Wariantów SEO istnieje co najmniej kilkanaście. Bez zaskoczenia powinno być to, że znajdzie się wśród nich także takie, które odnosi się bezpośrednio do urządzeń mobilnych. A dlaczego? Aż 60% użytkowników korzysta z Google głównie na urządzeniach mobilnych, z kolei w Polsce 84% użytkowników mobilnych używa Google Chrome. To praktycznie gwarantuje, że prawie każde wyszukiwanie mobilne w Polsce będzie przez wyszukiwarkę (i przeglądarkę) Google (źródło: similiarweb.com).

Z tego też powodu nie powinna w żadnym wypadku nikogo dziwić postawa Google. Optymalizacja dla urządzeń mobilnych jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych, bo większość użytkowników Google to użytkownicy mobilni. Zapraszamy do lektury, dowiedz się, dlaczego i jak poprawić pozycjonowanie Twojej strony przy pomocy Mobile SEO.

Dlaczego Mobile SEO jest ważne?

Znaczenie strony przyjaznej dla urządzeń mobilnych

Posiadanie przyjaznej dla urządzeń mobilnych strony jest kluczowe dla sukcesu w mobile SEO. Użytkownicy oczekują, że strony będą łatwe do przeglądania na ich urządzeniach mobilnych, a kiepski UX może odrzucać od strony. Ważne jest zadbanie o to, aby wszystkie elementy widoczne na danej stronie. Powinny być:

 • czytelne na urządzeniach mobilnych

Jeśli jakiś obraz jest zbyt duży i nie dostosowuje się do wielkości ekranu smartfonu, to efekt będzie bardzo zabawny — strona będzie wyglądać całkowicie nieprofesjonalnie. Co więcej, pozycja Twojej strony w SERP też na pewno straci w takim wypadku.

 • ograniczenie elementów pop-up, czy FAB

Elementy takie jak okienka z zapisem do newslettera, ekrany z promocją, czy pole kontaktowe w formie pop-upu, mają to do siebie, że nawet jeśli są skuteczne, to są też irytujące. Szczególnie jeśli musisz szukać małego „X” żeby je zamknąć na ekranie smartfonu.

Wszelkie pop-upy to poważny problem na urządzeniach i Google także je bierze pod uwagę przy ocenianiu przydatności strony mobilnej. Pop-upy powinno się łatwo zamykać i nie powinny zasłaniać całych treści.

Indeksowanie „mobile-first”

Indeksowanie „mobile-first” to zasada, która dla niektórych może wydać się nieco nieprawdopodobna, a jednak jest prawdziwa. W pierwszej kolejności Google nie indeksuje strony desktopowej, tylko tą mobilną.

Oznacza to, że algorytm Google na bieżąco monitoruje Twoje mobile SEO, częściej niż wersji desktopowej. Nawet pomijając statystyki ze wstępu, nie powinno to dziwić. Duży ekran komputer znacznie lepiej przyjmie każdą pomyłkę i błąd niż kilka cali w Twoim telefonie.

Podobnie ma się sprawa z optymalizacją ładowania i tak dalej. Komputer jest zazwyczaj podłączony do lepszego źródła internetu, niż smartfon opierający się na 4G, czy 5G. Wszystko musi działać tak, aby strona była sprawna najpierw na telefonie, potem na komputerze — stąd doktryna „mobile-first”.

Jakie czynniki wpływają na mobile SEO?

Mobile SEO to tylko jeden z podrozdziałów całe kategorii SEO. Na pozycjonowanie mobilne mają wpływ także dokładnie te same czynniki, które wspominamy przy okazji każdego artykułu o SEO, takie jak:

 • treści wysokiej jakości nasycone słowami kluczowymi
 • atrakcyjność wizualna strony
 • przygotowanie mapy strony
 • struktura SILO strony

Czy zatem oprócz tych standardowych elementów mamy do czynienia z czymś bardziej skomplikowanym? Jak okazuje się, to tak i mobile SEO ma swoje dodatkowe czynniki rankingowe, które należy uwzględnić w każdej optymalizacji SEO.

Layout strony dla mobile SEO

Aby zapewnić wygodne doświadczenie użytkownika, strona powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby automatycznie dostosowywać swój layout do różnych rozmiarów ekranów. Oznacza to, że treść i elementy interfejsu powinny być elastyczne i dostosowywać się do rozmiaru ekranu, bez konieczności przewijania lub powiększania elementów.

Dzięki temu użytkownicy będą mogli swobodnie korzystać ze strony na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety i laptopy. Najczęściej tego typu efekty osiąga się przy pomocy kodu CSS, przy pomocy funkcji flexbox bądź grid. 

Elementy irytująco-zasłaniające strone mobilną

Pop-upy, banery reklamowe i inne elementy, które mogą być irytujące dla użytkowników, powinny być ograniczone lub usunięte. Takie elementy mogą zakłócać nawigację i interakcję użytkownika, co negatywnie wpłynie na jego doświadczenie związane z korzystaniem ze strony. Ograniczenie lub usunięcie tych elementów zwiększy zaufanie użytkowników do strony i zachęci ich do dalszego korzystania z niej.

Warto także uważać na tak zwane FAB, czyli lewitujące przyciski akcji. Na polskich stronach typowym przejawem FAB jest lewitująca słuchawka, która przenosi do pola kontaktowego na wielu stronach, bądź przycisk do zapisu do newslettera.

Nasza sugestia jest prosta. Na urządzeniach mobilnych lepiej zrezygnować z tego stylu promocji oferty. Bardzo utrudnia on nawigacje po stronie, pogarsza cały UX, boty Google także biorą to pod uwagę. A jeśli już musimy dodać taki element, to na prawdę trzeba się upewnić, że łatwo jest takiego FABa zamknąć.

Prędkość ładowania i responsywność strony mobilnej

Szybkość ładowania strony jest kluczowa dla doświadczenia użytkownika i widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Im szybciej strona się ładuje, tym lepiej. Strona powinna ładować się w ciągu kilku sekund, w przeciwnym razie użytkownicy mogą zrezygnować z jej odwiedzenia.

Szybkość ładowania strony można poprawić poprzez optymalizację obrazów, kompresję plików i użycie odpowiedniego serwera hostingowego.

Bardzo ważne jest także to, jak szybko strona będzie „aktywna” to znaczy, po jakim czasie nie będzie jej tylko widać, ale użytkownik będzie także mieć możliwość wchodzić z nią w interakcję. Istnieje bardzo wiele optymalizacji, które pozwolą szybciej ładować swoją stronę i zdecydowanie warto je implementować.

UX i bounce rate

User Experience i bounce rate to dwa czynniki, które są ze sobą praktycznie w 100% powiązane. Jeśli chcesz osiągać wysoką pozycję, to po pierwsze, Twoja strona musi dawać użytkownikom to, co im obiecuje. Szczególnie w przypadku mobile SEO, gdzie użytkownicy nie otwierają kilku stron naraz, tylko jedną, a potem wracają do SERP. Druga sprawa to UX Twojej strony.

Powinna być czytelna, elementy dostosowane do urządzeń mobilnych a całość ładna, przystępna i aktywna. Jeśli nie zadbasz o UX i treści (niestety w stronach mobilnych sama treść się raczej nie obroni), to z pewnością Twoja strona zacznie mieć szybko wysoki bounce rate. Bounce rate, czyli współczynnik odbić, to parametr, który wskazuje jaki procent użytkowników wrócił do strony wyników w krótkim czasie po wejściu na Twoją stronę.

W przypadku mobile SEO i stron mobilnych bounce rate może być wynikiem i UX, i kiepskich treści, i tego, że strona nie odpowiada na potrzeby użytkownika. Dla algorytmu nie ma to jednak większego znaczenia. Jeśli bounce rate jest wysoki, to strona przestaje być promowana w SERP. Z tego powodu trzeba zadbać o każdy z tych elementów z osobna.

Jak poprawić Mobile SEO mojej strony?

Aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkowników na urządzeniach mobilnych, projekt strony powinien być dostosowany do tego typu urządzeń. Oto kilka konkretnych metod, które można zastosować:

 • Responsywny projekt

Projekt responsywny dostosowuje wygląd i rozmieszczenie elementów strony w zależności od rozdzielczości ekranu. Dzięki temu strona będzie wyglądać dobrze na urządzeniach o różnej wielkości ekranu.

 • Prosty i przejrzysty interfejs

Projektując stronę na urządzenia mobilne, należy zachować prostotę i przejrzystość interfejsu. Unikaj zbyt wielu elementów na stronie oraz zastosuj jasne kolory i duże czcionki, aby ułatwić użytkownikom nawigację.

 • Optymalizacja szybkości ładowania

Strona powinna ładować się szybko, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie użytkownicy często korzystają z sieci komórkowej. Optymalizuj rozmiar plików i zastosuj techniki takie jak kompresja obrazów, aby zwiększyć szybkość ładowania strony.

 • Zoptymalizowane formularze

Formularze na stronie powinny być zoptymalizowane do użytku na urządzeniach mobilnych. Upewnij się, że są one łatwe do wprowadzenia na ekranie dotykowym i że są automatycznie skalowane do rozmiaru ekranu.

 • Optymalizacja wielkości tekstu i grafik, aby były łatwe do przeczytania na mniejszym ekranie

Szerokie obrazy nigdy nie wyglądają dobrze na urządzeniach mobilnych. Z tego powodu najczęściej są albo zeskalowane w dół (co naturalnie powoduje, że są małe i nieczytelne), bądź wycięte, czyli pokazuje się tylko ich fragment, najczęściej ten środkowy.

Drugi wariant jest lepszy dla czytelności strony. Trzeba jednak się upewnić, że takie wycięcie sprawi, że użytkownik dalej będzie widzieć, to co chcesz żeby widział na tej grafice. Z tego powodu zawsze upewniaj się, że przy zmianie rozmiaru ekranu komunikat pozostaje ten sam i dalej jest czytelny.

 • Uwzględnienie typów ekranów, takich jak ekrany dotykowe, które wymagają większej przestrzeni do nawigacji

Użytkowanie ekranu dotykowego jest zdecydowanie inne niż myszki. Jest przede wszystkim mniej precyzyjne. Jeśli jakieś elementy są blisko siebie, to kliknięcie tego właściwego może zająć nawet kilka prób.

Chyba nie musimy tłumaczyć, że to coś wprost fatalnego dla UX. Elementy powinny być od siebie odpowiednio oddalone, palec musi mieć przestrzeń, żeby kliknąć właśnie to co chce. Przycisk powinny być proporcjonalnie większe na urządzeniach mobilnych właśnie ze względu na niską precyzję ekranu dotykowego.

 • Unikanie elementów, które wymagają dodatkowych kliknięć lub scrollowania, aby uzyskać dostęp do ważnych informacji

Jeśli chcesz zatrzymać użytkownika mobilnego, to pamiętaj, że będzie to jeszcze większe wyzwanie niż w przypadku tego desktopowego. Szukając czegoś na telefonie chcesz to wiedzieć od razu.

Wszelkie dodatkowe kliknięcie i przewijanie niezbędne do znaleznia wartościowych informacji bardzo zirytuje użytkownika, zwłaszcza, że na małym ekranie telefonu nie są to wygodne działania. Miej to zawsze na uwadze, aby nie paść ofiarą wysokiego bounce rate-u.

Jak zwiększyć prędkość ładowania strony na urządzeniach mobilnych?

Optymalizacja plików graficznych

Pliki graficzne, takie jak obrazy i filmy, mogą mieć duży wpływ na prędkość ładowania strony. Dlatego ważne jest, aby zoptymalizować te pliki

Działania takie jak kompresja i zmniejszenie rozmiaru pozwalają znacznie poprawić prędkość ładowania strony. To proste i intuicyjne, im większy plik tym oczywiście dłużej się ładuje. Zresztą, nie ma chyba sensu udawać, że każdy element Twojej strony musi być w 4k. Na małym ekranie nawet elementy o stosunkowo niedużej rozdzielczości wyglądają świetnie.

Kompresję można przeprowadzić za pomocą narzędzi online, takich jak TinyPNG lub AdobeExpress. Podobną funkcjonalność ma wbudowany w system Windows Paint 3D. Pamiętajmy także o dobrze odpowiedniego formatu zapisu zdjęcia, najczęściej będzie to .JPEG. Warto też korzystać ze stron, które optymalizują rozmiary zdjęć. To ważne dla Mobile SEO Twojej strony.

Unikanie niepotrzebnych skryptów

Niektóre skrypty i aplikacje, takie jak wtyczki do wtyczek, mogą znacznie spowolnić ładowanie strony. Dlatego ważne jest, aby unikać niepotrzebnych skryptów i aplikacji i skupić się na tych, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania strony. Ponadto, duża ilość wtyczek to także większe ryzyko tego, że ktoś niepożądany dostanie się na stronę.

Niestety, ale wszelkie dziury we wtyczkach mogą łatwo doprowadzić do włamań na stronę, czy na tym, że na Twojej stronie znajdą się wirusy. To problemy, które potem rozwiązuje się tygodniami. Są czasochłonne w rozwiązywaniu i mogą na dłuższy czas spowolnić Twoją firmę. Stosuj tylko te aplikacje, rozszerzenia i wtyczki, które są konieczne.

Stosowanie Accelerated Mobile Pages (AMP)

AMP jest technologią, która pozwala na szybsze ładowanie strony na urządzeniach mobilnych. Polega ona na ograniczeniu zawartości strony i zastosowaniu specjalnego kodu HTML.

Dzięki temu strona ładuje się szybciej i poprawia się doświadczenie użytkownika. Powoduje także kolejkowanie ładowania różnych elementów strony. Dzięki temu użytkownik szybko może korzystać ze strony, a cała reszta jej zawartości będzie się doładowywać.

Testowanie i monitorowanie prędkości ładowania

Aby mieć pewność, że strona ładuje się szybko dla użytkowników, ważne jest, aby regularnie testować i monitorować prędkość ładowania. Można to zrobić za pomocą narzędzi, takich jak GTmetrix lub Google PageSpeed Insights. Warto także ręcznie się upewniać, że ze stroną jest wszystko w porządku po przeprowadzaniu wszelkich zmian.

Najzwyczajniej w świecie sprawdzaj na własną rękę jak wyglądają różne elementy strony na telefonie, czy obrazki wczytują się prawidłowo, czy elementy są aktywne.

To bardzo skuteczna i co najważniejsze, darmowa metoda. Ponadto zdecydowanie lepiej samemu dojść do problemu Twojej strony, niż czekać na to, aż to Google w Search Console wyświetli komunikat o tym, że Twoja strona jest niedostosowana do urządzeń mobilnych.

Używanie serwerów CDN

Serwery CDN pozwala na rozproszenie zawartości strony na wiele serwerów na całym świecie, co zwiększa szybkość ładowania. Dzięki temu użytkownik otrzymuje zawartość z najbliższego serwera, co zwiększa szybkość ładowania strony.

Podsumowanie

Jak widać istnieje na prawdę wiele różnych metod, które pozwolą Twojej stronie na zdobycie nowych szczytów w SERP przy pomocy SEO dla urządzeń mobilnych. W większości, metody są prostsze w implementacji niż w rzeczywistości brzmią.

Należy po prostu pamiętać o tym, że strona musi być czytelna i cały czas o to dbać. Zwyczajnie większość osób, które trafi na Twoją stronę zrobią to za pośrednictwem urządzenia mobilnego.

Również ważna jest prędkość i responsywność strony, która można poprawić na naprawdę wiele sposobów. To optymalizacja obrazków, redukcja ilości wtyczek, czy różne rodzaje drobnych optymalizacji takich jak zmiana sekwencji ładowania elementów strony, czy ograniczenie ilości wtyczek.

Mam nadzieję, że artykuł był pomocny, a jeśli chcesz skontakować się ze specjalistami SEO, czy też omówić strategię mobile SEO zapraszamy do kontaktu z naszymy konsultantami. Podaję numer. tel:+48791493287

FAQ

Dlaczego SEO dla urządzeń mobilnych jest tak ważne?

SEO dla urządzeń mobilnych jest ważne, ponieważ większość użytkowników internetu korzysta obecnie z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych pozwala zwiększyć widoczność strony internetowej, a tym samym zwiększyć liczbę potencjalnych klientów i przychodów.

Jak mogę poprawić swoje SEO dla urządzeń mobilnych?

Aby poprawić swoje SEO dla urządzeń mobilnych, należy przeprowadzić optymalizację strony internetowej pod kątem urządzeń mobilnych, taką jak np. ulepszenie szybkości ładowania strony, optymalizacja plików graficznych i unikanie niepotrzebnych skryptów. Również stosowanie technologii takich jak Accelerated Mobile Pages (AMP) i korzystanie z serwerów CDN może pomóc w poprawie SEO dla urządzeń mobilnych.

Czy możemy prowadzić działania SEO z urządzenia mobilnego?

Tak, można prowadzić działania SEO z urządzenia mobilnego. Istnieją aplikacje i narzędzia, które pozwalają na monitorowanie i poprawianie pozycji w wyszukiwarkach z poziomu urządzenia mobilnego.

Co to jest SEO dla urządzeń mobilnych?

SEO dla urządzeń mobilnych jest podejściem do optymalizacji strony internetowej, które kładzie nacisk na dostosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych i ułatwienie korzystania z niej przez użytkowników. Celem jest uzyskanie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Czy Mobile SEO się opłaca?

Tak, Mobile SEO jest opłacalne. W obecnych czasach coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych do wyszukiwania informacji w internecie. Dostosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych i ułatwienie korzystania z niej może zwiększyć ruch na stronie i poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży i zysków.

Ile kosztuje mobile SEO?

Koszt Mobile SEO może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość strony, stopień konkurencji w danej branży, potrzebne działania optymalizacyjne i wiele innych. W przypadku niewielkich stron, koszt może być niski, ale dla większych stron z wyższą konkurencją, koszt może być wyższy. Najlepiej skonsultować się z specjalistą SEO, aby uzyskać bardziej szczegółową wycenę.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej