Każdy biznes wymaga posiadania solidnej strony internetowej. Czy to mały i skupiony wyłącznie na lokalnej działalności, czy też duży, mogący pochwalić się nawet międzynarodowym zasięgiem.

Większość potencjalnych klientów swoje poszukiwania idealnego dostawcy (zarówno usług, jak i produktów) rozpoczyna właśnie w Internecie. To w nim zapoznaje się z poszczególnymi ofertami, sprawdza cenniki oraz porównuje je między sobą.

Biorąc to wszystko pod uwagę, z pewnością dojdziesz do prostego wniosku. Posiadanie własnej strony internetowej będzie dla Ciebie koniecznością, a jej powstanie tylko kwestią czasu. A pierwsze pytanie – “czy warto ją mieć?” – szybko zamienisz na “ile należy za nią zapłacić?”. W tym artykule odpowiemy właśnie na to ostatnie ?.

Co wpływa na cennik stron internetowych?

Na cenę strony internetowej wpływ ma przede wszystkim nakład pracy, poświęconej na jej: zaprojektowanie, zbudowanie, wdrożenie oraz utrzymanie. Nie da się niestety podać jednej uniwersalnej ceny strony www

Rozmiar każdej z tych czynności zależy natomiast od Twojego biznesu. Wpływ ma tutaj to, czym się zajmujesz, na jakim rynku działasz. Istotne są także Twoje plany rozwojowe oraz jakie cele biznesowe, jakie sobie wyznaczasz.

Oczywiście, możesz spróbować bardzo zaoszczędzić na samym początku, ale jeśli postanowisz rozwijać stronę w przyszłości, możesz się spotkać z niedogodnościami. Z tego powodu lepiej traktować taką stronę, jako inwestycję na przyszłość. Inwestycję, która się jeszcze wielokrotnie zwróci.

Cel, rozmiar i poziom złożoności a koszt całej strony internetowej

Na finalny cennik strony internetowej składa się:

 • Cel, w jakim budowana jest strona internetowa.

Może ona pełnić rolę prostej wizytówki Twojej firmy albo służyć do zbierania kontaktów. Może także prezentować pełen katalog Twoich produktów i usług, czy też odpowiadać za ich sprzedaż. Każdy z tych celów ma wpływ na finalny koszt Twojej strony internetowej.

 • Rozmiar, czyli struktura i poziom rozbudowania poszczególnych sekcji strony internetowej, jej podstron oraz zakładek.

Może ona składać się tylko z jednej zakładki (tzw. one-page) lub tworzyć serwis w postaci kilku, lub maksymalnie kilkunastu podstron. Może też być pełnoprawną platformą, której sekcje można liczyć w setkach bądź tysiącach. To, jak duża będzie Twoja strona internetowa, ma równie duży wpływ na to, ile przyjdzie Ci za nią zapłacić. Do tworzenia stron internetowych potrzebne jest przede wszystkim miejsce na serwerach. Im większa strona, tym więcej miejsca zajmie, a to generuje dodatkowe koszty.

 • Funkcjonalności, czyli wszystkie dodatki, jakie zawiera strona internetowa.

Czy ma być klasycznym serwisem www, czy też oferować bardziej rozbudowane możliwości. Możemy jako przykład przywołać tutaj, chociażby chat online, możliwość rezerwacji, zakupu, rejestracji, komentowania i wiele innych. Wraz z rosnącym stopniem skomplikowania strony internetowej, rośnie również cena, którą będzie trzeba za nią uiścić. Projektowanie stron internetowych to proces, który pochłania naszych pracowników w pasji tworzenia. To również pieniądze niezbędne do wypłat i opłacenia odpowiednich narzędzi.

elementy strony www

Domena + hosting, a ich wpływ na cenę strony internetowej

W tym miejscu należy również wymienić inne czynniki wpływające na finalny koszt wykonania serwisu.

 • Domena – jeśli Twoja strona ma funkcjonować w wersji .pl bądź .com, musisz się liczyć jedynie z symbolicznymi opłatami, nieprzekraczającymi kilkudziesięciu złotych na rok. Jeżeli zdecydujesz się na mniej tradycyjne rozszerzenia bądź zechcesz poszerzyć swoją działalność o domeny w innych krajach – ich koszt może sięgnąć nawet kilkuset złotych rocznie.
 • Hosting (serwer) – którego cena będzie zależna od wielkości serwisu. Wróćmy jeszcze raz do tego, o czym wspominaliśmy. Jeżeli prowadzisz mały, lokalny biznes niewymagający przygotowania dedykowanej infrastruktury – koszt Twojego hostingu powinien się zamknąć w maksymalnie kilkuset złotych na rok. Twój serwis może być też jednym z tych odwiedzanych przez setki lub tysiące użytkowników. Wtedy Twoim celem będzie zbudowanie wielkiego serwisu internetowego. Cena serwera w tym przypadku może wynieść nawet kilkaset złotych, ale miesięcznie.

Istnieje opcja zbudowania własnego hostingu, jednak najczęściej nie jest to gra warta świeczki. Ponadto, jeśli decydujesz się na stronę internetową zaprojektowaną przez Ministerstwo Reklamy, możesz skorzystać z naszego hostingu, który pozwoli Ci jeszcze bardziej zoptymalizować koszt przedsięwzięcia.

Koszt strony internetowej a praca poszczególnych specjalistów

Czasy, w których zrobienie strony internetowej zlecało się po prostu informatykowi, są już dawno za nami.

Obecnie, aby spełniała ona najnowsze standardy, trafiała w gusta użytkowników, a przede wszystkim aktywnie promowała Twoją firmę — potrzeba synergii działań specjalistów reprezentujących różne dziedziny marketingu internetowego.

Warto także wspomnieć, że specjaliści do swojej pracy potrzebują odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi, które umożliwią im realizację swojej pracy.

Oto zespół, który będzie niezbędny to tworzenia strony internetowej, która przyciągnie Twojego klienta.

Będziesz potrzebował pracy i zaangażowania:

eksperci z agencji MinisterstwoReklamy odpowiedzialni za budowę strony

 • Grafika, który stworzy dla Ciebie w pełni unikatowy oraz dopasowany do charakteru Twojej firmy projekt graficzny serwisu www.

Koszt pracy wykonywanej przez grafika może się wahać od 2000zł do 6000zł.

 • Copywritera, którego rolą będzie opracowanie treści mających docelowo znaleźć się na Twojej witrynie.

Koszty działań podjętych przez tego specjalistę od tekstów mogą wynieść od 500zł do 2000zł.

 • Pozycjonera, który przygotuje, a następnie zoptymalizuje stronę tak, aby miała jak największe szanse na osiąganie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Koszt pracy związanej z SEO serwisu to wydatek rzędu 1000zł – 3000zł.

 • Programistę / developera, który najpierw połączy pracę wszystkich wyżej wymienionych fachowców (kodując jeden, w pełni funkcjonalny i działający serwis), a następnie zajmie się jego utrzymaniem (zabezpieczenia, kopie zapasowe itp.) oraz rozwojem (tworzenie nowych sekcji, podstron, jak i wdrażanie nowych funkcjonalności).

W tym obszarze musisz się natomiast liczyć z wydatkami sięgającymi między 2000zł a 10000zł.

Oczywiście są to ceny orientacyjne i w zależności od tego, czego oczekujesz od Twojego serwisu mogą się zmieniać. Zrealizujemy wszystkie Twoje pomysły, ale pamiętaj, że może to mieć wpływ na ostateczną cenę zlecenia.

Silnik, czyli co jeszcze wpływa na ceny strony www?

Jest jeszcze jeden czynnik, od którego będzie zależeć to, ile zapłacisz za stworzenie i uruchomienie Twojego serwisu online.

Chodzi o silnik. W tym obszarze wyróżnić należy dwa podejścia:

 • Po pierwsze, korzystanie z gotowych silników takich, jak: WordPress czy QuickCMS.

To podejście, cechujące się (w zależności od wybranego silnika), pewnymi ograniczeniami związanymi z rozbudową, utrzymaniem, jak i zabezpieczeniem strony www.
Wdrożenie serwisu internetowego opartego na popularnych silnikach może Cię wynieść od 3000zł do 8000zł.

 • Po drugie, stronę można budować z wykorzystaniem szablonów stron WordPress i ich indywidualizacją.

Można również zbudować strony, których layout jest indywidualnie projektowany przez grafika, z dopasowaniem projektu do ścisłych oczekiwań Klienta. Wtedy koszty takiej strony kształtują się od 6000zł do 15000zł.

Przeczytaj też: Jak przy pomocy hostingu wpływać na pozycjonowanie strony, Core Web Vitals i User Experience?

Trzeba jednak pamiętać, że darmowe rozwiązania takie jak WordPress i Quick.CMS mają swoje ograniczenia. Jeśli chcesz stworzyć naprawdę dużą stronę internetową, konieczne może się okazać zastosowanie płatnych systemów zarządzania treścią.

Pozwoli to osiągnąć problemów z wydajnością, które bez problemu mogłyby zniechęcić internautów do pozostania na Twojej stronie. Innymi słowy, czasami konieczne będzie zwiększenie ceny strony www o koszt stosowanego CMS.

Dodatkowa kwestia, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest to, czy decydujesz się na w pełni indywidualny projekt graficzny, czy korzystasz z szablonu. W pełni indywidualny projekt graficzny strony jest oczywiście droższym rozwiązaniem. Znacznie zwiększa niezbędne zaangażowanie grafika, jak i programisty.

Stosowanie gotowych szablonów i ich dostosowywanie jest znacznie tańsze. Warto też przy tym pamiętać, że nie każdy szablon jest darmowy. Za część z nich przyjdzie zapłacić, co wpłynie na cennik strony www. Nie mówimy tutaj najczęściej o bardzo poważnych wzrostach ceny, ale lepiej mieć to na uwadze.

Jak konkurencja wpłynie na cenę Twojej strony internetowej

Spoiler: inne biznesy też mają swoje strony i sklepy internetowe. Dotyczy to także firm z Twojej branży — czyli Twoich konkurentów. Chcesz, żeby Twoja strona internetowa była lepsza niż ich albo przynajmniej dorównała ich poziomowi? Będzie trzeba zainwestować tyle pieniędzy, aby zaplanowany efekt był możliwy do osiągnięcia.

Cena zatem będzie w tym przypadku uzależniona od tego, jak bardzo zaawansowane strony internetowe posiadają Twoi rynkowi rywale.

Podjęcie rękawicy rywalizacji nie musi być jednak zawsze kosztowne. Niektóre branże dalej posiadają sporo potencjału, jeśli chodzi o zdobywanie klientów, bez wydawania gigantycznych środków.

Ponadto cena prostej strony www nie musi być wcale bardzo wysoka. Jeśli celem takiej strony jest zaprezentować Twoje usługi i udostępnić niezbędne informacje, to taki portal nie wymaga aż tak olbrzymich nakładów pracy.

Oczywiście, zespół potrzebny do realizacji się nie zmienia. W dalszym ciągu grafik musi przygotować dla Ciebie atrakcyjny serwis, copywriter uzupełnić (chyba że to Ty się tym zajmiesz) treści, programista wszystko spiąć, tak żeby działało. No i oczywiście ostatni z nich, pozycjoner, który sprawi, że ta strona pojawi się w wynikach wyszukiwania na dobrej pozycji.

Cena strony www ze względu na funkcjonalności

To właśnie one najbardziej decydują o charakterze Twojej strony, o tym, co będzie można za jej pośrednictwem zrobić i osiągnąć. W najprostszym wariancie, Twoja strona to prosta wizytówka, która ma skłonić użytkowników do skontaktowania się z Tobą. W ten sposób możesz sprzedać swoją usługę, czy też produkt.

Tego typu strona będzie należeć do najtańszych – dlaczego? Bo zdecydowana większość niezbędnych rozwiązań technicznych będzie już gotową częścią danego CMS. Możliwość wprowadzania dodatkowych tekstów nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych.

Komplikacje i wzrosty ceny strony internetowej, pojawiają się wtedy, gdy chcesz dodać funkcje wychodzące ponad ten standard. Przykładowo newsletter, który pozwoli Ci przyciągnąć po raz kolejny swoich klientów albo skłonić niepewnych.

Implementacje tego rozwiązania to dodatkowy koszt, ponad standardowe modyfikacje treści. Podobnie sprawa ma się z systemami rezerwacji, które robią się coraz bardziej popularne. Dołączenie takiego rozwiązania, będzie dodatkowym kosztem.

Istnieje jeszcze wiele innych funkcji, które możemy implementować na Twojej stronie. Oczywiście nie należy się obawiać aż tak bardzo ceny tego typu rozwiązań. Czasami dodanie funkcji zajmie tylko godzinę pracy i nie będzie drogie – w końcu część takich rzeczy realizowana jest za pomocą wtyczek.

Duże ceny zaczynają się dopiero przy w pełni indywidualnych funkcjach i rozwiązaniach, które zajmą znacznie więcej czasu naszym programistom. Mimo wszystko, jesteśmy gotowi realizować nawet takie zlecenia.

Innymi słowy w cenniku strony internetowej trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcjonalności, które w prosty sposób przekładają się na większą ilość niezbędnej do wykonania pracy przez programistów. 

Jak szybko zwróci się cena strony internetowej?

Wiele zależy od nieprzewidywalnych czynników, z tego powodu postaramy Ci się przybliżyć w jaki dokładnie sposób Twoja strona internetowa jest inwestycją, a nie utopieniem środków. W końcu cennik stron www wymaga wyjaśnień.

Przede wszystkim aktualny stan rzeczy jest taki, że o ile Twoja firma nie działa na bardzo małym obszarze i nie planuje dalszego rozwoju, można uzasadnić brak strony. Jeśli nie masz swojego portalu online albo chociaż wizytówki Google, to szansa na to, że trafią do Ciebie nowi klienci jest ekstremalnie niska.

Najzwyczajniej w świecie mało kto już dowiaduje się o różnego rodzaju usługach i firmach za pośrednictwem tradycyjnych źródeł. Zdecydowanie częściej szukamy rozwiązań w internecie. Z tego powodu, musi zależy Ci na tym, żeby Twoją działalność również dało się znaleźć w ten sposób.

Strona internetowa, to nie tylko dodatkowy kanał sprzedaży, ale często wręcz warunek do istnienia, jeśli Twoja konkurencja już ma swoje strony. Strona się zwraca za każdym razem, gdy uda Ci się pozyskać klienta.

Nawet jeśli bez strony udawało Ci się zdobywać klientów, chociażby dzięki call center, czy własnemu działowi sprzedaży, to strona internetowa ma jedną zaletę. Nie musisz jej płacić jak pracownikowi. Innymi słowy to zdecydowanie bardziej pasywny sposób generowania sprzedaży.

Choć inwestycja w stronę internetową może być jednorazowo dość wysoka, to pozwoli Ci osiągnąć bardzo niskie koszty pozyskania klienta. Ponadto może stać się też bazą, do której będziesz kierować ruch z reklam w internecie, jeśli się na nie zdecydujesz.

Dobrze przygotowana strona internetowa też w znaczny sposób upraszcza proces przedstawiania oferty Twojemu klientowi. Bardzo często nawet nie będzie konieczne jej dodatkowo powtarzanie przez sprzedawcę – Twoja strona już sama przekona klientów i przedstawi dokładnie oferowane przez Ciebie rozwiązania.

Ostatni czynnik, który wpływa na to, jak zwraca się Twoja strona internetowa jest w zasadzie niemożliwy do ocenienia w złotówkach. Mowa oczywiście o rozpoznawalności i zaufaniu, których zdobywanie jest o wiele prostsze ze stroną internetową.

To właśnie na niej możesz prezentować swoje realizacje, referencje i opinie klientów. Jeśli uda Ci się także osiągnąć wysoką pozycję, to bardzo szybko uzyskasz znaczy autorytet w swojej branży. Nie są to proste zadania, ale zawsze zaczynają się od założenia atrakcyjnej strony internetowej.

Jeśli zatem chcesz policzyć tempo zwrotu sprawdź, ile zyskuje Twoja konkurencja dzięki stronie. Sprawdź koszty pozyskanie klienta i policz, ilu klientów wystarczy, żeby Twoja strona się zwróciła. Gwarantujemy, że pozytywnie się zaskoczysz. 🙂

Ostatnia część ceny strony internetowej – Twoje zaangażowanie

No właśnie. Niestety, ale bez Twojej uwagi nie będziemy w stanie stworzyć idealnego serwisu.

Ale jak to?

Chcemy sprawić, żeby Twój sklep był dokładnie taki, jakiego chcesz. Z tego powodu będziemy potrzebować Twoich odpowiedzi, kontaktu i uwagi. Chcemy dać Ci kreację zgodną z Twoją wizją. 

Nie działamy bez Twojej zgody. Podczas tworzenia będziemy proponować różne warianty, grafik, tekstów, czy funkcji. Będziemy prosić Cię o potwierdzenie. Odrobina Twojego czasu, to cena, której nie uwzględnimy w cenniku strony internetowej, ale w nim w rzeczywistości jest.

Warto przy tym pamiętać, że zdecydowanie warto ją zapłacić. Często w kontakcie z Tobą będzie grafik, który będzie prosić o potwierdzenie kolejnych fragmentów układu graficznego Twojej strony.

Jeśli zdecydujesz się na pomoc copywritera w uzupełnianiu treści, to również on będzie prosić o akceptowanie treści.

Te procedury są niestety konieczne, żeby upewnić się, że projekt będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Nie chcemy też tworzyć innego wizerunku, niż Ty widzisz dla swojej firmy.

Oczywiście, nie zawsze musimy cię angażować w znacznym stopniu. Możemy zrobić zdecydowaną większość sami, jednak jeśli postanowisz coś zmienić w serwisie już po tym jak go ukończymy, to skomplikowanie takiego procesu wzrośnie. Lepiej zrobić wszystko dokładnie tak jak powinno być, zanim serwis ruszy. Lepiej żeby nie trzeba było naprawiać nowej strony. 

Cena strony internetowej – podsumowanie

Jak widzisz, cennik tworzenia i projektowania stron internetowych jest bardzo pojemnym pojęciem, w którym znajdziesz zarówno opcje za kilka tysięcy złotych, jak i te, których uruchomienie może kosztować kilkanaście tysięcy złotych.

Ostateczny koszt Twojej strony internetowej w dużej mierze zależy wyłącznie od Ciebie. Dokładniej ujmując, od tego, co dzięki jej projektowi graficznemu, strukturze, poziomowi rozbudowania, liczbie dostępnych funkcjonalności i szeregu innych zmiennych pragniesz osiągnąć i na ile możesz sobie pozwolić.

Oczywiście w dalszym ciągu nie znasz dokładnych cen, ale teraz wiesz już, z czego może wynikać cena i dlaczego mimo wszystko warto ją zapłacić.

Pamiętaj też, że gotową stronę internetową w dalszym ciągu można modyfikować i jeśli postawisz na naszą firmę, to będziemy mogli się tym zawsze dla Ciebie zająć. Jeśli po czasie jakiś fragment serwisu przestanie Ci się podobać, nie musisz się tym przejmować. Zawsze dokonamy zmian w rozsądnym terminie.

Ile kosztuje wykonanie strony internetowej w 2024 roku?

W 2024 roku koszt tworzenia stron internetowych zależy od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, użyte technologie, liczba funkcji, a także doświadczenie i renoma firmy zajmującej się tworzeniem stron. Strony typu wizytówki, które mają na celu jedynie prezentację podstawowych informacji o firmie, będą tańsze w porównaniu do rozbudowanych sklepów internetowych czy portali z zaawansowanymi funkcjonalnościami. W cenę zazwyczaj wlicza się projektowanie graficzne, kodowanie, optymalizacja pod kątem SEO oraz integracja z różnymi systemami zarządzania treścią (CMS).

Firmy często oferują różne pakiety usług, które mogą obejmować również wsparcie techniczne, aktualizacje i utrzymanie strony. Koszt może również wzrosnąć w przypadku konieczności dostosowania strony do specyficznych wymagań, takich jak integracja z systemami płatności, zaawansowane funkcje e-commerce czy optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, takie jak tworzenie treści, marketing internetowy czy analityka, które mogą być kluczowe dla sukcesu strony internetowej, ale również wpłyną na całkowity koszt projektu.

 

Naprawimy również ewentualne problemy techniczne. Możemy także wypromować Twój serwis, tak żeby przynosił Ci jeszcze większe dochody. Chcesz sprawdzić, ile może kosztować Twój wymarzony serwis www? Skontaktuj się z nami i odbierz całkowicie bezpłatną wycenę!

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna