Indeksowanie nowej strony internetowej to proces, który chcielibyśmy, aby trwał jak najkrócej, a strona została zaindeksowana najlepiej od razu — bez czekania. Jest to usprawiedliwione podejście, gdyż chcemy pochwalić się światu swoją nową witryną i rozpocząć nowy projekt jak najprędzej. W rzeczywistości często musimy jednak poczekać na zaindeksowanie się nowej strony www. Indeksowanie stron internetowych jest jednak dość skomplikowanym procesem, a w dalszej części wpisu wyjaśniamy, dlaczego indeksowanie nowej strony www trwa tak długo. 

Czas indeksowania

Odpowiadając na pytanie, dlaczego indeksowanie strony internetowej trwa tak długo, warto najpierw poznać najważniejsze informacje ogólne o indeksowaniu. Indeksowanie jest to proces sprawdzania witryny przez roboty Google. Roboty indeksujące co pewien czas wchodzą na strony internetowe dostępne w sieci oraz oceniają je pod różnym kątem. Następnie dodają strony wraz z oceną do indeksu, a te pojawiają się w wyszukiwarce Google na odpowiednich pozycjach w rankingu wyników wyszukiwania. Roboty indeksujące odwiedzają witryny z różną częstotliwością. Mogą to być codzienne wizyty lub np. cotygodniowe, a nawet comiesięczne. Zależy to od wielu czynników np. rozwoju strony czy ilości aktualizacji. Ogólnie czas pierwszego indeksowania strony może wynieść od 24 h do  nawet kilku — kilkunastu tygodni. 

Złożony i trudny proces

Pierwszym powodem, dla którego czas indeksowania nowej strony jest długi, jest fakt, iż indeksowanie jest złożonym i trudnym procesem. Wydaje Ci się, że jest to kilkusekundowe sprawdzenie i ocenienie strony? Nic bardziej mylnego. W procesie indeksowania udział bierze wiele zaawansowanych i złożonych algorytmów, a roboty indeksujące bardzo wnikliwie sprawdzają witryny. Google indeksuje również dziennie miliardy witryn na całym świecie, a całe przedsięwzięcie jest bardzo skomplikowane. Google potrzebuje czasu na to, aby odnaleźć naszą witrynę w kolejce, przeanalizować ją, stworzyć indeks strony i przesłać informacje zwrotne na swoje serwery. Roboty indeksujące sprawdzają naszą witrynę pod kątem nawet kilkuset czynników. Wykorzystywanych jest do tego kilkadziesiąt algorytmów, a uzupełnianie indeksu Google na serwerach również nie jest szybkim procesem z uwagi na ilość danych. 

Zbyt mało informacji o stronie 

Powodem, dla którego indeksowanie nowej strony internetowej może być długie, jest również zbyt mała ilość informacji o stronie. Roboty Google znacznie wolniej mogą odnajdywać i indeksować strony wykonane niepoprawnie czy niezgodnie z zasadami SEO. Mogą również potrzebować więcej czasu na sprawdzenie całej witryny, gdy serwis nie posiada odpowiedniej struktury podstron, linkowania itp. co często ma miejsce przy nowych serwisach. Dostosowanie strony internetowej do wyszukiwarki Google z pewnością pomaga w przyspieszeniu czasu indeksowania. 

Porada: Jeśli zależy Ci na szybkim zaindeksowaniu witryny, możesz to zrobić… ręcznie. W darmowym narzędziu Google Search Console istnieje opcja ręcznego zgłoszenia strony do zaindeksowania. Dodajemy przez takie działanie naszą stronę osobiście do kolejki, nie czekając na znalezienie witryny przez roboty. Nasza witryna będzie musiała jednak czekać pewien czas w kolejce do indeksowania, choć działanie to przyspieszy cały proces.

Interesuje Cię optymalizacja strony www? Zajrzyj koniecznie do tego wpisu!

indeksowanie-strony-www

Crawl budget

Crawl budget to dosłownie tłumacząc budżet indeksowania. W praktyce jest to pula mocy obliczeniowej, jaką dziennie może użyć Google do indeksowania naszej witryny internetowej. Jest to dość mało znany czynnik prawda? Zapewne obił Ci się o uszy przy okazji rozmowy o indeksowaniu, ale nie wiesz do końca czym jest i jak funkcjonuje? Crawl budget powstał w odpowiedzi na dużą ilość stron, które musi zaindeksować dziennie Google. W uproszczeniu crawl budget określa ilość podstron, jakie jest w stanie dziennie zaindeksować Google w naszej witrynie. 

Crawl budget składa się z crawl rate limit i crawl demand, czyli limitu indeksacji i częstotliwości indeksacji. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie obu czynników na wysokim poziomie a w konsekwencji zwiększanie całego crawl budget. Czynniki te zależą m.in. od konfiguracji technicznej strony czy dostosowania jej pod kątem User Experience. Crawl budget możemy sprawdzić w statystykach Google Search Console. Czynniki negatywnie wpływające na crawl budget, a w konsekwencji na długi czas indeksowania to:

  • błędy 404;
  • gigantyczna ilość podstron;
  • duplikacja treści;
  • spam i treści niskiej jakości.

Google posiada ograniczone możliwości sprzętowe, a co za tym idzie ograniczone możliwości indeksowania. Google przeznacza jedynie pewną część swoich zasobów na indeksowanie stron, skupiając się też na innych swoich usługach np. na działaniu wyszukiwarki czy serwisu YouTube. Jest to jeden z głównych powodów, dla których istnieje crawl budget. Nowe strony – szczególnie te obszerne mogą mieć zatem problem z szybką indeksacją wynikającą też np. z typowych błędów niedopracowania.

Nie robisz nic, aby ułatwić indeksowanie strony?

Bardzo częstym błędem, przez który czas indeksowania wydłuża się, jest brak wykonywania przez nas pewnych czynności. Samodzielnie możemy ułatwić proces indeksowania robotom Google. Roboty indeksujące znacznej szybciej w pewnych okolicznościach będą pozycjonowały naszą stronę www. Z pewnością działaniami ułatwiającymi indeksowanie witryny jest stworzenie aktualnej mapy strony. Dobrym pomysłem jest również stworzenie linkowania wewnętrznego, czyli sieci linków łączących poszczególne podstrony serwisu. Nie bez znaczenia pozostaje linkowanie zewnętrzne, które pomaga robotom szybciej zauważyć naszą witrynę przy okazji wizyt na innych stronach www. 

Skorzystaj z naszej pomocy i zindeksuj witrynę szybciej!

Zależy Ci na szybkim zaindeksowaniu swojej strony internetowej tuż po założeniu lub po wprowadzonych zmianach? Skontaktuj się z nami! Posiadamy jako specjaliści niezbędną wiedzę, doświadczenie i zaplecze merytoryczne. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania oraz pomożemy zarówno indeksować, jak i pozycjonować stronę www. Korzystając z usług specjalistów, masz pewność, że witryna zostanie zaindeksowana najszybciej jak to tylko możliwe!

 

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń - bezpłatna infolinia:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Adriana Wrochna