Projektowanie stron internetowych zdecydowanie nie jest łatwe — szczególnie kiedy jesteśmy świadomi tego, jak wiele niuansów się za nim kryje. Nawet najlepsi specjaliści w dziedzinie designu się czasami mylą. Sprawdź, czy jeden z tych 5 popularnych błędów na stronach internetowych nie rujnuje Twojej sprzedaży! 

Najważniejsze punkty:

 • Cel strony internetowej: Pamiętaj, że strona to narzędzie biznesowe mające na celu generowanie sprzedaży, a nie tylko estetyczna wizytówka.
 • Niejasna nawigacja: Upewnij się, że Twoja strona jest łatwa do zrozumienia i nawigacja na niej jest intuicyjna, szczególnie w kontekście urządzeń mobilnych.
 • Brak zaufania: Inwestuj w SSL, szybkie ładowanie, ograniczanie pop-upów, i zapewnienie pełnych informacji o firmie wraz z potwierdzeniami zewnętrznymi.
 • Nieprzystosowanie do urządzeń mobilnych: Stosuj responsywny design, testuj kompatybilność z przeglądarkami mobilnymi i optymalizuj czas ładowania.
 • Brak dostosowania szablonu: Unikaj bycia kolejną kopiowaną stroną, wprowadź unikalne elementy, które odróżnią Cię od konkurencji.
 • Nieskuteczne CTA: Twoje wezwania do działania powinny być jasne, widoczne i strategicznie rozmieszczone, aby skutecznie przekładać się na konwersje.

Cel strony internetowej

Nie daj się zwieść, design to tylko część sukcesu. Twoja strona internetowa to przede wszystkim narzędzie biznesowe.

Zadaj sobie pytanie:

 • Czy moja strona generuje sprzedaż albo inne kluczowe metryki?

Jeśli nie, czas zastanowić się nad jej celem. Pamiętaj, wygląd to nie wszystko. Liczy się responsywność, szybkość ładowania i intuicyjna nawigacja.

Strona internetowa to nie tylko Twoja wizytówka w sieci; to dynamiczny sprzedawca, który pracuje non-stop. Jej zadaniem jest przekazywanie wartości i konwersja odwiedzających na klientów. Dlatego, zwróć uwagę, czy nie przeszkadza w tym nadmiernie skomplikowany design.

Użytkownik, wchodząc na stronę, chce łatwo znaleźć to, czego szuka i mieć jasność, jak z tego skorzystać. W przeciwnym razie nawet najpiękniejsza strona nie spełni swojego zadania.

Innymi słowy, znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy stroną wizualną a użytecznością to klucz do dobrej strony internetowej.

Bardzo ważne jest też to, żeby strona była przemyślana i koherentna. Nie powinny się na niej znajdować elementy, które do niczego nie prowadzą ani nie odnoszą się do oferty. Każde działanie powinno być celowe, jak w teatrze.

5 popularnych błędów w designie stron

Oto przewodnik po pięciu największych wpadkach w projektowaniu stron internetowych. Zapomnij o 'wizualnych fajerwerkach’ – teraz mówimy o błędach, które realnie wpływają na Twoje wyniki. Zobaczmy, co sprawia, że użytkownik czuje się jak na minowym polu, zamiast płynnie przepływać przez treści Twojej strony.

1. Niejasna nawigacja

Skomplikowana nawigacja to jak labirynt bez wyjścia. Każda sekunda frustracji użytkownika zwiększa ryzyko, że kliknie 'wstecz’.

Systemy reklamowe takie jak Google Ads, nie mają litości, nawet jeśli użytkownik wróci do wyszukiwania, to i tak zapłacisz za kliknięcie.

Innymi słowy, utracenie użytkownika to podwójna strata. 

Kiedy projektujesz nawigację, postaw się w roli osoby odwiedzającej Twoją stronę po raz pierwszy.

Czy łatwo jest znaleźć najważniejsze sekcje? Na urządzeniach mobilnych, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, uproszczenie nawigacji jest jeszcze bardziej kluczowe.

Warto też postawić sobie za punkt honoru, żeby Twoja strona główna dawała wszystkie niezbędne informacje bez wyjątku. Chociażby:

 • Czym zajmuje się Twoja firma?
 • Gdzie działacie?
 • Czemu to wam warto zaufać?
 • NAP (Nazwa firmy, jej adres i numer kontaktowy, przyda się też ten do supportu, jeśli dotyczy to Twojej działalności).

Jeśli użytkownik nie wie tego wszystkiego od razu, albo przynajmniej nie będzie mógł dotrzeć do tego od razu z poziomu głównej Twojej strony, to warto się zastanowić nad układem strony.

Twoja nawigacja powinna być:

 • Przejrzysta
 • Prosta
 • Ograniczona do niezbędnych zakładek
 • Zminimalizowana do jednego lub dwóch poziomów głębokości menu

2. Strona nie budzi zaufania

 • Brak SSL

Bezpieczeństwo to fundament zaufania online. Kiedy strona nie posiada SSL (Secure Socket Layer), jest to równoznaczne z otwartym przyznaniem się do lekceważenia prywatności użytkownika.

Przeglądarki często ostrzegają przed wejściem na takie strony, co może skutkować natychmiastową stratą potencjalnego klienta. Upewnij się, że Twoja witryna ma certyfikat SSL, który zapewnia szyfrowanie danych i pokazuje, że poważnie podchodzisz do ochrony informacji.

 • Wolne ładowanie strony

Prędkość ładowania strony to nie tylko kwestia wygody, ale także pierwsze wrażenie na temat Twojej marki. Strona, która ładuje się wolno, może wywołać frustrację i zniechęcenie, zanim jeszcze użytkownik zaznajomi się z ofertą.

To może nie tylko zniechęcić go do powrotu, ale również odzwierciedlać negatywny obraz Twojej firmy, sugerując, że inne jej aspekty, takie jak obsługa klienta czy jakość produktów, mogą być równie niesatysfakcjonujące.

 • Zbyt dużo pop-upów i okienek z zgodami

Zbyt wiele wyskakujących okien może przypominać przejście przez pole minowe pełne irytujących przeszkód. Pop-upy i ciągłe monity o zgodę mogą sprawić, że wizyta na stronie stanie się udręką zamiast przyjemności.

Dobra praktyka to minimalizowanie ich ilości i upewnienie się, że są one jak najmniej inwazyjne, tak aby nie odwracać uwagi od głównego przekazu strony.

 • Brak informacji o firmie

Transparentność to klucz do zaufania klienta. Gdy brakuje informacji o firmie, użytkownik może poczuć się niepewnie co do wiarygodności Twojego biznesu.

Strona powinna zawierać łatwo dostępne informacje o historii firmy, jej misji, wartościach, a także konkretnych przykładach wykonanych projektów i referencji od zadowolonych klientów. Dostępność pełnych danych kontaktowych i informacji o właścicielach firmy to niezbędne elementy, które budują wiarygodność.

 • Brak potwierdzenia o firmie poza stroną internetową

W dzisiejszym świecie weryfikacja online to standard. Jeżeli Twoja firma nie ma obecności w mediach społecznościowych, brakuje jej profilu w Google Business, czy nie ma wzmianek na innych stronach, użytkownik może mieć poważne wątpliwości co do jej istnienia.

Zainwestuj w budowanie solidnej obecności online, włączając do tego profesjonalne profile na platformach społecznościowych oraz zapewnienie, że Twoja firma jest łatwa do zweryfikowania na zewnętrznych portalach biznesowych i rejestrach spółek.

3. Nieprzystosowanie do urządzeń mobilnych

W erze smartfonów nieprzystosowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych to jak zapomnienie o połowie swoich klientów. Dla wielu użytkowników to urządzenie mobilne jest pierwszym kontaktem z Twoją marką, a także kluczowym elementem SEO. Oto co możesz zrobić, aby Twoja strona była przyjazna dla mobilnych surferów:

 • Responsywny design

Uprość swoją stronę tak, aby skalowała się i dostosowywała do różnych rozmiarów ekranów. Wykorzystaj elastyczne siatki i obrazy, które mogą się zmniejszać lub zwiększać bez utraty jakości. Upewnij się, że tekst jest czytelny, a przyciski wystarczająco duże do łatwego klikania.

 • Przetestuj kompatybilność z mobilnymi przeglądarkami

Nie wszystkie przeglądarki mobilne są stworzone równe. Przetestuj swoją stronę na różnych urządzeniach i przeglądarkach, aby zapewnić spójne doświadczenie dla wszystkich użytkowników. Użyj narzędzi do testowania kompatybilności, które pomogą Ci zidentyfikować i naprawić problemy.

 • Zoptymalizuj czas ładowania

Zmniejsz rozmiar zasobów strony, korzystając z kompresji obrazów i skryptów. Zastanów się nad implementacją leniwego ładowania, które wczytuje obrazy i treści tylko wtedy, gdy są one widoczne dla użytkownika.

To zapewni szybsze ładowanie się stron i lepsze doświadczenie użytkownika, szczególnie w sieciach mobilnych o ograniczonej przepustowości.

4. Kopia kopii kopii. Brak dostosowania szablonu

W świecie, gdzie każdy może być „designerem” dzięki gotowym szablonom, istotne jest, by nie stać się jednym z wielu odbić.

Szablony są świetne, ale używając ich bez personalizacji, ryzykujesz bycie nierozpoznawalnym w morzu podobieństw.

Oto jak możesz uniknąć pułapki „kopiowania kopii”:

 • Zastąp zdjęcia stockowe oryginalnymi

Unikalne zdjęcia przyciągają uwagę i budują autentyczność marki. Zamiast korzystać ze zdjęć, które widzieli wszyscy, zainwestuj w autorskie fotografie, które opowiedzą historię Twojej firmy i pokażą prawdziwe oblicze Twoich produktów czy usług.

 • Wybierz inne kolory niż konkurencja

Kolory mają ogromną moc i mogą wyróżnić Twoją stronę na tle innych. Zastanów się nad paletą barw, która będzie odzwierciedlała Twoją markę i jednocześnie odróżniała się od standardowych kolorów branżowych.

 • Niech humor zawita na stronie

Zapraszanie humoru do treści może nadać Twojej stronie charakter i osobowość. Wesołe, lekkostrawne treści nie tylko przyciągają uwagę, ale również pomagają stworzyć relację z odwiedzającymi.

 • Zastosuj inną animację niż wszyscy

Animacje mogą ożywić Twoją stronę, ale kiedy wszyscy korzystają z tych samych efektów, tracą na atrakcyjności. Wypróbuj nowe, kreatywne rozwiązania, które pozwolą Ci się wyróżnić i sprawią, że Twoja strona będzie zapamiętana.

 • Przedstaw informacje innym językiem

Zmiana tonu komunikacji i sposobu przedstawiania informacji może całkowicie odmienić odbiór strony. Eksperymentuj z różnymi formami wypowiedzi — może to być nieformalny, bezpośredni ton lub innowacyjne podejście do przedstawiania danych, które zaskoczy i zainteresuje użytkownika.

Przykład dobrego CTA

Nieskuteczne CTA

Call to Action (CTA), wezwanie do działania, to serce każdej kampanii marketingowej na stronie internetowej. Bez skutecznego CTA możesz pożegnać się z konwersjami. Twoje CTA powinno być nie tylko widoczne i dostępne w kilku strategicznych miejscach na stronie, ale również musi jednoznacznie komunikować oczekiwaną akcję.

Oto trzy fundamenty skutecznego CTA:

 • Wysoki kontrast i widoczność

Twoje CTA powinno się wyróżniać na tle innych elementów strony, aby przyciągnąć uwagę i skłonić do działania. Użyj żywych kolorów i wystarczającej przestrzeni wokół przycisku, aby z łatwością przykuć wzrok.

 • Jasne i konkretne przekazy

Komunikat w CTA musi być krótki i na temat. Użytkownik w mgnieniu oka powinien wiedzieć, co się stanie po kliknięciu. Unikaj ogólników;

„Kup teraz”, „Dowiedz się więcej” czy „Zarejestruj się na darmowy test” to przykłady jasnych, konkretnych komunikatów.

 • Strategiczne umiejscowienie

CTA nie może być ukryte lub umieszczone w miejscu, które odwiedzający zobaczą tylko przypadkiem. Powinno być umieszczone tam, gdzie naturalnie spoczywa wzrok podczas przeglądania strony, na przykład przy końcu sekcji z informacjami o produkcie lub w pobliżu świadectw klientów.

I jeszcze dwie złote rady dla tych, co myślą, że mają już wszystko dopięte na ostatni guzik:

 • Zaoferuj wartość dodaną

Zastanów się, co może skłonić użytkownika do kliknięcia. Może to być ekskluzywna oferta, dodatkowy bonus przy zakupie, lub krótkoterminowa promocja. Wyraźnie pokaż tę wartość w swoim CTA, aby podkreślić korzyści wynikające z akcji.

 • Testuj i optymalizuj

Nie bój się eksperymentować z różnymi wariantami CTA. Przeprowadzaj A/B testy, aby sprawdzić, które przyciski, frazy lub umiejscowienie przynoszą lepsze wyniki. Zbieraj dane i na ich podstawie optymalizuj swoje strategie CTA, dopasowując je do preferencji i zachowań Twojej grupy docelowej.

MinisterstwoReklamy to agencja, która zatrudnia doświadczonych grafików i programistów, którzy świetnie wiedzą jak radzić sobie z takimi problemami. Jeśli potrzebujesz gotowej strony internetowej, albo jej audytu, to nie szukaj dalej. Zadzwoń teraz: tel:+48791493287

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej