Prowadzisz sklep internetowy, a może oferujesz niezbędną na rynku usługę? Niezależnie od odpowiedzi, jedno będzie pewne. Najpewniej potrzebujesz reklamy. To sama reklama często decyduje o tym, kto stanowi lidera na rynku lokalnym, a kto ledwo wiąże koniec z końcem. Jeśli chcesz zdobyć nowych klientów, to czytaj artykuł do końca. 

Co reklamować, a czego nie reklamować?

Jeśli pojawia się w Twojej głowie pytanie co warto reklamować, to odpowiedź jest bardzo prosta. W zasadzie wszystko.

O ile na Twoje produkty nie jest nałożona bardzo niska marża, albo nie masz ograniczeń co do ilości klientów, których możesz przyjąć, to reklama zawsze będzie się opłacać.

Reklama online jest tania, często o wiele tańsza niż wynajęcie baneru w centrum miasta. Dodatkowo osiąga znacznie lepsze efekty niż banery, które często padają ofiarom „ślepoty banerowej”.

A czy reklama na pewno przynosi efekty?

Kiedyś odpowiedź na to pytanie mogła być niejednoznaczna. Tradycyjne metody reklamy nie pozwalają na dokładne mierzenie jej efektów. Zupełnie inaczej jest w przypadku reklamy internetowej i to niezależnie od tego, czy działasz w sieci, czy stacjonarnie.

Dlaczego? Bo w reklamie produktów i usług w internecie wszystko da się zmierzyć, co do akcji, co do sprzedaży, co do klienta.

W przypadku marketingu produktów ze sklepów internetowych jest to dość oczywiste. Każda sprzedaż jest rejestrowana.

Jeśli prowadzisz reklamę w Google Ads, albo Facebook Ads to każda sprzedaż w wyniku reklamy będzie zapisana w managerze reklam. A to wszystko dzięki linkom śledzącym i cookies.

Jak reklamować produkty w internecie – zwrot z reklamy

Zwrot z reklamy online też potrafi być zaskakująco duży. 5-krotny, czy nawet 10-krotny ROAS (zwrot z kosztu reklamy) nie jest niczym rzadkim w przypadku reklamy produktów w internecie. 

A co z reklamą lokalną? 

Jest dokładnie tak samo. Prowadzisz firmę usługową? Niezależnie od branży możesz się skutecznie reklamować i zapełnić kalendarz klientami. Prowadzisz restauracje z dowozem? Reklama pomoże Ci znaleźć klientów. Dosłownie nie ma tutaj ograniczeń. 

Podsumowując, nieważne jaka jest Twoja oferta — dzięki reklamie wyróżnisz się na tle konkurencji, albo ją dogonisz (żeby później ją przegonić). 

Sposoby reklamy produktów w internecie

Wiedza o tym, jak reklamować produkty w internecie nie jest niczym szczególnie ukrytym, bądź niedostępnym. Wiele zależy od tego w jakim stadium jest w tej chwili Twoja sprzedaż online.

Reklamowanie sklepów internetowych jest prostsze niż reklamowanie sklepów stacjonarnych. Wiele rozwiązań jest bardzo łatwych do wdrożenie w tej pierwszej sytuacji.

Zanim zaczniesz się reklamować…

W pierwszej kolejności upewnij się, że z Twoją stroną internetową jest wszystko w porządku. Chodzi zarówno o aspekty czysto techniczne, jak i te wizualne:

  • wygląd sklepu – schludny, nowoczesny, budzący zaufanie i czytelny
  • poprawność i aktualność informacji w Twoim sklepie
  • podstawowa optymalizacja pod SEO
  • dobrze działający system płatności i wysyłek 
  • jasna polityka zwrotów, wysyłek i gwarancji (jeśli dotyczy Twojego asortymentu)

Jeśli każda z tych rzeczy ma się w porządku, to na 100% udaje Ci się już generować sprzedaż z ruchu organicznego (to jest wyszukiwarki). Płatna reklama będzie do tego dodatkiem, który pozwoli Ci przenieść zyski na wyższy poziom.

Jeśli nie masz takich sprzedaży, to bardzo prawdopodobne, że SEO Twojej strony kuleje. Strony mogą nie być poprawnie indeksowane przez wyszukiwarki. To często wynik niedociągnięć technicznych (błędów, blokad, nieprawidłowej konfiguracji mapy xml, czy pliku robots.txt).

Równie często to wynik treści, które nie są czytelne dla robotów wyszukiwarki, nawet jeśli są bardzo dobre z perspektywy użytkownika. Chodzi po prostu o słowa kluczowe.

Podstawy SEO Twojej strony

Jeśli podejrzewasz, że masz taki problem, to warto zainteresować się audytem SEO. Z jego pomocą łatwiej zbadać każdy z tych elementów, który może powstrzymywać Twoją stronę przed sprzedażą. Często jest to ważniejsze niż sama płatna reklama

A co jeśli nie chcesz inwestować w tej chwili w usługi agencji? Sprawdź te rzeczy:

  • prędkość ładowania strony 

Kluczowy czynnik w pozycjonowaniu strony. Jeśli Twój hosting, albo system zarządzania treścią niedomaga, to ciężko będzie o sprzedaże. Sprawdzisz to w Google Search Console

  • robots.txt i mapa strony

Upewnij się, że robot indeksujący Google nie ma zablokowanego dostępu do Twojej strony. Upewnij się, że podstrony, które chcesz promować w wyszukiwarce, są indeksowane i nie są zablokowane do indeksacji.

  • usunięte strony, błędy i zmiany treści 

Mało co psuje SEO tak bardzo jak błędy 404 i błędy w przekierowaniach. Upewnij się, że nie ma ich na Twojej stronie. Możesz to zbadać wykorzystując popularne narzędzia SEO, takie jak YoastSEO, czy Ahrefs.

  • treści i nasycenie słowami kluczowymi 

Upewnij się, że sklep jest poprawnie podzielony na kategorie produktowe i że algorytm wyszukiwarki będzie mógł się dowiedzieć, o czym jest Twoja strona. Zgłaszaj także nowe strony do indeksacji.

Jak zacząć się reklamować w internecie?

Jeśli podstawy SEO masz już z głowy i nie ma możliwości, że wystąpiły jakieś poważne problemy, to teraz pora przejść do meritum.

Podstawowe informacje, to systemy reklamy i jej metody, które są do Twojej dyspozycji.

  • Pozycjonowanie
  • Reklama Google Ads
  • Reklama Facebook Ads
  • Content marketing

O każdej z nich można opowiedzieć naprawdę, naprawdę dużo.

kroki do stworzenia efektywnej reklamy

Tabela porównująca systemy reklamy produktów

 

Metoda Reklamy Cena reklamy Długość efektów z reklamy Jak szybko są efekty reklamy? Trudność metody reklamy Zaleta Wada
Pozycjonowanie Od kilkuset złotych miesięcznie Długotrwałe Powolne Trudna Przynosi długotrwałe efekty, buduje zaufanie Wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, efekty są widoczne późno
Reklama Google Zależna od produktów, które chcesz reklamować Krótkotrwałe, podczas płatności Od razu Średnia Pokazuje się zawsze tym, którzy szukają tego co oferujesz W niektórych branżach wysokie koszty
Reklama Facebook Przy odpowiedniej konfiguracji niska, od około 40 złotych tygodniowo Krótkotrwałe, podczas płatności Od razu Łatwa Duży zasięg, możliwość skierowania do konkretnej grupy odbiorców Automatyczna reklama liberalnie dysponuje budżetem
Content Marketing Zależna od jakości i ilości treści Długotrwałe Powolne Średnia do trudna Buduje zaufanie i długotrwałe relacje z klientami Wymaga inwestycji w tworzenie wartościowych treści, efekty są widoczne późno

 

Jaką reklamę produktów wybrać dla mojej firmy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy system ma swoje wady i zalety. Najwięcej zależy od tego co oferujesz i to, jak wiele czasu chcesz poświęcić na reklamę.

Jeśli działasz samemu, to zdecydowanie odradzamy SEO. To trudna praca na własną rekę i często w rzeczywistości tańsze jest wybranie specjalisty niż robienie tego samemu.

To, co oferujesz, także wpływa na dobór reklamy. Jeśli oferujesz towar, który nie zawsze cieszy się wysokim powszechnym popytem — na przykład oferujesz materiały budowlane — wtedy lepiej wybrać reklamę w Google niż na Facebooku.

reklama w google vs na facebooku, która jest lepsza?

Z kolei jeśli sprzedajesz asortyment, który jest zawsze chodliwy i ludzie często kupują go spontanicznie, to reklama na Facebooku będzie najlepszą opcją.

Wiele sklepów oferujących produkty takie, jak elektornika czy odzież, generuje znaczną większość sprzedaży właśnie dzięki takim reklamom.

Poniżej tabelka, dzięki której łatwiej Ci będzie podjąć decyzję.

 

Metoda Reklamy Przykładowe Branże
Pozycjonowanie E-commerce, Usługi lokalne, Firmy IT
Reklama Google Turystyka, Usługi finansowe, E-commerce, Budownictwo
Reklama Facebook Moda, Gastronomia, Eventy, Elektronika użytkowa
Content Marketing Firmy IT, Usługi edukacyjne, Zdrowie i fitness

 Jak reklamować produkty w Google Ads? 

Reklamowanie produktów w Google Ads jest skutecznym sposobem na zwiększenie zasięgu i sprzedaży. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą Ci w tym procesie.

1. Utwórz konto w Google Ads

Najpierw musisz zarejestrować się w Google Ads. To jest prosty proces, który wymaga podania niektórych podstawowych informacji o Twojej firmie.

2. Poznaj podstawy Google Ads

Zanim zaczniesz, warto zapoznać się z podstawami Google Ads. Google ma doskonałe Centrum Pomocy Google Ads, które zawiera mnóstwo informacji i poradników na temat korzystania z platformy.

3. Utwórz swoją pierwszą kampanię

Po zarejestrowaniu się i zaznajomieniu z platformą, możesz utworzyć swoją pierwszą kampanię. Wybierz typ kampanii (na przykład „Sprzedaż” lub „Leady”), ustaw budżet, wybierz grupę docelową, a następnie dodaj swoje słowa kluczowe i reklamy.

4. Zrozum i skonfiguruj Google Merchant Center

Google Merchant Center to narzędzie, które pozwala sprzedawcom przesyłać sklepy i informacje o produktach bezpośrednio do Google, co umożliwia pojawianie się tych produktów w wynikach wyszukiwania, Google Shopping i Google Ads.

Musisz skonfigurować konto Merchant Center, przesłać swoje informacje o produkcie, a następnie połączyć je z Google Ads, aby wyświetlać reklamy produktów.

5. Monitoruj i optymalizuj swoje kampanie

Po uruchomieniu kampanii, ważne jest, aby regularnie sprawdzać jej wyniki i optymalizować działania w celu poprawy wyników.

Przykładowa kampania Google Ads i merchant center

Google Merchant Center to narzędzie, które pozwala sprzedawcom przesyłać sklepy i informacje o produktach bezpośrednio do Google, dzięki czemu produkty te mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google, Google Shopping i Google Ads.

W Google Merchant Center tworzysz swój feed produktów – jest to zestaw danych o produktach, które oferujesz. Każdy produkt musi mieć unikalny identyfikator, a opisy muszą być aktualne i precyzyjne. Po skonfigurowaniu konta Merchant Center i przesłaniu informacji o produkcie, musisz połączyć je z Google Ads, aby móc wyświetlać reklamy produktów.

Tworzenie Kampanii w Google Ads

Zacznij od utworzenia nowej kampanii w Google Ads. Wybierz „Kampania zakupów” i zidentyfikuj swoje konto Merchant Center, które chcesz powiązać z kampanią.

Następnie, ustaw cel kampanii, na przykład „Sprzedaż”, ustaw budżet dzienny, a następnie skonfiguruj ustawienia reklam.

W przypadku kampanii zakupów, Google Ads automatycznie generuje reklamy na podstawie informacji zawartych w feedzie produktów z Merchant Center.

Po utworzeniu kampanii, Google rozpocznie wyświetlanie twoich reklam użytkownikom, którzy szukają produktów podobnych do tych, które oferujesz. Możesz monitorować wyniki swojej kampanii bezpośrednio w Google Ads.

Przykładowa Kampania dla Sklepu Budowlanego

Załóżmy, że prowadzisz sklep budowlany i chcesz promować dachówki trapezowe. Twój feed produktów w Google Merchant Center zawierałby wszystkie informacje o dachówkach, takie jak ceny, opisy, zdjęcia, informacje o dostępności, itp.

Gdy już skonfigurujesz swoje konto Google Merchant Center, połącz je z Google Ads i utwórz nową kampanię zakupów.

Zdefiniuj swój cel – na przykład, zwiększenie sprzedaży dachówek trapezowych – ustaw budżet, i gotowe. Google Ads automatycznie generuje reklamy na podstawie feedu produktów, a Twoja kampania jest gotowa do startu.

Pamiętaj o monitorowaniu wyników i optymalizacji kampanii, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Możliwe jest na przykład dostosowanie ofert dla określonych produktów lub grup produktów, dostosowanie celowania geograficznego, czy testowanie różnych wariantów reklam.

5 kluczowych zasad Google Ads

1. Zrozumienie celów biznesowych: Przed rozpoczęciem reklamy w Google Ads, musisz dokładnie zrozumieć, czego chcesz osiągnąć. Czy to zwiększenie ruchu na stronie, zwiększenie konwersji, czy może zwiększenie rozpoznawalności marki? Definiowanie celów pomaga w skupieniu się na tym, co jest najważniejsze i pozwala na skonstruowanie skutecznej strategii reklamowej.

2. Dobór odpowiednich słów kluczowych: Słowa kluczowe są podstawą kampanii w Google Ads. Dobór odpowiednich słów kluczowych, które są zgodne z tym, czego szukają potencjalni klienci, jest kluczowe dla skutecznej kampanii. Narzędzie Planer słów kluczowych Google może pomóc w tym procesie.

3. Optymalizacja strony docelowej: Reklama to tylko pół sukcesu. Kiedy użytkownicy klikają na reklamę, trafiają na stronę docelową. Musi ona być dobrze zoptymalizowana, aby skłonić użytkownika do wykonania pożądanej akcji – czy to zakupu, zapisu na newsletter czy wypełnienia formularza kontaktowego.

4. Testowanie i optymalizacja: Świat reklamy online jest dynamiczny, a to, co działa dzisiaj, może nie działać jutro. Dlatego ważne jest ciągłe testowanie różnych elementów kampanii – od słów kluczowych, przez teksty reklam, aż po strony docelowe. Na podstawie zebranych danych można optymalizować kampanię, aby osiągać lepsze wyniki.

5. Monitorowanie wyników: Bez analizy efektów, nie wiesz, czy Twoja kampania jest skuteczna. Google Ads dostarcza wiele danych, które pozwalają monitorować wyniki kampanii. Wskazówki, takie jak CTR (Click Through Rate – wskaźnik klikalności), konwersje, koszt na konwersję i wiele innych, powinny być regularnie analizowane i wykorzystywane do optymalizacji kampanii.

Jak reklamować produkty w Facebook Ads?

Facebook Ads to najlepsza opcja dla początkująch. Nie jest przesadnie złożona, a daje adekwatne efekty. 

1. Utwórz konto reklamowe w Facebook Ads

Zacznij od utworzenia konta reklamowego na Facebooku. Jest to pierwszy krok do uruchomienia kampanii reklamowej.

2. Zapoznaj się z podstawami Facebook Ads

Facebook oferuje rozległe Centrum Pomocy, które zawiera szczegółowe poradniki i informacje na temat korzystania z platformy reklamowej. Zapoznaj się z zasadami i najlepszymi praktykami Facebook Ads, aby maksymalizować skuteczność swoich kampanii.

3. Utwórz swoją pierwszą kampanię

Po zarejestrowaniu się i zapoznaniu się z platformą, jesteś gotowy na utworzenie pierwszej kampanii. Wybierz cel kampanii (np. „Ruch na stronie”, „Zaangażowanie”, „Konwersje”), ustal budżet, wybierz grupę docelową i stwórz swoje reklamy.

4. Zrozum i skonfiguruj Pixel Facebooka

Pixel Facebooka to mały fragment kodu, który umieszcza się na swojej stronie internetowej, aby śledzić działania użytkowników i mierzyć efektywność reklam. Dzięki Pixelowi, możesz tworzyć listy remarketingowe, mierzyć konwersje i optymalizować swoje kampanie pod kątem konkretnych działań na stronie.

5. Monitoruj i optymalizuj swoje kampanie

Po uruchomieniu kampanii, regularnie sprawdzaj jej wyniki i dokonuj niezbędnych optymalizacji, aby zwiększyć jej skuteczność.

Dla przykładowego sklepu odzieżowego sprzedającego sukienki, kampania mogłaby być skierowana na kobiety w wieku 20-35 lat z zainteresowaniem modą.

Reklama mogłaby pokazywać różnorodność dostępnych wzorów i kolorów sukienek, a także podkreślać wysoką jakość materiałów i korzyści z zakupu w sklepie, takie jak darmowa wysyłka czy szybka realizacja zamówień.

5 kluczowych zasad reklamy Facebook Ads

1. Celowanie demograficzne: Facebook oferuje niesamowicie precyzyjne opcje targetowania. Wykorzystaj je, aby dotrzeć do swojej docelowej grupy. Nie ograniczaj się tylko do podstawowych demograficznych, takich jak wiek i płeć, ale wykorzystaj także zainteresowania, zachowania, a nawet połączenia użytkowników.

2. Wykorzystaj multimedię: Reklamy na Facebooku, które zawierają multimedia, takie jak filmy czy animacje, często przyciągają więcej uwagi niż statyczne obrazy. Znajdź kreatywny sposób na pokazanie swojego produktu lub usługi.

3. Wykorzystaj narzędzia retargetingowe: Dzięki Pixelowi Facebooka, możesz kierować swoje reklamy do osób, które już odwiedziły Twoją stronę, ale nie dokonały konwersji. Jest to skuteczny sposób na przypomnienie im o Twojej marce i zaoferowanie im dodatkowej wartości.

4. Testuj różne formaty reklam: Facebook oferuje różne formaty reklam, takie jak pojedyncze obrazy, wideo, karuzele, reklamy na pełnym ekranie, itp. Sprawdź, który format najlepiej działa dla Twojej marki i produktu.

5. Zrozum reguły Facebooka: Facebook ma konkretne zasady dotyczące treści reklam. Zrozumienie i przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla utrzymania zdrowego konta reklamowego i uniknięcia potencjalnych problemów, takich jak zawieszenie konta czy odrzucenie reklam.

O czym pamiętać tworząc jakąkolwiek reklamę?

Tworzenie efektywnych kampanii reklamowych nie jest proste i wymaga przemyślanej strategii. Zastosowanie tzw. „strzelania na oślep” i marnowanie budżetu na przypadkowe działania może być nie tylko nieskuteczne, ale też kosztowne. W reklamie liczy się kontrola, dokładne planowanie i znajomość specyfiki danego kanału promocji.

Kontrola i mierzalność efektów: Każda aktywność reklamowa powinna być monitorowana i mierzona. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości, a także optymalizacja działań w celu zwiększenia efektywności.

Zrozumienie potrzeb klienta: Reklama powinna spełniać oczekiwania potencjalnego klienta i dostarczać mu rozwiązania, które szuka. Tylko wtedy ma szansę na przekształcenie go w klienta. Wiedza o tym, co skłania klienta do zakupu, jest kluczem do stworzenia skutecznej reklamy.

Profesjonalizm i jakość wizualna: Żyjemy w erze obrazu. Grafika i design reklamy mają ogromne znaczenie. Profesjonalne, atrakcyjne wizualnie reklamy przyciągają uwagę i budują pozytywny wizerunek marki.

Przemyślany tekst reklamy: Reklama powinna składać się z krótkiego, przekonującego przekazu, który trafia do celu. Tekst powinien być dobrze napisany, zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorcy.

Znajomość specyfiki kanału reklamowego: Każdy kanał reklamowy ma swoje unikalne cechy i wymaga indywidualnego podejścia. Reklama w Google Ads różni się od reklamy na Facebooku. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu.

Psychologia sprzedaży: Zrozumienie motywacji, które skłaniają klientów do zakupów jest kluczowe. Wykorzystanie technik psychologicznych, takich jak budowanie poczucia pilności, czy zasada wzajemności, może zwiększyć skuteczność reklamy.

Testowanie różnych podejść: Rzadko kiedy pierwsza wersja reklamy jest tą najskuteczniejszą. Testowanie różnych wariantów reklamy – różnych grafik, tekstów, grup docelowych czy budżetów – pozwala na wybór najbardziej efektywnych rozwiązań.

Pamiętaj, że każda kampania reklamowa to proces. Rzadko kiedy osiąga się sukces od razu. Kluczowe jest ciągłe monitorowanie, optymalizacja i dostosowywanie strategii do zmieniających się warunków.

Podsumowanie 

Jak reklamować produkty w internecie? Najlepiej zaczynając teraz. Po tym artykule z pewnością już lepiej rozumiesz na czym polega reklama w internecie.

Teraz jedyna kwestia to przejść do działania. Pamiętaj o tym, że nie każda reklama jest dobra, ale reklama nieskuteczna, często jest droższa od tej, która faktycznie przynosi efekty.

To nie tylko pieniądze, ale też Twój czas. Przed rozpoczęciem reklamy upewnij się, że dobrze rozumiesz zasady systemu z którego korzystasz. 

A co jeśli nie masz na to czasu? 

Wtedy może pomóc Ci Ministerstwo Reklamy. Nie będę Cię przynudzać marketingowym przekonywaniem. Znamy się na rzeczy, a reklamę robimy szybko i skutecznie. Zainteresowaliśmy Cię?

Zapraszamy na niezobowiązującą rozmowę z naszym konsultantem. Tutaj numer: tel:+48791493287

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej