Google bez przerwy zaskakuje nas częstotliwością zmian. Praktycznie nie ma miesiąca, żeby się coś nie działo. Tym razem jednak zmiany są poważniejsze dla użytkowników. Grozi nawet utrata konta i wszystkich danych! Dowiedz się, kogo dotyczy, jak jej uniknąć i czemu Google podejmuje tak skrajne kroki. 

Koniec subskrypcji w Google News 

Usługa Google News funkcjonuje już od bardzo wielu lat na rynku. Za jej pośrednictwem można było zakupić subskrypcje do wirtualnych czasopism, niektórych dostępnych na naszym rynku tylko za pośrednictwem tej usługi. 

Mimo to Google zdecydował się na zakończenie wsparcia dla tej części usługi Google News. Zostanie zawieszona dokładnie 18 grudnia 2023 roku. Google jednak pozostaje uczciwe wobec swoich użytkowników, z tego też powodu: 

 • Użytkownicy będą mogli pobrać zakupione wcześniej czasopisma
 • Otrzymają zwrot pieniędzy za subskrypcje czasopism, które będą już niemożliwe do zrealizowania 

Google usuwa konta osobiste 

Kolejną poważną zmianą jest nowa polityka Google dotycząca kont osobistych. 

 • Jeśli Twoje konto osobiste w Google nie było aktywne przez 2 lata, to grozi mu usunięcie po 18 grudnia 2023 roku! 

To szczególnie ważna informacja dla użytkowników, którzy posiadają stare maile w Google, na których posiadają stare, ale ważne informacje. Innymi potencjalnie tracącymi na decyzji Google są osoby korzystające z darmowych gigabajtów na dysku Google na kilku kontach. 

 • Jak Google określa aktywność na koncie? 

Żeby konto było uznane za aktywne, to musi wystąpić na nie przynajmniej jedno logowanie w okresie dwóch lat. W innym wypadku istnieje ryzyko, że algorytm Google zwyczajnie usunie dane konto.  

Kto nie jest zagrożony usunięciem konta Google?

Ta aktualizacja polityki dotyczącej kont dotyka całe szczęście na tę chwilę tylko i wyłącznie kont osobistych.

Innymi słowy, Twoje konta w organizacjach, takich jak szkoły, czy firmy są w 100% bezpieczne. Przynajmniej jeśli chodzi o tę decyzję Google. 

Przeczytaj też: Wielka zmiana cen ChataGPT 

Jak uniknąć usunięcia konta przez Google? 

Biorąc pod uwagę, że jedyną normą jest bliżej nieopisana aktywność, to śmiało możemy założyć, że w tej funkcji sprawdzą się praktycznie wszystkie działania wykonywane za pośrednictwem danego konta. 

Innymi słowy:

 • logowanie
 • wejście na pocztę
 • użycie przeglądarki zsynchronizowanej z danym kontem 
 • korzystanie z aplikacji połączonej z kontem Google
 • aktywne urządzenie z android zsynchronizowane z kontem Google 
 • i wiele innych…

wystarczą, żeby Twoje konto było bezpieczne.

Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie podali kilku praktycznych wskazówek dla użytkowników, którzy mają wiele kont, ale nie są pewni, czy uda im się pamiętać o logowaniu na konto raz na dwa lata… 

Przydatne sposoby na pomoc dla naszej pamięci:

 • Zaloguj się na platformie YouTube na telewizorze rzadziej używanym kontem 
 • To samo możesz zrobić na jednym ze swoich innych urządzeń, na przykład laptopie — Twoje główne konto może być za to przypisane do Twojego telefonu 
 • Przypomnienie w kalendarzu Google też powinno się sprawdzić 
 • Nie licz na to, że będziesz pamiętać. Na pewno zapomnisz (to raz na dwa lata!) 
 • Logując się do nowej usługi, subskrypcji, programu, czy aplikacji jakiegoś sklepu skorzystaj z drugorzędnego konta Google 

Jak Google argumentuje zmiany? 

Zdaniem Google zmiany dotyczące polityki podtrzymywania kont wynikają przede wszystkim z zagrożenia wynikającego z nieaktywnych kont

Konkretniej, zdaniem firmy, konta, które są nieaktywne, są bardziej podatne na ataki.

Użytkownik niepamiętający o istnieniu takiego konta, z całą pewnością nie zauważy, jeśli jego dane zostaną skradzione, a konto użyte do nieodpowiednich celów. 

Z całą pewnością to też kwestia kosztu utrzymania takich kont przez Google, jednak takiej informacje w komunikacie nie znajdziemy. 

Musimy jednak w tym miejscu wraz z Google zaapelować — bezpieczeństwo naszych danych jest ważne. Z tego powodu, kontrolujmy nasze konta (nawet te nieużywane) – warto też kontrolować, czy nasze hasła nie wyciekły w żadnym wycieku danych (zwłaszcza jeśli używamy tych samych haseł na wielu platformach). 

Co z moimi danymi z usuniętego konta? 

Google świetnie zdając sobie sprawę z tego, że użytkownicy są zapominalscy, a i często niedoinformowani, wychodzi naprzeciwko problemowi. 

 • Google przed usunięciem konta będzie wysyłać ostrzeżenie o nieaktywności, wraz z sugestią o zabezpieczeniu danych (na przykład przenosząc je na inny dysk) 

Z tego też powodu utrata danych nie będzie aż tak oczywista. Warto jednak korzystać z kilku kopii zapasowych — chociaż jednej fizycznej i jednej w chmurze. 

No dobrze, ale co jeśli powiadomienie też przegapimy? 

 • Wtedy utracimy dane bezpowrotnie. Niestety. 

Podsumowanie: Jak te zmiany wpłyną na Ciebie?

Podsumowując, zmiany wprowadzane przez Google mogą mieć duże znaczenie dla Twojego cyfrowego życia. Niezależnie od tego, czy jesteś subskrybentem Google News, czy po prostu posiadasz konto Google, pamiętaj o:

 • Regularnym logowaniu się na swoje konto.
 • Zabezpieczaniu swoich danych i aktualizacji ustawień prywatności.
 • Śledzeniu komunikatów od Google dotyczących zmian w usługach.

Bycie na bieżąco z tymi zmianami to najlepszy sposób na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa w świecie online.

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualizacjami Google i trendami w świecie reklamy, to zachęcamy do stałego obserwowania naszego bloga

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Wiktor Madej