie treści mających docelowo znaleźć się na Twojej witrynie.

Koszty działań podjętych przez tego specjalistę od tekstów mogą wynieść od 500zł do 2000zł.

 • Pozycjonera, który przygotuje, a następnie zoptymalizuje stronę tak, aby miała jak największe szanse na osiąganie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Koszt pracy związanej z SEO serwisu to wydatek rzędu 1000zł – 3000zł.

 • Programistę / developera, który najpierw połączy pracę wszystkich wyżej wymienionych fachowców (kodując jeden, w pełni funkcjonalny i działający serwis), a następnie zajmie się jego utrzymaniem (zabezpieczenia, kopie zapasowe itp.) oraz rozwojem (tworzenie nowych sekcji, podstron, jak i wdrażanie nowych funkcjonalności).

W tym obszarze musisz się natomiast liczyć z wydatkami sięgającymi między 2000zł a 10000zł.

Silnik, czyli co jeszcze wpływa na ceny strony www?

Istotnym czynnikiem, od którego będzie zależeć to, ile zapłacisz za stworzenie i uruchomienie Twojego serwisu online jest także technologia, w jakiej zostanie wykonany.

W tym obszarze wyróżnić należy dwa podejścia:

 • Po pierwsze, korzystanie z gotowych silników takich, jak: WordPress czy QuickCMS.

To podejście, cechujące się (w zależności od wybranego silnika), pewnymi ograniczeniami związanymi z rozbudową, utrzymaniem, jak i zabezpieczeniem strony www.
Wdrożenie serwisu internetowego opartego na popularnych silnikach może Cię wynieść od 3000zł do 8000zł.

 • Po drugie, stronę można budować z wykorzystaniem szablonów stron WordPress i ich indywidualizacją.

Można również zbudować strony, których layot jest indywidualnie projektowany przez grafika, z dopasowaniem projektu do ścisłych oczekiwań Klienta. Wtedy koszty takiej strony kształtują się od 6000zł do 15000zł.

Przeczytaj też: Jak przy pomocy hostingu wpływać na pozycjonowanie strony, Core Web Vitals i User Experience?

Cena strony internetowej – podsumowanie

Jak widzisz, cennik stron internetowych jest bardzo pojemnym pojęciem, w którym znajdziesz zarówno strony za kilka tysięcy złotych, jak i te, których uruchomienie może kosztować kilkanaście tysięcy złotych.

Ostateczny koszt Twojej strony internetowej w dużej mierze zależy wyłącznie od Ciebie. A dokładniej ujmując, od tego, co dzięki jej projektowi graficznemu, strukturze, poziomowi rozbudowania, liczbie dostępnych funkcjonalności i szeregu innych zmiennych pragniesz osiągnąć.

Chcesz sprawdzić, ile może kosztować Twój wymarzony serwis www? Skontaktuj się z nami i odbierz całkowicie bezpłatną wycenę!

 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna